Ponedeljek, 9. 3. 2015, 14.58
1 leto, 3 mesece
Dobra novica za imetnike posojil v švicarjih: obrestna mera je nižja, ker je Libor negativen
Posojilojemalci v švicarskih frankih so na svojih pogodbah sprejeli, da se skupna obrestna mera za njihovo posojilo računa tako, da se referenčni obrestni meri Libor, ki jo periodično preverjajo in usklajujejo v svojih izračunih, prišteje nespremenljivi pribitek, ki je v letih pred krizo v povprečju znašal okoli 1,5 odstotka.
Nihče pa ni pričakoval, kaj se bo zgodilo s švicarskim frankom. Ne le da je njegovo vrednost sredi januarja letos v nekaj urah v primerjavi z evrom in preostalimi svetovnimi valutami poletela v nebo (in se pozneje nekoliko vrnila), padla je tudi referenčna obrestna mera Libor, celo pod ničlo. Banke tako ob negativnem Liborju v nekaterih primerih ne izplačujejo več obresti za depozite, temveč tistim, ki želijo skleniti depozit v švicarskih frankih, tega zdaj celo zaračunavajo.
Libor pa je zdaj negativen – ali to pomeni, da se bodo banke odpovedale delu svojega obrestnega kolača?
V javnosti so se pojavile razlage, da v primeru negativnega Liborja banke pri obračunu upoštevajo vrednost nič. A to ne bi bilo v skladu s pogodbami, ker nikjer ni bila navedena nikakršna možnost omejitve vrednosti referenčne obrestne mere ne navzgor ne navzdol.
Ne, so enoglasne banke v Sloveniji, ki so največ ponujale posojila, vezana na švicarski frank in smo jim zastavili vprašanje. V NLB, Unicredit banki, Hypo banki in Abanki zagotavljajo, da se držijo pogodbenih dogovorov glede obrestnih mer. Trdijo, da če bi bila obrestna mera pri posojilih manjša od nič, posojil ne bi obrestovali.
Skupna obrestna mera se še vedno obračunava na enak način, kot je to opredeljeno v pogodbi – s seštevanjem referenčne obrestne mere in fiksnega pribitka. Dejstvo, da je referenčna obrestna mera negativna, metodologije izračuna ne spremeni – pač prištevajo negativno vrednost.
V našem namišljenem primeru to pomeni, da se na fiksni pribitek dveh odstotkov prišteje zdaj veljaven Libor, ki znaša minus 0,75 odstotka, kar skupaj pomeni 1,25-odstotno skupno obrestno mero.