Nedelja, 23. 4. 2017, 22.14

Velika nagrada Austina

Marquez zmagovalec Austina, Rossi vodi v skupni razvrstitvi prvenstva

Marc Marquez | Foto Getty Images

Španec Marc Marquez (Honda) je zmagovalec dirke elitnega razreda MotoGP na tretji letošnji preizkušnji svetovnega prvenstva v motociklizmu. Na dirki v teksaškem Austinu je bil drugi Italijan Valentino Rossi (Yamaha), tretji pa drugi Hondin dirkač Španec Dani Pedrosa.

Zmagovalec prvih dveh dirk letošnje sezone, Španec Maverick Vinales (Yamaha), je tokrat ostal brez novih točk, potem ko je že v začetnem delu dirke zdrsnil in končal ob stezi.

Marc Marquez in Dani Pedrosa sta večji del dirke vodila in se nekajkrat tudi zamenjala v vodstvu; bolje je začel Španec, ki je vodil do polovice dirke, potem pa je Marquez napadel in ga prehitel. Pedrosa je enkrat še lahko odgovoril, a le za nekaj zavojev, potem pa ne več in Marquez se je odpeljal do svoje prve zmage v sezoni 2017.

Brez enega od velikih tekmecev je ostal že v zgodnjem obdobju dirke, saj je Vinales, zmagovalec uvodnih dirk v Katarju in Argentini, padel, ko je vozil na četrtem mestu, ter hitro končal dirko v garaži.

Valentino Rossi je s šestimi točkami prednosti pred Vinalesom (50 točk), na prvem mestu prvenstvene lestvice. | Foto: Getty Images Valentino Rossi je s šestimi točkami prednosti pred Vinalesom (50 točk), na prvem mestu prvenstvene lestvice. Foto: Getty Images

Čast Yamahe je tako reševal Rossi, italijanskemu veteranu pa je šlo odlično. V zaključku dirke se je moral še dodatno potruditi, saj mu je vodstvo tekmovanja po manevru z Johannom Zarcojem, po katerem je pridobil nekaj prednosti izven steze, dosodilo tri desetinke kazenskega pribitka, ki bi mu ga prišteli po koncu dirke.

Rossi je bil takrat še tretji, a zelo blizu Pedrosi, nato ga je tudi prehitel tri kroge pred kocem. Italijan je po obvestilih iz boksov vedel, da mora imeti razliko, večjo od treh desetink, da bo njegovo drugo mesto ostalo varno, zato je motocikel gnal do skrajnih meja, Pedrosa pa je na koncu tudi nekoliko varčeval s pnevmatikami in se ni več spuščal v boj za drugo stopničko.

Skupno je zdaj na prvem mestu SP Rossi, ki ima 56 točk, Vinales ostaja s 50 na drugem mestu, Marquez je tretji z 38.

"Izjemno, bilo je težko, na startu nisem bil najbolj zbran. Malo smo tvegali z gumami, a se je izplačalo. Zelo sem vesel, vidi se, da smo na pravi poti in v nadaljevanju sezone bo še bolje," se je uspeha veselil Marquez, ki tako tudi letos ostaja kralj Austina. Zdaj ima na teksaškem prizorišču že pet zaporednih zmag.

"Težka dirka, a po startu mi je uspelo ostati blizu obeh Hond. Videl sem, kje lahko pridobivam, vedel sem, kje lahko napadem Danija. Super, moj najboljši Austin doslej," je bil dobre volje tudi novi vodilni v SP Rossi.

Sezona se bo nadaljevala 7. maja s prvo evropsko preizkušnjo v španskem Jerezu.

Morbidelli zmagovalec Austina v moto2

Na preizkušnji razreda moto2 je zmagal Italijan Franco Morbidelli. Drugi je bil Švicar Thomas Lüthi, tretji pa Japonec Takaaki Nakagami.Za Morbidellija je to že tretja letošnja zmaga na prav toliko dirkah in s polnim izkupičkom 75 točk tudi vodi v skupnem seštevku, drugi je s 56 točkami Lüthi

Fenati zmagal v moto3

Italijansko himno so zavrteli tudi na podelitvi nagrad najboljšim v razredu moto 3, kjer je zmagal Italijan Romano Fenati (Honda). Drugi je bil Španec Jorge Martin (Honda), tretji pa Italijan Fabio di Giannantonio (Honda).

S prvo zmago v sezoni se je Fenati po treh dirkah prebil na četrto mesto skupnega seštevka (45 točk), v vodstvu ostaja danes osmi Španec Joan Mir (Honda) z 58.