Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
3. 10. 2016,
12.24

Osveženo pred

7 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

Nobelova nagrada medicina

Ponedeljek, 3. 10. 2016, 12.24

7 let, 6 mesecev

Nobelova nagrada za medicino Japoncu Ohsumi za odkritje mehanizma avtofagije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08
Jošinori Ohsuma Nobelova nagrada za medicino 2016 | Foto Reuters

Foto: Reuters

Nobelova nagrada za medicino gre letos v roke Japoncu Jošinoriju Ohsumi za "odkritja mehanizma avtofagije, temeljnega procesa za razgradnjo in recikliranje delov celice", je danes v Stockholmu sporočil švedski Institut Karolinska.

Beseda avtofagija izvira iz grških besed "avto", kar pomeni "sam oz. sebe", in fagein, kar pomeni "jesti". Avtofagija tako pomeni "jesti samega sebe". Koncept avtofagije se je pojavil v 60. letih prejšnjega stoletja, ko so znanstveniki prvič opazovali, kako lahko celica uniči svoje lastne dele, ko jih obda z membrano in na ta način oblikuje nekakšen mešiček, ki ga potem pošlje v "reciklažo" v lizosom, kjer se razgradi.

Za identifikacijo genov uporabil navaden pekovski kvas

Ta pojav je bilo zelo težko opazovati in preučevati, zato je bilo do takrat tudi zelo malo znanega o tem. Vse do odličnih eksperimentov Jošinorija Ohsumija, ki je uporabil navaden pekovski kvas za identifikacijo genov, ki so potrebni za avtofagijo. Pozneje je na tem primeru razjasnil mehanizem avtofagije v kvasovkah in pokazal, da podobni mehanizmi potekajo tudi v človeških celicah.

Razkriti procesi so pomembni tudi v številnih bolezenskih stanjih

Ohsumijeva odkritja so vodila v nova razumevanja mehanizmov, kako celica reciklira svojo lastno vsebino. Odprle so se poti do razumevanja pomena avtofagije za številne fiziološke procese, na primer prilagoditev na pomanjkanje hrane ali pa odziv na infekcijo. Mutacije v genih za avtofagijo lahko povzročijo bolezni, procesi avtofagije pa so pomembni tudi v številnih bolezenskih stanjih, na primer pri raku ali nevroloških boleznih, so utemeljili na institutu ob današnji objavi letošnjega Nobelovega nagrajenca za medicino.

Ohsumi se je rodil leta 1945 v Fukuoki na Japonskem. Leta 1974 je doktoriral na univerzi v Tokiu, nato tri leta deloval na Rockefellerjevi univerzi v New Yorku, potem pa leta 1988 v Tokiu ustanovil lastno raziskovalno skupino. Od leta 2009 je tudi profesor na tokijskem Institutu za tehnologijo.

Nobelove nagrade podeljujejo od leta 1901 iz sklada, ki ga je ustanovil švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel. Dobitniki bodo nagrade, vredne po osem milijonov švedskih kron oz. 831 tisoč evrov, prejeli na slovesnosti 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti.

Ne spreglejte