Nedelja, 12. 6. 2016, 12.09
7 let, 2 meseca
Najhujši strelski napad v zgodovini ZDA: umrlo najmanj 50 ljudi
V streljanju v gejevskem nočnem klubu na Floridi je 29-letnik ubil najmanj 50 ljudi, 53 pa se jih zdravi v bolnišnicah. Napadalca je ustrelil policist. Pred napadom naj bi napadalec poklical 911 in jim povedal, da pripada Islamski državi.
Gre za najhujši strelski napad v zgodovini ZDA, poročajo ameriški mediji, zakrivil pa ga je 29-letni državljan ZDA afganistanskih korenin Omar Mateen.
IS: Bil je naš pripadnik
FBI je sporočil, da je napadalec izrekel pripadnost Islamski državi. Potrdili so, da so ga že preiskovali, da pa niso našli nič obremenilnega. 29-letnik naj bi pred streljanjem poklical na policijo in jim povedal, da pripada Islamski državi.Tudi Islamska država trdi, da je bil storilec njen član.
Oče: Razburil ga je pogled na poljubljanje dveh moških
Oče storilca je medtem za televizijo NBC dejal, da sinovo dejanje nima ničesar z vero. Kot je pojasnil, je sina, sicer varnostnika, pred meseci hudo razburil pogled na poljubljanje dveh moških. Dejal je še, da je družina šokirana, saj ni nihče pričakoval takšnega nasilnega dejanja.
VIDEO: Multiple gunshots heard outside Orlando nightclub; shooter dead, police say. https://t.co/ZdaJMtkE0qhttps://t.co/R4IUHJOhAQ
— ABC News (@ABC) June 12, 2016
Zajel je talce
Napadalec se je v gejevskem klubu Pulse v Orlandu najprej še pred vstopom zapletel v streljanje s policistom, ki je bil v času napada na kraju dogodka, a mu je uspelo vstopiti. Policist je bil pri tem ranjen, napadalec pa je po vstopu v klub streljal in zajel talce.
Okoli 30 ljudi so rešili
Policijske enote, ki so medtem prihitele na kraj dogodka, so se okoli 5. ure zjutraj, okoli tri ure po začetku napada, odločile za posredovanje. Pri tem so ubili storilca in iz kluba rešili okoli 30 ljudi, ki so bili ujeti v njem.
Kot je povedal eden od obiskovalcev kluba, ki mu je uspelo pobegniti, se je streljanje začelo okoli 2. ure zjutraj po krajevnem času. "Ljudje so se vrgli na tla. Mislim, da je napadalec streljal v zrak, ker so na tla popadale luči in steklo. Med kratkim presledkom v streljanju nam je nekaterim uspelo zbežati pri zadnjem vhodu," je povedal za televizijo Sky News.
Eno minuto streljanja
Kot je dodala priča, streljanje ni potihnilo kakšno minuto, zato meni, da je šlo za avtomatsko orožje.
Policisti so zatrdili, da je, potem ko so ubili napadalca, varnostna grožnja odstranjena in da ni indicev, da bi imel storilec pomočnike. Kljub temu so v mestu razglasili izredne razmere.
Ameriški predsednik Barack Obama je pokol označil za dejanje terorizma in sovraštva. Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump pa je na Twitterju zapisal, da je imel prav, ko je opozarjal na grožnjo radikalnega islamskega terorizma in obtožil Obamo, da tišči glavo v pesek, ker ne uporablja istega izraza. Obamo je pozval, naj zaradi tega nemudoma odstopi.
Doslej največji množični pokol je obsodil tudi papež Frančišek, sožalje in obsodbo pa sta med drugimi izrazila ruski predsednik Vladimir Putin in izraelski premier Benjamin Netanjahu.
Drugo streljanje v dveh dneh
Gre za drugo streljanje v Orlandu v zadnjih dveh dneh. V soboto je napadalec ob robu koncerta ubil pevko Christino Grimmie, ki je nastopala v ameriškem televizijskem pevskem šovu The Voice (Glas). Ustrelil jo je, ko je delila avtograme, 22-letnica pa je kmalu zatem umrla v bolnišnici.
Napadalca je po izstreljenih strelih na tla podrl brat Grimmiejeve. Med prerivanjem se je napadalec ustrelil in ubil še sebe. Pozneje je policija sporočila, da je napadalec, 27-letni Kevin James Loibl, umor najverjetneje načrtoval.
8