Nedelja, 21. 12. 2014, 9.49
9 let
Uspelo le dvema, šest bolnišnic še vedno zadolženih

To sta Splošna bolnišnica Murska Sobota in Bolnišnica Sežana, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.
Ob vključitvi v sistem, na podlagi katerega so bolnišnice dobile posojila, so namreč dobile rok, da morajo posojilo odplačati v enem letu, zato so morale pripraviti tudi konkretne sanacijske načrte.
Po novembrskih podatkih nekatere bolnišnice delno poravnavajo zapadle obveznosti do dobaviteljev nad 60 dni, nekatere pa plačujejo z zamudo od 90 do 150 dni po valuti plačila.
Najvišje neporavnave obveznosti do dobaviteljev trenutno izkazuje Splošna bolnišnica Izola, kjer je razmerje med zapadlimi obveznostmi do dobaviteljev, starejšimi od 60 dni, in celotnimi prihodki bolnišnice tudi najvišje, to je 11,03 odstotka. Sledita Bolnišnica Topolšica z razmerjem 10,53 odstotka in Splošna bolnišnica Ptuj z razmerjem 8,89 odstotka, so za STA navedli na ministrstvu za zdravje.
Skupna vrednost posojil je znašala 5,537 milijona evrov, kar je manj, kot so zaprosile bolnišnice. Za posojilo v skupni vrednosti 18,1 milijona evrov je sicer zaprosilo devet bolnišnic.
Največje posojilo so odobrili Splošni bolnišnici Novo mesto, in sicer 1,827 milijona evrov, več kot milijon evrov pa še jeseniški bolnišnici (1,245 milijona evrov). Poleg tega so posojilo odobrili še splošnim bolnišnicam Murska Sobota (700 tisoč evrov), Ptuj (800 tisoč evrov) in Slovenj Gradec (450 tisoč evrov) ter Bolnišnici Topolšica (515 tisoč evrov), so takrat navedli na ministrstvu za finance.