Nedelja, 9. 10. 2016, 15.07

Maraton, Chicago (ZDA)

Kirui od veselja zaplesal v cilju, Kiplagatova ubranila lansko zmago #video

Abel Kirui Chicago maraton 2016 | Foto Getty Images

Kenijca Abel Kirui in Florence Kiplagat sta letošnja zmagovalca čikaškega maratona. Nekdanji olimpijski prvak je taktični tek dobil s časom 2;11:23, svetovna rekorderka v polmaratonu pa je slavila s časom 2;21:32.

Kirui je v zaključku premagal lanskega zmagovalca Dicksona Chumbo, ki je za njim zaostal vsega tri sekunde. To je bil eden najbolj tesnih obračunov v Chicagu. Letošnjo izvedbo je sicer zaznamoval taktičen tek v moški kategoriji, posledica pa je skromen čas zmagovalca. Pri moških so Kenijci osvojili prvih pet mest. Proga v Chicagu je sicer zelo hitra, tudi pogoji pa so bili odlični.

Slavje zmagovalca v cilju:

Posted by NBC Chicago on Sunday, 9 October 2016

Prihod zmagovalke v cilj:

Florence Kiplagat wins the women's elite field in another Bank of America Chicago Marathon! And her reaction is awesome!! http://nbcchi.com/uRjkgEz

Čikaški maraton med Slovenci ni tako zaželen, saj jih je bilo na štartu le osem. Najhitrejši med njimi je bil Adrijano Vrbetič, ki je v cilj pritekel v času 2;45:12. Drugi najhitrejši Slovenec Vinko Osredkar, ki je v cilj pritekel v času 2;55:45, v svoji starostni kategoriji (55-59 let) osvojil odlično tretje mesto.

Cilj:

Kenijec Abel Kirui je zmagovalec letošnjega čikaškega maratona. Nekdanji dvakratni svetovni prvak je v cilj pritekel v času 2;11:23. Lanskega zmagovalca Dicksona Chumbo je strl v zadnjih dveh kilometrih. Letošnjo izvedbo je zaznamoval taktičen tek v prvih 30 kilometrih, posledica pa je relativno slab čas zmagovalca za hitro čikaško progo.

Med dekleti je zmago ubranila Kenijka Florence Kiplagat, ki je slavila s časom 2;21:32. Kenijke so osvojile prva štiri mesta.

Florence Kiplagat wins the 2016 Bank of America Chicago Marathon women's elite field! Live coverage: http://nbcchi.com/gkXPDYO

Posted by NBC Chicago on Sunday, 9 October 2016

Moški, 40 km:

Za zmago se borita lanski zmagovalec Chumba, ki brez večjih težav sledi Kiruiju. Kirui napada, Chumba mu sledi. Očitno bo o zmagovalcu odločal ciljni šprint.

Ženske, 35 km:

Lanska zmagovalka Florence Kiplagat se je otresla vseh konkurentk in sama teče proti novi zmagi. Letos je nastopila tudi na maratonu v Londonu in osvojila tretje mesto. Dobrih sedem kilometrov pred ciljem ima skoraj minuto prednosti.

Moški, 35 km:

Zdaj se je začelo zares. Še 32. kilometer so vodilni pretekli v "rekreativnem tempu" 3:35, 35. kilometer pa že v vrhunskem 2:52. To je tudi povzročilo razpad vodilne skupine, v kateri so ostali le še štirje tekači, vsi pa prihajajo iz Kenije. V njej so favoriti Gideon Kipketer, dvakratni svetovni prvak in olimpijski podprvak iz Londona Abel Kirui, lanski zmagovalec Dickson Chumba in Paul Lonyangata.

Ženske, 30 km:

Skupaj še pet deket, ritem pa ne popušča. Še vedno se obeta končni rezultat okoli 2;21:00. V vodilni skupini so Kenijke Florence Kiplagat, dvakratna svetovna prvakinja Edna Kiplagat, Purity Rionoripo, Valentine Kipketer in Etiopijka Yebrgual Melese.

Zanimivost: 18 miljo so dekleta pretekle štiri sekunde hitreje kot moški. To se praktično ne zgodi nikoli.

