Četrtek, 26. 9. 2013, 22.05
9 let
Najdražja goveda na svetu tudi v Evropi

Na kmetiji Rüdigerja Marquardta v severnonemškem kraju Negenharrie je tako kot v toplicah za govedo. Hlevi so svetli, govedo nenehno je sveže seno, ki ga namakajo v pivu, v ozadju pa je nenehno glasba, največkrat Simon & Garfunkel. Na stenah so masažne krtače, ponoči pa luči zatemnijo. V hlevu je 80 goved wagyu. Črnih živalih, ki veljajo za najdražjo govedino na svetu. "To je Akemi," je kmet pokazal eno od krav novinarju Der Spiegla: "Njeno meso je vredno okoli 20.000 evrov."
Toda goveda so preveč dragocena, da bi šla takoj pod nož. Vsako od krav večkrat umetno oplodijo, zarodke pa zmrznejo in prodajo po tisoč evrov. A le izbrancem. V Nemčiji je namreč nastal krog 35 kmetov, ki želijo govedo wagyu uspešno rediti tudi v Nemčiji. Zato pa morajo poskrbeti sami. Dragoceno govedo je namreč japonska posebnost, značilna za okolico mesta Kobe, in veljajo za narodni zaklad, njihov izvoz pa trenutno ni dovoljen. Če torej želijo imeti več wagyujev v Nemčiji, jih morajo zrediti sami. Prve zmrznjene zarodke so v Nemčijo uvozili iz ZDA in Avstralije. Trenutno je v Nemčiji 15 bikov in 300 krav, kar je dovolj, da je Nemčija postala pomemben igralec na trgu dragocene govedine.
Šest mesecev pred zakolom žival uživa le sojo, krompir in žito. S tem poskrbijo, da se poveča količina maščobe v mesu. "Zaradi genetskih sprememb lahko te živali akumulirajo veliko mišične maščobe," je razložil Steffen Maak z Inštituta za živalsko biologijo v Leibnizu, ki vodi projekt vzgoje goveda v Nemčiji.
Za zakol je govedo zrelo po 36 mesecih izjemne nege. Ubijejo jih nežno, da ne bi pokvarili mesa. Meso slovi pa mehkobi, ki jo kuharski mojstri opisujejo kot masleno. Večinoma se meso pripravi brez dodatnih začimb, le hitro popečeno. Cena: 600 evrov za kilogram.
Govedino wagyu so zunaj Japonske začeli gojiti šele sredi sedemdesetih let preteklega stoletja. Leta 1976 so štiri bike izvozili v Ameriko, a ni šlo za najboljše primerke. Sredi devetdesetih pa so z letalom v Teksas poslali še 45 goved. Skupno je bilo do zdaj iz Japonske izvoženih 200 goved. Poleg Amerike in Avstralije jih gojijo tudi v Argentini, na Kitajskem in v Španiji. Zdaj so se v posel vključili še Nemci. Letos je bila na nemški dražbi prodana prvi wagyu krava, pravzaprav telica. Čeprav je bila stara le 10 mesecev, je dosegla ceno 10.000 evrov.
Nemški rejci so skupaj z nemškimi kuharskimi mojstri sklenili, da bodo iznašli recepte za vse dele dragocene govedine, da ne bi šli v nič. Tako so na jedilnih listih celo ustnice wagyu goveda, kar bi navadno veljajo la naravnost nezaslišano, toda pri kravah, ki jih tako mazilijo, je res vsak kos živali dragocen, so zapisali v Der Spieglu.