Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 4. 2017,
19.50

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Sirija Velika Britanija

Sreda, 12. 4. 2017, 19.50

7 let

Rusija z vetom v VS ZN znova blokirala resolucijo o Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,15
sirija, napad | Foto Reuters

Foto: Reuters

Rusija je z vetom znova preprečila sprejem resolucije o Siriji, tokrat glede uporabe kemičnega orožja. To je bil že osmi veto Rusije v podporo režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. Britanski znanstveniki so medtem analizirali vzorce s kraja domnevnega napada s kemičnim orožjem v Siriji in ugotovili, da je bil v napadu uporabljen živčni bojni strup sarin ali temu podobna snov.

Deset od petnajstih članic VS ZN glasovalo za četrto verzijo resolucije, s katero bi obsodili uporabo kemičnega orožja v Siriji in od Asadovega režima zahtevali, naj sodeluje v preiskavi tega napada v sirskem Kan Šejkunu 4. aprila. Rusija je kot stalna članica uporabila pravico do veta. Kitajska pa se je vzdržala, tako kot še Kazahstan in Etiopija. Bolivija pa je glasovala enako kot Rusija.

Rusija: Ni dovolj dokazov, da je za napadom Asad

Rezultat glasovanja je bil sicer predvidljiv, saj je Rusija resoluciji ves čas nasprotovala, ker da ni dovolj dokazov, da je za napad odgovoren Asadov režim. Osnutek resolucije so sicer pripravile tri zahodne stalne članice VS ZN, Velika Britanija, Francija in ZDA.

V napadu je bilo z uporabo kemičnega orožja ubitih najmanj 87 ljudi, med njimi 31 otrok. Poškodovanih je bilo 160 ljudi. Asadov režim odgovornost zavrača.

Britanske ugotovitve kažejo na uporabo sarina v napadu

"Velika Britanija se strinja z mnenjem ZDA, da je zelo verjetno, da je za napad s sarinom 4. aprila v kraju Kan Šejkun odgovoren sirski režim," pa je danes v Varnostnem svetu ZN povedal britanski veleposlanik pri ZN Matthew Rycroft. Namestnik ruskega veleposlanika pri ZN Vladimir Safronkov je medtem izrazil dvom o britanski ugotovitvi. Kot je dejal na zasedanju VS ZN, so ga ugotovitve osupnile, saj do zdaj ni še nihče obiskal kraja napada.

Turški minister za zdravje Recep Akdag je v torek sporočil, da so po analizi vzorcev urina in krvi nekaj žrtev napada ugotovili, da je bil v napadu zagotovo uporabljen sarin. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova pa je pred tem danes zavrnila ugotovitve Ankare. Kot je dejala, Turčija nima pooblastil, niti ni sposobna ugotoviti, ali je bil v Siriji uporabljen sarin. Dodala je, da bi preiskavo morale izvesti Organizacija za prepoved kemičnega orožja in sirske oblasti.

Ne spreglejte