Moški, 30 km:

Takšnih taktičnih igric na maratonih najvišjega ranga še nismo videli. Zdaj je v vodilni skupini spet 12 tekačev, na čelu pa je spet japonski tekač. Obeta se izjemno zanimiv obračun za zmago in hkrati zelo hiter zaključek.

Ženske, 25 km:

Šest deklet je še vedno skupaj. Med njimi je tudi Kenijka Florence Kiplagat, ki brani lansko zmago. Kiplagatova je tudi nekdanja svetovna prvakinja v krosu in polmaratonu ter svetovna rekorderka na tej razdalji. V Barceloni je lani polmaraton pretekla v času 1;05:09.

Moški, 25 km:

Kenijec Gideon Kipketer je nekajkrat poskušal s pobegom, nekoliko raztegnil skupino, a se je ta vsakič združila nazaj. Za zdaj še nobene resnejše odločitve, je pa nekaj tekačev odpadlo iz vodilne skupine. Tekači izvajajo pravi fartlek - 24 km so pretekli v času 2:50, naslednjega pa v času 3:11.

Polovica proge:

Kar štirinajst tekačev je skupaj priteklo na vmesni čas na polovici proge, na prvih dveh mestih pa sta bila japonska tekača, kar je še dodaten dokaz, da gre za taktičen obračun med afriškimi tekači.

Pri dekletih je v vodilni skupini šest tekačic, pet Kenijk in Etiopijka. Med njimi so vse favoritinje. Polovico so pretekle v času 1;10:29.

Here's a side-by-side look at the men's and women's elites. Watch the Chicago Marathon Live: http://nbcchi.com/11aDX7t

Ženske, 20 km:

Pri dekletih še vedno povsem drugačna zgodba. Njihov vmesni čas na 20. kilometru 1;06:47 obeta končni čas okrog 2;21:00, kar bi bil eden najhitrejših časov v letošnji sezoni. Najboljši izid sezone drži Etiopijka Tirfi Tsegaye, ki je v Dubaju zmagala s časom 2;19:41.

Moški, 20 km:

Maratonci so se odločili za izjemno taktični tek. Nihče noče narekovati tempa, ki je še vedno počasen za tekače takšnega kova. Vmesni čas na 20. kilometru je znašal 1;03:07. V vodilni skupini je 11 tekačev in vsi imajo še dovolj moči, tako da se obeta zanimiva druga polovica.

Moški, 15 km:

Ritem je nekoliko hitrejši, a še daleč od tega, da bi lahko pomenil kakšno odločitev. Še zmeraj je v vodilni skupini 20 tekačev.

Ženske, 10 km:

Povsem drugačna zgodba je pri dekletih. Tu je tempo izjemno močan, v vodilni skupini pa je le še sedem deklet. Vmesni čas na 10 km je znašal 33:29, kar obeta končni čas okoli 2;21:00. V vodilni skupini je pet Kenijk in dve Etiopijki. Nekoliko bolj jih bomo predstavili v nadaljevanju.

A few miles into the #ChicagoMarathon and defending champ Florence Kiplagat is hitting her stride. Watch live: http://nbcchi.com/Iufr4La

Moški, 10 km:

Maratonci v Chicagu so se na progo podali zelo rezervirano, kar je bilo ob odsotnosti narekovalcev tempa tudi pričakovati. Prvih 10 kilometrov so pretekli v času 32:04, kar bi pomenilo končni čas okoli 2;15:00. Posledično je skupaj še velika skupina tekačev.

Štart:

Ob 7.30 po lokalnem in ob 14.30 po slovenskem času se je na čikaške ulice pognalo okrog 37 tisoč tekačev, najboljši seveda s prve vrste. Temperatura na štartu je bila 13 stopinj Celzija, kar je ugodno za tek, če se tekom naslednjih dveh ur temperatura ne bo bistveno dvignila.

The 2016 Bank of America Chicago Marathon has officially begun! Know someone running? Tag them below. Good luck, everyone! http://nbcchi.com/SDV9u31

Na štartu je nekaj odličnih Kenijcev, med njimi tudi Dickson Chumba, ki bo brani lansko zmago. Lani je zmagal s časom 2;09:25, osebni rekord pa je postavil tudi v Chicagu, ko je leta 2014 tekel 2;04:32. Takrat je bil s tem časom "šele" tretji, kar pomeni, da je proga v vetrovnem mestu zelo hitra.