Petek, 3. 8. 2012, 8.10
8 let, 6 mesecev
Asja Zupanc: Raje denar za štartnino kot za nove kavbojke
Pred leti je za najboljšo slovensko dirkačico veljala Nina Jerančič, zadnjih nekaj let pa za najhitrejšo Slovenko velja Asja Zupanc. Kdo? Ja, večina je ne pozna. Mediji delamo slovenskim dirkačem pogosto krivico, 30-letni Ljubljančanki še posebej, saj le redko pišemo o njih. Pa niso slabi, še posebej, če vemo, da se v najdražjem športu prebijajo z omejenimi sredstvi. Tako je marsikoga presenetilo, ko je 10 dni nazaj na desetem mestu končne razvrstitve relija Sibiu v Romuniji, ki je štel za točke medcelinskega reli izziva (IRC), za WRC-jem drugega najmočnejšega prvenstva uzrl Asjino ime. Z mitsubishi lancerjem evo 9 razreda N in novo sovoznico Špelo Trček sta za zmagovalcem in prvakom Norvežanom Andreasom Mikkelsenom (škoda fabia razreda S2000) zaostali 21 minut.
Glede na izjemno zahteven reli je to dober rezultat, je v uvodu pogovora za Sportal povedala Asja Zupanc. "Jaz sem bila zadovoljna, predvsem glede na to, kakšna je bila proga. Po pogovoru z drugimi vozniki tudi relija Portugalska in Grčija nista tako zahtevna. Bila je skala pri skali. Bilo je noro. Osebni avtomobil, s katerim smo trenirali, je uničen. Skoraj celoten reli je bil makadamski. Ponavadi peljem le en makadamski reli na leto. Zame je bilo zato res naporno, pa še drugo sovoznico sem imela. A s Špelo sva se po nekaj brzincih dobro ujeli. Le nočni brzinec nama je delal težave in tam sva izgubili največ. Vloga sovoznice je bila v tem primeru zelo težka. Nisem smela pričakovati popolnosti, a je bila zelo poslušna, ubogljiva, kar je pri novem in neizkušenem sovozniku glavno." Tako dobro organiziranega relija še ni odpeljala, pove. Prevzelo jo je tudi občinstvo. "Bilo jih je ogromno, vsi navdušeni - 80 let stare babice pa do enega leta starega otroka. Nad nama, nad žensko posadko so bili navdušeni. Dobili sva tak aplavz, da gredo kocine pokonci."
Prvakinja v Mitropi, letos dirka na nemškem Mastersu
Nastop na reliju IRC je bil za Zupančevo enkraten dogodek, kot posledica dodatne finančne injekcije romunskega pokrovitelja enega od njenih romunskih dirkaških kolegov iz nemške ekipe Gassner MotorSport, kjer pri uveljavljenem nemškem dirkaču Hermannu Gassnerju Asja že nekaj sezon najema avtomobil. "To je vrhunska ekipa. Tehnične okvare v vseh teh letih so bile, mogoče, tri. Res sem zadovoljna z njimi. Celotna ekipa dela resno, a je čas tudi za 'hec'." Lani sta s sovoznico Blanko Kacin osvojili srednjeevropski pokal Mitropa. "Bila sva edini Slovenki in edina ženska posadka, ki ji je v vsej zgodovini uspelo osvojiti ta pokal." Pa je bil že 47. po vrsti. Za sabo je v skupni razvrstitvi pustila tudi Gassnerja. Mimogrede: letos v tem tekmovanju dirka več Slovencev, trenutno je Aljoša Novak (škoda fabia R2) drugi, Boris Požeg (mitsubishi lancer evo 8) tretji in Marko Jeram (citroën C2) peti.
