15. 9. 2013,
17.45

Mo Farah Kenenisa Bekele Haile Gebrselassie

Nedelja, 15. 9. 2013, 17.45

Etiopijec Kenenisa Bekele je v ciljnem šprintu ugnal aktualnega svetovnega in olimpijskega prvaka Moa Faraha in dobil polmaratonsko preizkušnjo "Great North Run" v Newcastlu.

Dolgo pričakovan obračun treh tekačev, ki so zaznamovali atletsko dogajanje v tekih na dolge proge v zadnjih dveh desetletjih, je dobil epilog. Haile Gebrselassie, Mo Farah in Kenenisa Bekele, ki so skupaj osvojili sedem zlatih olimpijskih medalj, so se na polmaratonu v Newcastlu prvič v karieri znašli skupaj na štartni črti, ciljno pa je v deževnem in vetrovnem vremenu prvi prečkal svetovni rekorder v tekih na 5000 in 10.000 metrov, Etiopijec Bekele, ki prvič nastopil na polmaratonski razdalji.

Spektakularen zaključek, svetovni rekord "Gebreja"

Vlogo narekovalca tempa je prevzel Gebrselassie, ki je dolgo vodil, a proti koncu ni mogel slediti mlajših tekmecev. Bekele, najuspešnejši kros tekač vseh časov, je močno potegnil miljo pred ciljem in že ušel Farahu, a se je Britanec vrnil in praktično 200 metrov pred ciljem že ujel Etiopijca, ki pa je imel še nekaj moči, da je njegov napad odbil in s sekundo prednosti prečkal ciljno črto. Čas na semaforju se je ustavil pri 1;00:09. "To je čudovito. Že pred svetovnim prvenstvom sem trdo treniral. Sem samozavesten, treniral sem dobro in končno mi je spet uspelo," je bil navdušen Bekele, ki ima v lasti tri zlate olimpijske medalje.

"Sem razočaran, vendar sem izgubil proti velikemu tekaču. Ko je Bekele potegnil miljo pred ciljem, se mi je tempo zdel smešen. Mislil sem, da ga bom lahko še ujel. Odločalo se je v zadnjih 200 metrih. Šlo je za odlično dirko z odličnim finišem," je po tekmi dejal Farah, ki je na letošnjem svetovnem prvenstvu v Moskvi zmagal v tekih na 5000 in 10.000 metrov. Sedaj ga čaka nekaj počitka, nato pa bo začel s pripravami na londonski maraton, ki ga čaka prihodnje leto. Legendarni Gebrselassie je osvojil tretje mesto in s časom 1;00:41 postavil svetovni rekord v starostni kategoriji nad 40 let.

Kenijka presenetila slavni Etiopijki

Pri dekletih naj bi se za zmago pomerili slavni Etiopijki Tirunesh Dibaba in Meseret Defar, a ju je presenetila Kenijka Priscah Jeptoo, zmagovalka letošnjega londonskega maratona. Jeptoojeva je slavila s časom 1;05:45, kar je tretji najboljši zabeležen rezultat vseh časov. Za izidom Paule Radcliffe, ki je najboljši rezultat vseh časov odtekla pred desetimi leti, je zaostala vsega pet sekund.

Štart teka je s štartno pištolo v roki naznanila aktualna svetovna prvakinja v teku na 400 metrov, Britanka Christine Ohuruogu.