Ponedeljek, 21. 2. 2011, 6.57
8 let, 7 mesecev
Skejterski ponos v tovarni Rog
Ko je skupina mladih Ljubljančanov na televiziji videla posnetke zapuščenih hal v zapuščeni nekdanji tovarni Rog, so videli možnost uresničitve dolgoletnih sanj. Ko so prvič obiskali prazne Rogove hale, so bile polne smeti, tla so bila pokrita z dva centimetra debelo plastjo masti. In so jo začeli čistiti.
Material so dobili od prijateljev ali so ga našli med odpadnim lesom. V gorah lesa, ki včasih sestavljal hleve in kozolce, so našli primerne stebre za podporo objektov ter plošče in deske, iz katerih so naredili skakalnice, bankine, razmike, stene, poličke, kovinske robove in druge stvari, ki jih tak park potrebuje. Orodje so prinesli od doma in ga tu uničili, se pošalijo.
Nikoli niso ocenjevali, koliko jih je izdelava parka stala, pravijo, da je delo neprecenljivo. Menijo, da bi morali, če bi najeli podjetje, da iz zasmetene hale naredi tak park, plačati okoli 150 tisoč evrov.
Zavedajo se, da stoodstotno varnega parka ne moreš narediti, saj lahko padeš tudi na ravnem, padeš lahko tudi na varnem. Prepričani, da so za stabilizacijo porabili še več materiala, kot bi ga potrebovali.
"Vsekakor širimo znanje in kulturo," pravijo. "Ne samo, da se več vozi, tudi raven vožnje se je dvignila." Skate park Rog je že obiskalo od tisoč do 1500 ljudi, pravijo. Redno prihajajo iz Zagreba, Umaga, Reke pa tudi iz Celovca, kjer imajo svoj notranji skate park, a je jim je v Rogu očitno bolj zanimivo.
Zaradi nejasne prihodnosti se ne razvijajo, kot bi se lahko. Že od začetka namreč vedo, da bo tu nekoč stal Center sodobne umetnosti in v njem skate parka ne bo. Za zdaj imajo srečo, da je gospodarska kriza in investitorja še niso našli.
Upajo, da bo rušenje čim pozneje in da se bo do takrat našel nadomestek. Če bodo park gradili in vodili znova, je malo stvari, ki bi jih naredili drugače.