Sreda, 3. 12. 2014, 17.00
8 let, 7 mesecev
Življenjska doba se v Evropi še naprej daljša, Slovenija rahlo nad povprečjem
Med ključnimi ugotovitvami danes predstavljenega poročila v Bruslju med drugim opozarjajo tudi na zmanjšanje izdatkov držav članic za zdravstvo ter vse več debelih ljudi.
Poročilo z naslovom Pregled zdravstva: Evropa 2014 predstavlja najnovejše podatke o zdravstvenem stanju, dejavnikih tveganj za zdravje in dostopu do zdravstvene oskrbe v vseh državah članicah EU, poleg njih pa še v Črni gori, Makedoniji, Srbiji, Turčiji, Islandiji, Norveški in Švici. Gre za skupno poročilo Organizacije za ekonomske sodelovanje in razvoj v Evropi (OECD) in Evropske komisije.
Kljub temu opozarjajo, da razlike med državami članicami ostajajo velike – med državami z najdaljšo pričakovano življenjsko dobo (Španija, Italija in Francija) in tistimi z najkrajšimi (Litva, Latvija, Bolgarija in Romunija) znaša 8,4 leta.
Evropski komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis in generalni sekretar OECD Angel Gurria sta kot izjemno pomembne navedla tudi ugotovitve glede izdatkov držav za zdravstvo, saj so ti v številnih evropskih državah skrčeni kljub temu, da Evropa izhaja iz krize.
Od leta 2000 se je število zdravnikov glede na število prebivalcev sicer povišalo v vseh državah članicah EU razen v Franciji, kjer pa je ostalo stabilno. Povprečje je 3,4 zdravnika na tisoč prebivalcev. V Sloveniji je število zdravnikov med najnižjimi v Evropi in znaša 2,5 zdravnika na tisoč prebivalcev. Manj jih imajo le še v Romuniji in na Poljskem.