Sreda, 14. 6. 2017, 17.00

22. Rekord Šmarne gore

Šmarna gora ima nov rekord, ki znaša 11 minut in osem sekund #video

3

Eritrejec Petro Mamu je novi rekorder najkrajše poti na Šmarno goro. Po poti ''čez korenine'' je na vrh pritekel v neverjetnem času 11:08 in prejšnji rekord svojega rojaka izboljšal za tri sekunde. Med dekleti je zmagala slovenska gorska tekačica Ana Čufer.

Eritrejec Petro Mamu je novi rekorder proge na Šmarno goro. | Foto: Peter Kastelic Eritrejec Petro Mamu je novi rekorder proge na Šmarno goro. Foto: Peter Kastelic

V torek ob 18.30, ko so se tekači iz Tacna zapodili proti vrhu najbolj priljubljene ljubljanske izletniške točke, je bilo še precej vroče. Glede na pogoje bi težko pričakovali rekord, če ne bi bilo na štartu eritrejskega tekača. Petro Mamu je trenutno eden od najboljših gorskih tekačev in če kdo, je bil on pravi kandidat, ki lahko popravi rekord Azerye Teklayja, ki je leta 2013 dosegel čas 11:11.

Uspelo mu je, novi rekord znaša 11 minut in osem sekund

Rezultat je neverjeten. Vprašanje, kdaj bo spet popravljen? | Foto: Peter Kastelic Rezultat je neverjeten. Vprašanje, kdaj bo spet popravljen? Foto: Peter Kastelic Mamu v najboljših slovenskih gorskih tekačih ni imel prave konkurence in je od vsega začetka tekmoval s štoparico. Do vrha je moral premagati 1,8 kilometra in 360 metrov nadmorske višine, kar pomeni kar 20-odstotni povprečni naklon.

Bilo je tesno in vse je kazalo, da mu ne bo uspelo, a je imel v zadnjih 100 metrih od zvončka pod vrhom do cilja še dovolj moči, da je nekoliko pospešil in pritekel do konca v času 11:08.

''Bilo je težko, predvsem, ker sem ves čas tekel sam. Če bi imel ob sebi še kakšnega tekača, bi zagotovo lahko tekel še nekoliko hitreje. Cilj je bil doseči rekord, zato sem ves čas kontroliral svoj čas. Na koncu mi je uspelo in sem zelo zadovoljen,'' je dejal zmagovalec, ki je slavil tudi na lanskem oktobrskem teku na Šmarno goro, vsakoletnem sklepnem dogodku svetovnega pokala v gorskih tekih.

Eritrejca, ki tekmuje predvsem v gorskih tekih, osebni rekord v maratonu pa ima 2;14:50, je v Slovenijo povabil Tomo Šarf, alfa in omega slovenskega gorskega teka. Šarf si je že pred leti prizadeval na tek privabiti najboljše, saj marsikoga zanima, kje je meja. Za zdaj ostaja nad 11 minutami.

Šmarna gora ima NOV REKORD 11:08 Petro Mamu ERITREJA 🇪🇷🇪🇷🇪🇷🏃💪🙌😎

Posted by Šmarnogorska Naveza on Tuesday, 13 June 2017

Tomo Šarf o rekordu:

Drugo mesto je osvojil Gašper Bregar, trenutno eden od najboljših slovenskih gorskih tekačev, ki bo tudi eden od glavnih slovenskih upov na letošnjem evropskem prvenstvu na Veliki planini, ki bo na sporedu 8. julija. Ljubljančan je na vrh Šmarne gore pritekel v prav tako odličnem času 12:10. Slovenski rekorder tako ostaja Sebastjan Zarnik s časom 11:25.

Najboljši med moškimi s slovenskim rekorderjem Sebastjanom Zarnikom. | Foto: Peter Kastelic Najboljši med moškimi s slovenskim rekorderjem Sebastjanom Zarnikom. Foto: Peter Kastelic

Med dekleti, kjer ni bilo mednarodne konkurence, je slavila Ana Čufer, ki je za vzpon potrebovala 15 minut in 28 sekund. Zahtevnega teka se je skupaj udeležilo več kot 100 tekačev.

Najboljša dekleta na čelu z zmagovalko Ano Čufer. | Foto: Peter Kastelic Najboljša dekleta na čelu z zmagovalko Ano Čufer. Foto: Peter Kastelic