Nedelja, 26. 3. 2017, 8.31

VN Avstralije, dirka

Dirka ob odprtju sezone Vettlu, na stopničkah še oba Mercedesa

VN Kanade Melbourne 2017 | Foto Reuters

Nemški dirkač moštva Ferrari Sebastian Vettel je zmagovalec uvodnje preizkušnje letošnjega svetovnega prvenstva formule ena. V Melbournu na veliki nagradi Avstralije sta drugo in tretje mesto zasedla dirkača moštva Mercedes, Lewis Hamilton in Valtteri Bottas.

Štart dirke med vodilnimi ni prinesel spremembe v vrstnem redu s kvalifikacij, Hamilton je v prvi ovinek zapeljal pred Vettlom, Bottas je ostal pred Kimijem Räikkönenom (Ferrari), ta pa je odbil napad Maxa Verstappna (Red Bull), zmagovalca dirke pa je odločil prvi postanek v boksih.

Zmagovalec odločen po prvem postanku

Hamilton je na menjavo pnevmatik zapeljal med prvimi, se na stezo vrnil za Verstappnom v nekoliko počasnejšem dirkalniku Red Bulla in za Nizozemcem izgubil ravno dovolj časa, da se je Vettel po svojem postanku na stezo vrinil pred Angleža.

Štirikratni svetovni prvak je nato prednost rutinirano zadržal do konca 57 krogov dolge preizkušnje na stezi v Albert Parku, dirkača mercedesa – ta se je na testiranjih in na prostih treningih ter kvalifikacijah pred uvodno preizkušnjo sezone izkazal za odtenek hitrejšega od Ferrarija – pa sta se morala zadovoljiti s stopničkami.

"Sezona je še zelo zelo dolga"

Sebastian Vettel se je veselil 43. zmage v formuli ena, prve po septembru 2015. | Foto: Reuters Sebastian Vettel se je veselil 43. zmage v formuli ena, prve po septembru 2015. Foto: Reuters "Pričakoval sem, da mi bo Lewis ušel, a sem se ga lahko držal. Deset krogov je bil tempo hud, ampak sem lahko pritiskal, imel pa sem tudi nekaj sreče, da se je Lewis s prvega postanka vrnil v promet," je po 43. zmagi v karieri povedal Vettel, vesel, da mu letošnji ferrarijev dirkalnik omogoča boj za zmage: "V tem trenutku smo presrečni, sezona pa je še zelo zelo dolga."

Četrto mesto je zasedel Vettlov moštveni kolega pri Ferrariju Räikkönen, peti je bil Max Verstappen, šesti brazilski veteran Felipe Massa (Williams), sedmi Sergio Perez (Force India), osmi Carlos Sainz (Toro Rosso), deveti Danil Kvjat (Toro Rosso), zadnjo točko pa je pospravil Francoz Esteban Ocon (Force India).

Naslednja dirka sezone bo VN Kitajske, v nedeljo, 6. aprila v Šanghaju.