Zupančeva in njena ekipa so se za letos odločili za dirkanje v prvenstvu Adac Rallye Masters (drugo najmočnejše nemško prvenstvo), tudi zato, ker ji je lažje najti nemške pokrovitelje kot slovenske. Tekmovanje sestavlja osem dirk. Za uvrstitev v končni seštevek je treba odpeljati zadnji dve, med prvimi šestimi pa se v točkovanje štejejo štirje najboljši izidi. Asja in Blanka sta odpeljali že tri dirke in skupno zasedata drugo mesto – za vodilnim Larsom Mysliwietzom sta le devet točk. "Cilj je osvojiti prvenstvo. A glede na točkovanje bo težko. Že en odstop lahko pomeni, da ti ni uspelo. Točkovanje je dvojno, generalno in po razredu. Če si v razredu prvi in generalno 30., dobiš kar nekaj točk. Če si pa tudi generalno visoko, jih pa dobiš še posebej veliko. A razlike med avtomobili niso velike. Tudi mi v nižjem razredu lahko osvojimo pokal." Ta vikend Slovenki dirkata na 23. reliju Litermont. Prvenstvo se bo odločalo oktobra na finalnih dveh dirkah (Baden-Württemberg in 3-Städte-Rallye).
Še večji izziv, da je večina tekmecev moških
Ženska v moškem športu? Pravi, da tekmeci nanjo gledajo povsem normalno. "Slabih izkušenj nimam." Čeprav je žensk v dirkanju, še posebej v reliju, zelo malo (le nekaj 10 na celem svetu), pa pravega razloga za to ni. "Mislim, da je to eden redkih športov, kjer ne pride toliko do izraza, ali si moški ali ženska. Saj je pomembna tudi fizična moč, a ne toliko kot drugje. Meni je to, da je večina tekmecev moških, še večji izziv." Zakaj torej ni več dirkačic? "Ta šport je tradicionalno bolj moška domena. Že kot otroci se fantje igrajo z avtomobilčki, punce pa s punčkami. Jaz sem imela pa oboje." In dirkanje ji je zlezlo pod kožo, pa čeprav, če bi bila malo pametna, bi ga opustila že pred 15 leti, pove. Zaradi financ namreč.
"Včasih me prijateljice čudno gledajo, ko dam raje denar za štartnino kot za nove kavbojke. Tako to je. Meni to veliko več pomeni, v tem veliko bolj uživam kot v nakupovanju. No, nakupovanja sploh ne maram!" Morda je razlog za malo voznic strah, število tragičnih nesreč je v zadnjih letih vse višje. "To so stvari, ki jih dirkač vzame v zakup. To se ti lahko zgodi, tudi ko greš čez cesto. Za varnost je poskrbljeno, a ko pelješ 160, 180, 200 kilometrov na uro proti drevesom … O tem ne smeš razmišljati. Ko začneš o tem razmišljati, je bolje, da kar zaključiš." Tako babičinega nasveta pred vsako dirko, da naj vozi počasi, ne uboga.
"Nimam posebnih ciljev nad oblaki"
Letos Asje na slovenskih relijih ne bomo videli. Žal ji je le za domači reli Saturnus. In kako naprej? Začela je v kartingu, dirkala v nekdanjem pokalu Seicento, od leta 2009 je v reliju. Je to to, kar si je želela? "Ja, zagotovo. Žal pa nisem več stara 20 let. Tako pač je. Bomo videli, do kam bo šlo. Nimam posebnih ciljev nad oblaki. Če ne drugega, se želim vsaj naučiti največ, kar zmorem. Več kot voziš, več se naučiš."
Prizna, da jo mika nastop na kakšnem reliju svetovnega prvenstva. "Načrt je bil, da bi šli na nemški WRC. Na to se pripravljamo že dve leti, a finančno ne gre skozi. Že štartnina je dva tisočaka in pol. Bencin, gume, avto, prenočišče, mehaniki … Z veliko pomoči Gassnerja bi me vseeno prišlo vsaj 15 tisočakov. Je pa res poseben čar peljati eno tako veliko dirko. Tam si faktor, počutiš se pomembnega. Ni treba, da si prvi." Za finančno sprejemljivo WRC akademijo pravi, da ne zagotavlja uspešnega koraka v WRC. Pa za elito ne bi bila zanimiva vsaj zato, ker je ženska? "Ne vem, mogoče. Možnosti so res minimalne. Morda je bolje, da energijo in nerazočaranje usmerim kam drugam. V življenju sem bila na račun tega že velikokrat zelo razočarana. Če bi bila danes kje drugje, ne v Sloveniji, bi se najbrž pogovarjali o WRC-jih," pogovor za Sportal zaključi Asja Zupanc.