Nedelja, 30. 10. 2016, 10.00

VN Malezije

Čakal je sedem let, Rossi je moral upočasniti

Dovizioso | Foto Guliver/Getty Images

Italijan Andrea Dovizioso (Ducati) je zmagovalec predzadnje dirke sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu v razredu motoGP. Na preizkušnji v Maleziji je drugo mesto osvojil Italijan Valentino Rossi (Yamaha), tretji pa je bil njegov moštveni sotekmovalec, Španec Jorge Lorenzo.

Za Andreo Doviziosa je današnja zmaga prva v elitnem razredu v tej sezoni in njegova prva za Ducati. Italijan je že deveti dirkač, ki je dobil vsaj eno dirko razreda motoGP v sezoni 2016.

Dirka v Maleziji je imela dva dejavnika, ki sta precej vplivala na potek in razplet. Prvi je bilo vreme, močno deževje, ki je zaznamovalo večji del dirkaškega konca tedna. Dež je za nekaj minut prestavil tudi začetek dirke v elitnem razredu, dirkači pa so se nato podali na precej mokro stezo. Drugi dejavnik so bili padci nekaterih najboljših, med drugimi je s steze zdrsnil tudi sveži svetovni prvak Marc Marquez, ki se je pobral in končal na 11. mestu.

Vesel, da je zmagal v teh razmerah

Po štartu so se v prvem krogu v vodstvu izmenjali številni dirkači, pozneje pa se je izoblikovala vodilna skupinica z obema Ducatijema in Valentinom Rossijem. Večkratni svetovni prvak in izkušeni veteran je bil v vodstvu do zadnje tretjine dirke.

Pred tem je bil njegov najbolj oster tekmec Andrea Iannone, toda Ducatijev dirkač je naredil napako osem krogov pred koncem in v enem od zavojev zdrsnil v pesek. Takšen razplet je boj za vrh prepustil le Rossiju in Doviziosu in drugi je izkoristil napako Italijana pri zaviranju pet krogov pred koncem. Rossi je ostal na stezi, toda od tedaj ni več mogel slediti vodilnemu dirkaču Ducatija.

V taboru zmagovalca je bilo veselo. | Foto: Guliverimage/Getty Images V taboru zmagovalca je bilo veselo. Foto: Guliverimage/Getty Images

Dovizioso je brez težav nadzoroval tekmece v zadnjih krogih, Rossi je bil drugi, do tretjega mesta pa je z nekaj sreče in po padcih tekmecev prišel še drugi Yamahin dirkač Jorge Lorenzo. Sredi dirke je bil še na šestem mestu, toda padci Marqueza, Iannoneja in Cala Crutchlowa so mu pomagali do zmagovalnega odra.

"Prvič sem zmagal leta 2009, od takrat je minilo veliko časa. Lep trenutek, vesel sem, da sem zmagal v teh razmerah. Tudi zaradi moštva, ki je garalo za ta uspeh. Hvala vsem," je Dovizioso čustveno podoživel drugo zmago v karieri. Od prve je minilo kar sedem let.

Rossi je moral upočasniti

"Dobro sva se borila z Andreo, a sem se prehitevanja lotil malo preveč optimistično. Moral sem upočasniti, da ne bi padel. Škoda, želel sem zmagati, ampak pomembne so tudi točke za drugo mesto v SP," je ključni trenutek opisal Rossi.

"Imel sem srečo. Brez padcev tekmecev bi bil šesti, a sem na stopničkah. Zame je v dežju to dober dosežek, dobil sem nekaj samozavesti," je tretji Lorenzo pošteno priznal, da je imel tudi nekaj sreče ob padcih tekmecev.

Skupni seštevek je že dve dirki odločen, prvak sezone 2016 je Marquez, ki ima zdaj 278 točk. Drugi je Rossi z 236, tretji pa Lorenzo z 208 točkami. Španec ima tako le še minimalne teoretične možnosti, da se prebije na skupno drugo mesto, za katero Italijan potrebuje le še točko.

Zmagi v Francijo in Italijo

Francoz Johann Zarco je na dirki razreda moto2 zmagal in si danes zagotovil naslov svetovnega prvaka v sezoni 2016, saj ima že neulovljivo prednost pred tekmeci. Francoz je prvi, ki je v tem razredu postal prvak dvakrat zapored. Na današnji dirki, ki jo je zaznamovalo tudi močno deževje, je bil drugi Italijan Franco Morbidelli, tretji pa Nemec Jonas Folger.

Z današnjim uspehom ima Francoz zdaj neulovljivih 37 točk naskoka pred tekmeci, do konca sezone pa je le še ena dirka. Odkar so leta 2010 uvedli razred moto2, še nikomur ni uspelo slaviti dvakrat v skupnem seštevku.

"Težko je nadzorovati čustva v tem trenutku. Dirka je bila težka, a dobra. Nisem najbolje začel v mokrem, ko pa se je steza začela sušiti, sem lahko napadel. Lep način za to, da postaneš svetovni prvak," je po zmagi dejal francoski dirkač.

V najšibkejšem razredu moto3 je bil najboljši Italijan Francesco Bagnaia pred Čehom Jakubom Kornfeilom in Nizozemcem Bojem Bendsneyderjem.

Zadnja dirka sezone bo 13. novembra v Valencii.