McLaren Lando Norris Red Bull Racing Max Verstappen Charles Leclerc Ferrari Mercedes-AMG F1 George Russell VN Abu Dabija Formula 1

VN Abu Dabija, kvalifikacije

Favorita v prvi vrsti, trije dirkači z dolgim nosom

Abu Dabi Carlos Sainz Ferrari | Carlos Sainz je končal kvalifikacije že v prvem delu. | Foto Reuters

Carlos Sainz je končal kvalifikacije že v prvem delu.

Zmagovalec zadnjih kvalifikacij v letošnjem svetovnem prvenstvu formule 1 je Max Verstappen. V Abu Dabiju bo tako dvanajstič letos na prvem štartnem mestu. Ob njem bo v prvi vrsti še Charles Leclerc. Že po prvem delu je bilo kvalifikacij konec za Carlosa Sainza, ki je dosegel samo 16. čas. Pa je zaostal manj kot šest desetink. Enako se je v drugem delu zgodilo Lewisu Hamiltonu, ki bo tako na nedeljski zadnji dirki sezone na 11. štartnem mestu. Štart ob 14. uri.

Abu Dabi Carlos Sainz Ferrari
Sportal Trening dvakrat rdeč, Sainz ponovno razbil Ferrarija

Sergio Aguero je Maxu Verstappnu predal pnevmatike za zmago na kvalifikacijah. | Foto: Reuters Sergio Aguero je Maxu Verstappnu predal pnevmatike za zmago na kvalifikacijah. Foto: Reuters Na zadnji dirki z letos samo enkrat premaganim Red Bullovim dirkalnikom bo imel v nedeljo Max Verstappen (Red Bull) priložnost še za 19. zmago. Znova bo na prvem štartnem mestu, še dvanajstič letos, s čimer je izenačil rekord Lewisa Hamiltona. Na kvalifikacijah je bil dobro desetinko hitrejši od Charlesa Leclerca (Ferrari). Oba sta imela na treningih kar nekaj težav. Zanimivo: Helmut Marko ni verjel, da bo Verstappen v prvi vrsti in sta stavila s šefom ekipe Christianom Hornerjem. Slednji si je tako prislužil 500 evrov.

Oscar Piastri je bil na kvalifikacijah pred ekipnim kolegom Landom Norrisom. | Foto: Reuters Oscar Piastri je bil na kvalifikacijah pred ekipnim kolegom Landom Norrisom. Foto: Reuters Manj kot pol sekunde so v zadnjem delu kvalifikacij zaostali še tretji Oscar Piastri (McLaren), četrti George Russell (Mercedes) in peti Lando Norris (McLaren). Osmoljencev ni manjkalo, med njimi je znova Sergio Perez (Red Bull), ki so mu zaradi vožnje prek robnikov in prek roba steze brisali zadnji krog in je tako ostal na devetem mestu (sedem desetink zaostanka).

Da je Red Bull prvi favorit tudi v Abu Dabiju, so nam dali vedeti že v prvem delu kvalifikacij, ko sta bila Verstappen in Perez prvi in drugi. Razlike so bile izredno majhne, Carlos Sainz (Ferrari) je z manj kot šestimi desetinkami zaostanka osvojil 16. mesto in tako je bilo zanj že konec kvalifikacij. "Nobeno presenečenje," je dejal po radijski zvezi. Španec ima za zdaj res slab konec tedna: v petek je razbil svoj dirkalnik, tudi na sobotnem prostem treningu je bil med zadnjimi. "S tem dirkalnikom nekaj ni v redu," pa je po drugem delu kvalifikacij po radijski zvezi inženirjem povedal Hamilton (Mercedes). Končal je namreč na 11. mestu, šest desetink za najhitrejšim v drugem delu kvalifikacij. Znova je bil to novi/stari svetovni prvak Verstappen.

Tretji prosti trening dobil Russell

George Russel | Foto: Reuters George Russel Foto: Reuters Rezultati tretjega prostega treninga so bili precej zanimivi. Najhitrejši je bil Russell (1:24,418), z desetinko zaostanka mu je sledil Norris, tretji Piastri je zaostal že štiri desetinke. Verstappen je imel težave z uravnoteženostjo svojega dirkalnika in je na šestem mestu zaostal sedem desetink. V petek najhitrejši Leclerc je bil šesti.

Štart zadnje dirke bo v nedeljo ob 14. uri.