Nedelja, 14. 5. 2017, 16.04

Velika nagrada Španije

Lewis Hamilton slavil v Barceloni

lewsi hamilton barcelona | Foto Reuters

Britanski dirkač v formuli 1 Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec pete letošnje dirke za svetovno prvenstvo. Drugo mesto je na današnji preizkušnji za VN Španije v Barceloni zasedel Nemec Sebastian Vettel (Ferrari), tretji pa je bil Avstralec Daniel Ricciardo (Red Bull).

Lewis Hamilton je dosegel 55. zmago na dirkah za svetovno prvenstvo in drugo za VN Španije, kjer je bil najboljši tudi leta 2014. Po današnjem zmagoslavju se je vodilnemu v skupnem seštevku Vettlu približal na šest točk, tretjeuvrščeni Finec Valtteri Bottas (Mercedes) pa za Vettlom zaostaja za 41 točk.

Hamilton je v Španiji dosegel drugo zmago v tej sezoni. Pred tem je slavil na dirki za VN Kitajske, na preizkušnjah za VN Avstralije in Bahrajna je bil drugi, na predzadnji preizkušnji v ruskem Sočiju pa četrti.

Hamilton in Vettel. | Foto: Reuters Hamilton in Vettel. Foto: Reuters "Presrečen sem. V tem tednu smo brezhibno opravili svoje delo ter pripravili pravšnjo in zmagovito strategijo za samo dirko," je po zmagoslavju na dirkališču v Montmelu po radijski zvezi dejal 32-letni Hamilton, sicer svetovni prvak v formuli 1 v letih 2008, 2014 in 2015.

Najbolje je začel Vettel

Vettel je najbolje začel preizkušnjo v predmestju Barcelone in se z drugega štartnega mesta prebil na čelo kolone, že po prvem krogu pa si je privozil 2,2 sekunde prednosti pred Hamiltonom, ki je na sobotnih kvalifikacijah dosegel 64. "pole position" v svoji karieri, kar ga uvršča na tretje mesto v tem dirkaškem "elementu".

Pred njim sta bila v kvalifikacijskih preizkušnjah večkrat hitrejša le Nemec Michael Schumacher (68) in Brazilec Ayrton Senna (65).

V boksu Ferrarija so bili navdušeni nad uvodnim manevrom svojega prvega aduta na dirkališču Montmelo, hitro je v pozabo padla nezgoda drugega dirkača, Finca Kimija Räikkönena, ki je zavoljo trka preizkušnjo končal že po prvem krogu. Štirikratni verižni svetovni prvak iz Nemčije med letoma 2010 in 2013 je dve tretjini dirke nadzoroval svoje tekmece, vodilno mesto je izgubil le pri dveh postankih v boksu zaradi menjave gum.

Devetindvajsetletni Vettel je imel edinega enakovrednega tekmeca v aktualnem svetovnem prvaku Hamiltonu, ki ga je v 44. od skupno 66 krogov tudi dokončno prehitel, vodilno mesto pa brez posebnih stresnih trenutkov in z zelo zanesljivo vožnjo zadržal do konca dirke.

Avstralec prvič na zmagovalnem odru

V boju za tretje mesto je v 39. krogu zaradi tehničnih težav poslovil eden glavnih pretendentov za stopničke Bottas, na koncu pa je smetano pobral Avstralec Daniel Ricciardo (Red Bull), kar so njegove prve stopničke v tej sezoni. Naslednja dirka bo 28. maja, ko bo na sporedu slovita dirka po ulicah Monaka.