Sobota, 7. 2. 2015, 12.54
9 let, 3 mesece
Ko peščici uspe uničiti dobre namere večine

Nedavna novica o začasnem umiku funkcije Map Maker v Googlovih zemljevidih (me) je ponovno spomnila na bolečo resnico, da lahko destruktivna manjšina, celo zgolj nekaj posameznikov, poruši prizadevanja dobronamerne večine. Ne samo v digitalnem in navideznem svetu, temveč tudi v prav običajnih vsakodnevnih okoliščinah.
Funkcija Map Maker je praktično vsakemu uporabniku interneta omogočala, da Googlove zemljevide dopolnjuje s podatki, ki bi jih vzdrževalci teh digitalnih zemljevidov zbirali dolgo časa – ali jim jih sploh ne bi uspelo zbrati. V slogi je moč, v številu je moč, več glav več ve, zato so se pri Googlu zanesli, da bodo številni uporabniki kot najboljši poznavalci svojih domačih okolij in tistih, kjer se zadržujejo, največ in najbolje vedeli o podrobnostih, kot so ceste, trgovine in še marsikaj drugega, ter morebitne spremembe s terena tudi hitro sporočili. Tako kot Wikipedija, ki jo prav tako piše in ureja javnost, lahko zajame več tem in se na spremembe odzove hitreje kot tradicionalne zbirke podatkov.
Tako je bilo tudi z Map Makerjem. Ob množici koristnih in pravilnih vnosov so se znašli tisti, ki so to izkoristili kot svojo platformo za šale ali skrita sporočila. Včasih tudi žaljiva. Ko so ti nepridipravi odkrili, da nadzor ni tako oster in učinkovit, so svoja dejanja okrepili. Do te mere, da je vzdrževalcem prekipelo in so se morali sprijazniti, da razmer ne obvladujejo več.
Kaj so naredili? Vnos podatkov prek funkcije Map Maker so onemogočili vsem. Že res, odpravili so nadaljnje zlorabe, a so se tudi odpovedali vsem koristnim in pravilnim informacijam, ki bi jih še dobili od dobronamernih uporabnikov.
A kaj bi pravzaprav v tem trenutku sploh lahko naredili?
Podobno se pravzaprav godi tudi spletni enciklopediji Wikipedija. Marsikdaj nepogrešljiv izvor informacij v sebi zahrbtno skriva tudi veliko netočnosti ali celo neumnosti, ki so se uspešno pretihotapile mimo nadzora. Ali pri spletnem komentiranju: če imate ne vem koliko strpnih komentatorjev, bo zadoščal že en sam nestrpnež, da dobro in koristno razpravo v hipu sprevrže v obkladanje z žaljivkami in delitve na vaše in naše. Če je diverzantov, pravzaprav jim v spletnem žargonu rečejo troli, več, je eksplozivni učinek toliko bolj uničujoč in hitrejši.
Zaupanja si pač vsi ne zaslužijo in z njim žal niti ne znajo živeti.
Primere bi lahko našteval v nedogled.
Nismo naklonjeni nadzoru, ker menimo, da velikokrat posega v naše svobode in pravice, a brez njega zaradi peščice nedobronamernih ne gre. Voznik ne bi zapeljal v križišče, ki ga ne more prevoziti, če bi v njem stal policist. Zlonamernih vnosov na zemljevidih in nestrpnih komentarjev na spletnih forumih ne bi bilo toliko, če bi bilo moderiranje doslednejše, kar spet stane, zahteva ljudi … in je bolj tema za kakšno drugo razmišljanje.
V to se lahko vsak dan še prevečkrat prepričamo tako v dobesednem kot tudi v prenesenem pomenu. Miza se ne pospravi sama od sebe (kvečjemu bo še kaj padlo na njo ali z nje), prah se samo kopiči in ne zgine, vrt, ki ga ne obdelujemo, propade …
Še bolj se pa lahko identificiramo z nekim drugim zakonom, ki niti nima osnove v naravnih zakonih, a nam je še kako razumljiv. Prvi Murphyjev zakon pravi: če lahko gre kaj narobe, bo narobe tudi šlo.
Še kako boleče res.