Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
24. 9. 2016,
9.27

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,60

Natisni članek

marihuana droga alkohol

Sobota, 24. 9. 2016, 9.27

7 let, 7 mesecev

Slovenski dijaki vse več pijejo alkohol in jemljejo droge

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,60
Alkoholna pijača - vodka | Foto Reuters

Foto: Reuters

Rezultati evropske raziskave o alkoholu in preostalih drogah med šolsko mladino (ESPAD) za leto 2015 so pokazali, da se pitje alkohola med 15- in 16-letnimi dijaki v 35 sodelujočih državah zmanjšuje, kar pa ne velja za slovenske dijake, pri katerih pitje alkohola narašča. Nad povprečjem so tudi pri kajenju tobaka in uporabi prepovedanih drog.

Po raziskavi, v kateri je sodelovalo 35 držav, od tega 24 članic EU, je 81 odstotkov 15- in 16-letnih Evropejcev odgovorilo, da so že poskusili alkohol, kar je manj kot leta 1995, ko je bilo takih 89 odstotkov. Prav tako je padel odstotek tistih, ki so alkohol pili v zadnjih 30 dneh pred raziskavo, in sicer s 56 odstotkov leta 1995 na 47 odstotkov leta 2015.

Slovenski dijaki nad povprečjem pri alkoholu

A takšen ugoden trend padanja pitja alkohola ne velja za slovenske 15- in 16-letnike, so sporočili iz UKC Ljubljana. Pri njih se je delež z 88 odstotkov leta 1995 povečal na 90 odstotkov v letu 2015. Povečal se je tudi delež tistih, ki so alkohol pili v zadnjih 12 mesecih pred raziskavo, in sicer s 74 odstotkov leta 1995 na 81 odstotkov 20 let pozneje.

Polovica dijakov ni kadila tobaka

Slovenski dijaki so nad povprečjem tudi, ko gre za kajenje tobaka. Tako je v letu 2015 nekaj več kot polovica vseh anketiranih (54 odstotkov) izjavila, da niso nikoli kadili, medtem ko je isto izjavilo 47,3 odstotka dijakov iz Slovenije. Se je pa v Sloveniji, tako kot sicer v državah, kjer so opravljali anketiranje, precej zmanjšal delež dijakov, ki so začeli vsakodnevno kaditi pri 13 letih ali manj. Med vsemi anketiranimi je v 20 letih padel z desetih na štiri odstotke, med anketiranimi dijaki v Sloveniji pa na dva odstotka.

Četrtina je že poskusila droge in marihuano

V kar desetih državah, ki jih je zajela anketa, je delež dijakov, ki so že poskusili katero od prepovedanih drog, višji od 25 odstotkov. Med njimi je tudi Slovenija s 26 odstotki. Marihuano je v Sloveniji že poskusila četrtina dijakov, starih 15 in 16 let, medtem ko je povprečje v državah, v katerih je potekala raziskava, 16 odstotkov. V zadnjih 30 dneh pred raziskavo je marihuano kadilo 12 odstotkov slovenskih dijakov, medtem ko je povprečje raziskave sedem odstotkov. Kar 14 odstotkov slovenskih dijakov je v življenju tudi že vdihovalo hlapila, kar je dvakrat več od povprečja.

So pa slovenski dijaki boljši od povprečja pri uporabi novih psihoaktivnih snovi, saj so te že poskusili trije odstotki vprašanih, medtem ko je povprečje v raziskavi štiri odstotke. Na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana zato opozarjajo, da bo treba v prihodnje redno spremljati uporabo teh snovi.

Internet štiri ali več dni na teden uporablja 86 odstotkov slovenskih deklet, starih 15 in 16 let, ter 69 odstotkov fantov. Ti so po uporabi interneta pod povprečjem, ki znaša 73 odstotkov, medtem ko so dekleta po uporabi nad povprečjem. Spletne igre za denar je v letu pred raziskavo igralo 21 odstotkov slovenskih dijakov, medtem ko je povprečje 14 odstotkov.

Ne spreglejte