Sobota, 9. 11. 2013, 13.28
8 let, 7 mesecev
John F. Kennedy – katolik, ki se je zavihtel na čelo protestantske države
Politični vzpon Johna Fitzgeralda Kennedyja (29. maj 1917–22. november 1963), znanega tudi po kratici JFK, je del političnega vzpona ameriških katolikov v 20. stoletju, zlasti po koncu druge svetovne vojne.
Prvi ameriški katolik, ki si je priboril predsedniško nominacijo, je bil Al Smith, ki se je kot kandidat Demokratske stranke, kjer se je z leti vse bolj krepil vpliv manjšin (katolikov, Judov in temnopoltih), na volitvah leta 1928 neuspešno pomeril z republikancem Herbertom Hooverjem. Prav protikatoliško razpoloženje med večinskimi protestanti, ki katolikov niso imeli za prave Američane in so dvomili o njihovi lojalnosti Ameriki, je bil eden od pomembnih razlogov Smithovega poraza.
Njegovi nasprotniki so širili govorice, da bo katolik v Beli hiši le marioneta v rokah papeža, da bodo, če se izrazimo v sodobnem slovenskem notranjepolitičnem besednjaku, vatikanski strici iz ozadja vladali protestantski Ameriki. Na drugi strani so se zaradi Smitha ameriški katoliki prvič množično odpravili na volišča. Smithov poraz pa je bil verjetno za ameriške katolike sreča v nesreči – v primeru njegove zmage bi katoliki postali priročni grešni kozli za veliko gospodarsko krizo, ki je izbruhnila leto po volitvah.
V Houstonu septembra 1960 je v znanem govoru pred številnimi protestantskimi duhovniki, ki so imeli velik vpliv na protestantski del demokratskih volivcev, zagotovil, da Katoliška cerkev ne bo narekovala njegovih političnih odločitev. Obenem pa je pozval k preseganju verske nestrpnosti in nasprotoval temu, da se katolike obravnava kot drugorazredne državljane, ki se jim že vnaprej odreka pravico postati predsednik ZDA. Protestante je skušal pomiriti tudi s tem, da je za svojega podpredsednika izbral Lyndona B. Johnsona, predstavnika protestantskega krila v stranki, ki je imel velik vpliv v ameriških južnih državah.
Kennedy je na volitvah za las (nekaj več kot sto tisoč glasov) premagal republikanskega kandidata Richarda Nixona. Zaradi protikatoliških predsodkov je po eni strani izgubil veliko glasov, ker pa so se na volitve množično odpravili katoliki (ti so že predstavljali četrtino prebivalstva), od katerih jih je skoraj 80 odstotkov glasovalo zanj, je bila karta protikatolištva, na katero so igrali republikanci, po svoje strel v koleno.
V zunanji politiki je bil JFK odločen protikomunist. Podprl je poskus strmoglavljanja kubanskega komunističnega diktatorja Fidela Castra, ki pa se je aprila 1961 ponesrečil s spodletelo invazijo v Prašičjem zalivu na Kubi. S Kubo je povezana Kubanska raketna kriza oktobra 1962. Ker so Sovjeti na Kubi začeli nameščati jedrske rakete, je Kennedy zaukazal pomorsko blokado karibskega otoka. Svet je bil na robu jedrske vojne. Po 13 napetih dneh se je kriza končala s kompromisom – Sovjeti so umaknili rakete s Kube, Američani pa iz Turčije in Italije.
Odločen je bil tudi pri zaustavljanju komunizma na stari celini. 26. junija 1963 je nagovoril na sto tisoče Zahodnih Berlinčanov. V govoru je ostro nastopil proti komunizmu, ki ga je označil za nečloveški sistem, ki nima prihodnosti. V času svojega predsednikovanja je tudi okrepil število ameriških vojaških svetovalcev v Južnem Vietnamu, ki se je boril proti komunističnim gverilcem in komunističnemu Severnemu Vietnamu.