Ivana Španović Beograd 2017 evropsko prvenstvo

Nedelja, 5. 3. 2017, 14.09

Evropsko dvoransko prvenstvo v atletiki, 3. dan

Izjemen dosežek Španovićeve, Klišina brez medalje #video

1

Zadnji dan dvoranskega evropskega prvenstva v atletiki je minil brez slovenskega nastopa. Za vrhunec je poskrbela Srbkinja Ivana Španović, ki je z izjemnim dosežkom zmagala v skoku v daljino. Podelili so še zadnjih 11 kompletov medalj.

Od našega poročevalca iz Beograda. | Foto:

"Ivana, Ivana, Ivana ..." je odmevalo v beograjski Kombank Areni ob slavju srbske atletinje.  | Foto: Getty Images "Ivana, Ivana, Ivana ..." je odmevalo v beograjski Kombank Areni ob slavju srbske atletinje. Foto: Getty Images

Dvorana Kombank Arena je bila prav zaradi Ivane Španović že dlje časa razprodana, Srbkinja pa navijačev ni pustila na cedilu. Prav nasprotno, po uvodnem prestopu je že v drugi seriji doskočila pri 716 centimetrih, kar je bil nov srbski rekord, vendar se tu ni ustavila.

Ivana Spanovic wins long jump gold

Stunning. Majestic. Spine-tingling. Ivana Spanovic is the 🌟 of #Belgrade2017 - winning the long jump with an INCREDIBLE 7.24m!

Posted by European Athletics on Sunday, 5 March 2017

V naslednjem poskusu je poletela kar 724 centimetrov ter za svetovnim rekordom, ki ga že od leta 1988 drži legendarna Nemka Heike Drechsler in znaša 737 centimetrov, zaostala zgolj 13 centimetrov. Odlično serijo je potrdila še v četrtem poskusu, ko so ji namerili 717 centimetrov. Na večni lestvici je skočila na tretje mesto vseh časov. Poleg Drechslerjeve je dlje poletela le še Rusinja Galina Čistjakova (730 centimetrov).

Darja Klišina je ostala brez medalje. | Foto: Getty Images Darja Klišina je ostala brez medalje. Foto: Getty Images Ženski skok v daljino je postregel z najboljšimi rezultati, saj so blestele tudi preostale tekmovalke.

Lorraine Ugen je z novim britanskim rekordom 697 centimetrov osvojila srebro, Nemka Claudia Salman-Rath pa s 694 centimetri bron.

Ruska lepotica Darja Klišina, ki je zaradi suspenza ruske atletske zveze z vseh mednarodnih tekmovanj tekmovala pod nevtralno zastavo, je skočila prav tako odličnih 684 centimetrov, a ostala brez medalje na četrtem mestu.

Dve zmagi in dva rekorda prvenstev

Laura Muir je v Beogradu osvojila dvojno krono. | Foto: Getty Images Laura Muir je v Beogradu osvojila dvojno krono. Foto: Getty Images Po sobotni zmagi v teku na 1500 metrov je Britanka Laura Muir slavila še na dvakrat daljši razdalji. Večino teka na 3000 metrov je bila v vodstvu Turkinja Yasemin Can, Britanka pa je močno potegnila v zadnjih dveh krogih in prepričljivo zmagala.

S časom 8:35,67 je postavila tudi rekord dvoranskih evropskih prvenstev, kar ji je uspelo že v soboto na krajši razdalji. Turkinja je bila z državnim rekordom 8:43,46 druga, britanski uspeh pa je z bronom dopolnila Eilish McColgan.

V isti disciplini je pri moških naslov osvojil Španec Adel Mechaal (8:00,60). Kenijska atleta v turških dresih sta bila v finalu povsem brez moči in ostala celo brez medalj. Srebro je osvojil odlični norveški tekač Henrik Ingebrigtsen, bron pa Nemec Richard Ringer.

Med srebrnim Italijanom in bronastim Nemcem kar 20 let

Nekdanji olimpijski in svetovni prvak, Portugalec Nelson Evora, je ubranil naslov dvoranskega evropskega prvaka v troskoku. Zmagal je z dosežkom 17,20 metra. Srebro je osvojil Fabrizio Donato, bron pa Max Hess. Omenjena tekmovalca je ločil en centimeter, v starosti pa ju ločuje kar 20 let. Legendarni Italijan je namreč praznoval že 40. rojstni dan, Nemec Hess, ki je bil razočaran, saj je v kvalifikacjah skočil 17,52 metra, pa ima rosnih 20 let.

Italijan Fabrizio Donato je evropski podprvak postal pri 40 letih. | Foto: Getty Images Italijan Fabrizio Donato je evropski podprvak postal pri 40 letih. Foto: Getty Images

Naslov je ubranila tudi tekačica na 800 metrov Selina Büchel. Veselila se je šele po ogledu fotofiniša, ki je pokazal, da je bila s časom 2:00,38 za stotinko sekunde hitrejša od Britanke Shelayne Oskan-Clarke. Pri moških je v teku na štiri dvoranske kroge pričakovano slavil aktualni svetovni podprvak, Poljak Adam Kszczot (1:48,87).

Poljak Sylwester Bednarek je novi evropski dvoranski prvak v skoku v višino. Za zlato je zadoščal skok prek 232 centimetrov.

Francoz Kevin Mayer je v sedmeroboju slavil z novim evropskim rekordom, ki zdaj znaša 6.479 točk.

Leta 2019 bo evropsko dvoransko prvenstvo gostil Glasgow.