23.08

6 let, 7 mesecev

Nedelja, 1. 8. 2010, 23.08

Francoski junak in pet rekordov

Francoz Christophe Lemaitre je najboljši udeleženec 20. evropskega prvenstva v atletiki, ki je od 27. julija, do 1. avgusta potekalo v Barceloni.

Prvima mestoma na 100 in 200 m je prvi belopolti šprinter, ki je 100 m zmogel pod 10 sekundami, dodal še zlato v štafetnem teku 4x100 m (38,11).

Na programu je bilo skupaj 11 končnih odločitev, najboljše letošnje izide na svetu pa so dosegli v skoku v daljino Nemec Christian Reif (8,47 m), Ukrajinke Alesija Povh, Natalija Pogrebnjak, Marija Rjemjen in Jelisaveta Brišina v štafeti na 4x100 m (42,29) ter Rusinje Anastazija Kapačinskaja, Antonina Krivošapka, Ksenija Ustalova in Tatjana Firova na 4x400 m. Rusi so bili najboljši tudi v moški štafeti 4x400 m (3:02,14).

V skoku v višino je Blanka Vlašić (2,03 m) Hrvaški priborila drugo zlato na tem EP, na 3000 m zapreke je bil prvi Francoz Mahiedine Mekhissi Benabbad (8:07,87), v metu diska Poljak Piotr Malachowski (68,87), na 1500 m Španka Nuria Fernandez (4:00,20) in na 5000 m Turkinja Alemitu Bekele (14:52,20).

Švicar Viktor Röthlin (2:15:31) je slavil v dopoldanskih urah maratonu. Za 35-letnim Švicarjem sta se uvrstila Španec Jose Manuel Martinez (2:17:50) in Rus Dimitrij Safronov (2:18:16). V ekipni konkurenci je prepričljivo zmagala Španija (6:58,00) s tremi tekači med prvo šesterico, vendar le z enim posamičnim odličjem. Slovenija je bila osma.

Rusija je bila najuspešnejša država po osvojenih odličjih. Skupaj jih je osvojila 24, od tega 10 zlatih, pet srebrnih in osem bronastih medalj; veliko uspešnejše so bile atletinje s kar 18 medaljami, od tega sedmimi zlatimi. Medalje je skupaj osvojilo 21 držav, na drugem mestu je Francija z 18 medaljami (osem zlatih), tretja pa Velika Britanija z 19 odličji (šest zlatih). Več kot 10 medalj ima le še Nemčija (16, štiri zlate).