Četrtek, 14. 1. 2016, 21.00
8 let, 7 mesecev
WADA v poročilu: IAAF je vedela za doping, a ni storila nič
Prvi del poročila, ki ga je Wada predstavila v začetku novembra, se je nanašal predvsem na sistematični doping ruske atletike, tokrat pa je bila na tapeti vpletenost krovne atletske zveze IAAF. Ta naj bi za dogajanje v Rusiji ves čas vedela, a ni ukrepala.
Poročili sta delo neodvisne komisije, ki je rokave zavihala že konec leta 2014, ko je nemška televizija ARD objavila dokumentarec in razkrila nečedne posle v ruski atletiki.
"Svet IAAF se je moral zavedati razširjenosti dopinga v atletiki, a ni upošteval protidopinških pravil. Nobene politične volje ni bilo znotraj zveze, da bi se spopadli s sumljivimi aktivnostmi ruske atletike," so zapisali v poročilu, ki največji del krivde pripisuje nekdanjemu predsedniku Laminu Diacku, ki ga preiskuje tudi francoska policija. Diacku naj bi pri podkupovanju in prikrivanju pozitivnih testov, za kar naj bi prejel kar milijon dolarjev, pomagali tudi njegov sin Papa Massata in drugi uradniki, ki jih prav tako preiskuje policija.
Korupcija je bila zakoreninjena v zvezo
Diacka obtožujejo tudi, da je kadroval po svoji volji, leta 2011 pa je tako na medicinski in protidopinški oddelek imenoval svojega osebnega pravnega svetovalca Habiba Cisseja. "To je storil pred olimpijskimi igrami v Londonu in svetovnim prvenstvom v Moskvi ter svojemu človeku omogočil, da bdi nad biološkimi potnimi listi ruskih atletov," je dejal Richard McClaren, eden od treh preiskovalcev. Rusi so znali prikrivati dopinške teste urina, jih prirejati in uničevati, v tistem času pa so imeli še premalo znanja o podobnem ravnanju z biološkimi potnimi listi. Tukaj je nastopil Cisse, ki je poskrbel, da je bil končni rezultat enak.
"Korupcija v IAAF ni bila na ravni nekega trgovca z valutami, ki bi v bankah opravljal transakcije, za katere vodstvo banke ne bi vedelo. Tu je šlo za predsednika organizacije. Vključeni so bili blagajnik, osebni svetovalci predsednika, njegova sinova, direktorja medicinskega in protidopinškega oddelka. Korupcija je bila zakoreninjena v zvezo," so med drugim zapisali v poročilu, ki obsega 89 strani.
Lord Coe je človek, ki lahko naredi red
Vodja preiskave Richard Pound pa je na novinarski konferenci pred več kot sto novinarji poudaril, da je za škandal morala vedeti več kot le peščica ljudi pri IAAF. S tem je posredno obtožil tudi zdajšnjega predsednika Sebastiana Coeja, ki je bil med letoma 2007 in 2015 podpredsednik IAAF.
A hkrati je Pound Britanca izpostavil kot pravega človek, ki lahko atletiki povrne ugled: "Veliko dela bo potrebnega, da se povrne zapravljen ugled, in za to si ne morem zamisliti nikogar boljšega, kot je lord Coe."
"Moja odgovornost je, da se učim na napakah iz preteklosti in oblikujem prihodnost. Spremembe, ki jih pripravljam, bodo to naredile. Cesta do zaupanja pa bo dolga," je po konferenci dejal Coe, ki nima namena odstopiti s svojega položaja.