Četrtek, 11. 2. 2016, 7.07
7 let, 1 mesec
Izjemno odkritje slovenskih znanstvenikov odmeva po vsem svetu (video)
Prestižna medicinska revija New England Journal of Medicine je včeraj objavila prispevek raziskovalcev Medicinske fakultete v Ljubljani in UKC Ljubljana, ki dokazuje, da virus Zika iz okužene matere lahko okuži možgane ploda ter da v primeru take okužbe povzroči trajno okvaro možganov in mikrocefalijo.
Prispevek je prelomen, saj so raziskovalci do zdaj samo sumili na to povezavo, s to raziskavo pa je bila prisotnost virusa Zika v možganih ploda potrjena, so sporočili.
Na novinarski konferenci, kjer so raziskavo predstavili, so vsi govorniki poudarili, da je to odkritje plod dolgoletnega timskega dela različnih inštitutov. "To se lahko zgodi le v okolju, kjer znanstveniki dobro sodelujejo med seboj," je uvodoma dejal dekan medicinske fakultete v Ljubljani Dušan Šuput. Čestitke raziskovalcem prihajajo z vsega sveta, mnoge tudi iz Brazilije in Argentine, kjer je virus najbolj razširjen.
Nosečnica je prišla k nam oktobra, ko smo ugotovili hude okvare možganov zarodka. #zika #ukc @SiolNEWS pic.twitter.com/KS3YNnRALt
— Urška Makovec (@UMakovec) February 11, 2016
Ali lahko okužba ženske vpliva tudi na poznejše nosečnosti, še ni jasno. #zika #ukc @SiolNEWS pic.twitter.com/filKCFd1uC
— Urška Makovec (@UMakovec) February 11, 2016
Nosečnica je bila, ko je prišla v Evropo, že popolnoma zdrava in ni bila nevarna za okolico. #zika #ukc @SiolNEWS pic.twitter.com/oIsHW9JAFj
— Urška Makovec (@UMakovec) February 11, 2016
Mati je Evropejka, več nočejo razkriti. Je pa dala pisno soglasje za raziskave in objavo. #zika #ukc @SiolNEWS pic.twitter.com/77gERjHaul
— Urška Makovec (@UMakovec) February 11, 2016
"Pri nas opravimo od 14 do 15 tisoč ultrazvočnih pregledov letno," je pojasnila predstojnica kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKCL Nataša Tul Mandić. "Nosečnico smo natančno izprašali o okužbi. Potrjen je bil nepravilen razvoj možganov, o virusu Zika pa se takrat v medijih še ni poročalo," je poudarila Tul Mandićeva.
Obdukcija ploda po prekinitvi nosečnosti je potrdila hude strukturne okvare možganov, mikroskopski pregled možganskega tkiva pa spremembe, ki so značilne za virusno okužbo. Elektronska mikroskopija je v vzorcih možganskega tkiva prikazala virusom podobne delce in delce z značilnostmi, ki so nakazovale na razmnoževanje virusa v možganih.
Virus Zika je bil edini prisotni povzročitelj, odkrili pa so ga izključno v vzorcih možganskega tkiva. Prisotnost virusa so potrdili z določitvijo nukleotidnega zaporedja celotne virusne ribonukleinske kisline (RNK) iz možganskega tkiva, ki je bila v 99,7 odstotka skladna s sevoma virusa Zika, ki so ju odkrili v Francoski Polineziji leta 2013 in Sao Paulu v Braziliji leta 2015.