17.52

Thermometer Blue 0

Sobota, 12. 3. 2016, 17.52

Svetovnemu prvaku uspel zgodovinski atletski dosežek

Južnoafriški atlet Wayde van Niekerk je postal prvi atlet v zgodovini, ki je 100 metrov pretekel pod 10 sekundami, 200 metrov pod 20 sekundami in 400 metrov pod 44 sekundami.

Aktualni svetovni prvak v teku na 400 metrov Wayde van Niekerk je na domačem mitingu v Bloemfonteinu 100 metrov pretekel pod desetimi sekundami, s tem pa poskrbel za zgodovinski dosežek.

Postal je prvi atlet v zgodovini, ki je premagal magične meje v vseh treh šprinterskih disciplinah: v teku na 100 metrov se je spustil pod mejo 10 sekund, v teku na 200 metrov pod 20 sekund in v teku na 400 metrov pod mejo 44 sekund.

Izpolnil je otroške sanje

Južnoafričan je specialist za tek na 400 metrov. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v Pekingu je zmagal s časom 43,48, kar ga uvršča na četrto mesto lestvice vseh časov.

Triindvajsetletnik odkar je bil še mladinec ni nastopil v teku na 100 metrov, tako da je na miting v Bloemfonteinu prispel z osebnim rekordom 10,45. V predteku je ta dosežek popravil na 10,12, v finalu pa je zmagal s časom 9,98 (+1,5 m/s).

"Tek pod desetimi sekundami so bile moje otroške sanje. To je noro," je bil navdušen južnoafriški atlet, ki pa ostaja osredotočen na daljše razdalje: "Za olimpijske igre ostajam osredotočen na tek na 400 metrov. Verjamem, da imam v tej disciplini zelo dobre možnosti, tako da v Riu ne želim tvegati."

Van Niekerk je drugi južnoafriški šprinter, ki se je v tem tednu spustil pod mejo desetih sekund. Nov južnoafriški rekord je s časom 9,96 pred dnevi postavil Akani Simbine.