Sobota, 6. 10. 2018, 22.06

Svetovno prvenstvo, Torun

Woffinden svetovni prvak, Žagar brez neposredne vozovnice za SP 2019

Speedway DP Ljubljana Matej Žagar | Foto Grega Valančič / Sportida

Britanec Tai Woffinden je svetovni prvak v speedwayu za sezono 2018. Na zadnji dirki svetovnega prvenstva je v poljskem Torunu zmagal in tako na najboljši način potrdil naslov prvaka. Najboljši slovenski speedwayist Matej Žagar je bil danes 11., sezono je končal na desetem mestu.

Za Britanca je letošnja lovorika tretja po letih 2013 in 2015.

V boju za prestižno lovoriko je bil v domačem Torunu še Poljak Bartosz Zmarzlik, a je Woffinden brez večjih težav ubranil deset točk naskoka pred zadnjo dirko, sezono je končal pri 139 točkah. Zmarzlik je danes ostal brez finala, 14 točk pa je bilo premalo, da bi lahko ogrozil tekmeca, tako da se je moral zadovoljiti z naslovom podprvaka s 129 točkami. Tretji v seštevku sezone je Šved Fredrik Lindgren (109).

Woffinden je kljub grdemu padcu v 11. vožnji prišel do finala, kjer je nato prepričljivo slavil. Z zmago je tudi preprečil prvi uspeh Rusu Artjomu Laguti, ki je pred tem dobil vseh šest voženj, finalno pa nato končal na drugem mestu. Tretji je bil v Torunu njegov rojak Emil Sajfutdinov.

Manj uspešno se je sezona končala za slovenskega dirkača Mateja žagarja; lovil je osmo mesto, ki v seriji grand prix še prinaša neposredno uvrstitev v naslednjo sezono, toda z le šestimi točkami v rednem delu in brez polfinala se mu želja ni uresničila.

Žagar je tako zbral 79 točk in za deset zaostal za Rusom Emilom Sajfutdinovom na osmem mestu v SP. V kvalifikacijah za sezono 2019 ni bil uspešen, tako da mu preostane le upanje, da bo za nastope med elito 2019 dobil posebno povabilo organizatorja tekmovanja, ki za vsako sezono podeli tri takšna vabila.