Sreda, 16. 4. 2014, 12.09
7 let, 1 mesec
Ko se slovenski otroci pogovarjajo z otroki iz Gambije
Mlada in ambiciozna ekipa je pred letom dni ustanovila neprofitni zasebni zavod Fini zavod Radeče. Razvili so prav posebno inovacijo, s katero otrokom po vsem svetu spreminjajo pogled na svet. Gre za mednarodni projekt Pomahajmo v svet/Say Hello to the World.
"Spraševali sva se, na kakšen način bi otroci najlažje spoznavali drugo kulturo, vero, narodnost itd., zato sva dobili idejo za virtualno potovanje. Vzeli sva si eno šolsko leto, kjer smo najprej projekt pilotsko izvedli in obenem podrobno razvili program znotraj njega," je pojasnila Majnarjeva.
Zastavili so jim prav poseben program, ki jih celotno leto vodi skozi različne teme, ob katerih spoznavajo: - samega sebe, - družino, - vrtec, - mesto in - državo, iz katere prihajajo.
"Osnovno vodilo je zavedanje, da tako majhnih otrok ne moremo peljati v svet, zato smo se odločili, da bomo svet pripeljali k njim. Ker pa se zavedamo, da je pri uporabi interneta potrebna predvsem varnost otrok, smo razvili čisto posebno aplikacijo My Hello, prek katere poteka vsa komunikacija," so pojasnili v ekipi.
Da je projekt odličen, pa ne potrjuje le dober odziv, ampak tudi potrditev na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so lani prejeli srebrno priznanje za inovacijo in prvo mesto na razpisu INATRI, podporo pa dobivajo tudi s številnih slovenskih veleposlaništev po svetu, ki jim pomagajo pri vzpostavitvi stikov s tujimi vrtci.
"V poletnih mesecih prejšnjega leta smo začeli sodelovati z Društvom za otroke sveta, ki nam je omogočilo sodelovanje z vrtcem iz Gambije. To je res posebno doživetje za slovenske otroke," je dejala Andreja Majnar.
In ravno odziv otrok je tisti, ki je najpomembnejši. Kot je dejala Andreja, je ta veliko boljši, kot so pričakovali. "Najbolj zanimiva sta vedno prvi klic in priprave nanj. Prvi odzivi otrok, ko vidijo oziroma spoznajo svoje prijatelje, je tako iskren in poln sreče, da nas vse navdihnejo. Pri večini otrok smo dobili občutek, da resnično čutijo prijateljstvo, ker veliko govorijo o njih, ne samo med seboj, ampak tudi staršem doma," je pojasnila.
Vsaka šola in vrtec, ki bo sodelovala pri projektu Pomahajmo v svet in uspešno sledila programu, si bo pridobil časten naziv Strpen vrtec/Strpna šola.
Pripravljati bodo začeli tudi videokonference v tujini, s katerimi se bodo približali tujim uporabnikom, in začeli odpirati poslovalnice v tujini.