Ponedeljek, 12. 6. 2017, 7.05
7 let, 1 mesec
Lahko sploh še kaj zaustavi Macronov pohod k popolni zmagi?
Velik uspeh Macronove stranke REM, novo razočaranje za desnosredinske republikance, katastrofalni poraz socialistov, dokaj povprečen izkupiček Nacionalne fronte in rekordno nizka volilna udeležba. To so glavne značilnosti prvega kroga francoskih parlamentarnih volitev.
V prvem krogu francoskih parlamentarnih volitev, na katerih se je za 577 sedežev v parlamentu spopadlo 7.882 kandidatov, je – kot so pravilno napovedovale ankete – močno slavila stranka Republika na pohodu (La republique en marche!), ki jo je aprila lani ustanovil novi francoski predsednik Emmanuel Macron.
Izidi prvega kroga po odstotkih:
- REM in MoDem: 32,3 odstotka
- Republikanci in UDI: 18,8 odstotka
- Nacionalna fronta: 13,2 odstotka
- Nepokorjena Francija: 11 odstotkov
- Socialisti: 7,4 odstotka
Število sedežev pomembnejše od zbranih glasov na državni ravni
A ker ima Francija dvokrožni večinski volilni sistem, je bolj kot število zbranih glasov na ravni države (popular vote) pomembno to, koliko sedežev dobi katera stranka.
Macronov cunami v drugem krogu?
Po napovedih agencije Ipsos bo REM, ki na volitvah nastopa v koaliciji s sredinskim Demokratičnim gibanjem (MoDem), po drugem krogu volitev, ki bodo 18. junija, torej to nedeljo, dobil od 390 do 430 sedežev.
Kandidati sredinskega MoDem Francoisa Bayrouja (levo), ki je že na predsedniških volitvah podprl Macrona, so po dogovoru z REM kandidirali le v 90 volilnih okrajih. V preostalih 487 volilnih okrajih so kandidirali kandidati Macronove stranke.
Razočarani republikanski neogolisti
Drugi po moči bodo po napovedih desnosredinski neogolistični republikanci, ki bodo skupaj z Zvezo demokratov in neodvisnih (UDI) dobili od 85 do 125 sedežev. Čeprav so v prvem krogu po glasovih premagali Nacionalno fronto, pa bodo te volitve, če se bodo po drugem krogu uresničile napovedi agencije Ipsos glede števila sedežev, razočaranje tudi za republikance.
Skorajda potop socialistov
Na tretjem mestu, a s približno 300 manj sedeži kot v dozdajšnjem parlamentu, bodo socialisti, ki naj bi skupaj s svojimi zavezniškimi strankami dobili od 20 do 35 sedežev.
Melenchon blizu socialistom
Tesno za petami socialistom bo po napovedih Nepokorjena Francija Jean-Luca Melenchona, ki bo skupaj s komunisti imela od 11 do 21 sedežev.
Nepokorjena Francija, ki jo vodi Jean Luc-Melenchon, na parlamentarnih volitvah v prvem krogu ni zbrala toliko glasov, kot jih je Melanchon aprila letos v prvem krogu predsedniških volitev.
Veliko manj sedežev kot glasov za Nacionalno fronto
Šele na petem mestu po številu sedežev (po drugem krogu naj bi jih dobila od tri do deset) bo Nacionalna fronta Marine Le Pen, ki je glede na število glasov v prvem krogu prehitela tako socialiste kot Nepokorjeno Francijo.
V drugem krogu predsedniških volitev je prva dama Nacionalne fronte Marine Le Pen dobila več kot deset milijonov glasov. Tega uspeha njena Nacionalna fronta na parlamentarnih volitvah ni dosegla. Še več, s 14 odstotki je stranka tudi daleč od 21,3 odstotka glasov, ki jih je Marine Le Pen dosegla v prvem krogu predsedniških volitev.
Večina sedežev bo popolnjena šele po drugem krogu
Po francoskem dvokrožnem volilnem sistemu v prvem krogu postane poslanec kandidat, ki dobi več kot polovico glasov, pri čemer mora dobiti vsaj 25 odstotkov glasov vseh volilnih upravičencev v volilnem okraju. V drugem krogu, če prvi krog ni dal poslanca, se pomerita prvo- in drugouvrščeni kandidat ter kandidat(i), ki so dobili več kot 12,5 odstotka glasov vseh volilnih upravičencev.
Večina poslancev je izvoljena v drugem krogu. Tudi na prejšnjih parlamentarnih volitvah leta 2012 je v prvem krogu dovolj glasov za poslanski mandat doseglo samo 36 kandidatov. Preostalih 541 poslancev je bilo znanih šele po drugem krogu.
Preberite še: