Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
14. 11. 2013,
7.13

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

glasovanje Alenka Bratušek

Četrtek, 14. 11. 2013, 7.13

8 let

Dan odločitve za proračun, zakon o nepremičninah in Alenko Bratušek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Poslanci bodo danes odločali o sprejemu proračunov za prihodnji dve leti ter zakona o davku na nepremičnine, ponovno pa tudi o novelah zakonov o dohodnini in bančništvu.

Proračun je najpomembnejši dokument vsake vlade in izraz njene politike na vseh področjih, zato bo premierka Alenka Bratušek na sprejem proračuna za leto 2014 vezala zaupnico vladi.

Proračun prihodnje leto znižan Vlada s proračunom zasleduje cilj konsolidacije javnih financ. Proračunski primanjkljaj, ki je za letos dovoljen v višini 1,5 milijarde evrov, naj bi se prihodnje leto znižal na eno milijardo evrov, kar izraženo v deležu BDP pomeni 2,9 odstotka. Leta 2015 se bo dodatno znižal na 2,4 odstotka BDP.

Bratuškova je prepričana, da predlagani proračun v danih razmerah najmanj posega v socialni status ljudi, vlada pa z njim zasleduje jasno začrtan cilj - uspešno, socialno pravično in solidarno Slovenijo. Opozicija je ob obravnavi opozarjala, da je nerealen in ni razvojno naravnan, med prihodki pa da ne upošteva drugega kot nove davke. K predlogu so zato vložili več dopolnil, o katerih bo DZ tako kot tudi o ostalih proračunskih dokumentih glasoval danes.

Zakon o nepremičninah prinaša 400 milijonov evrov Poslanci pa bodo glasovali tudi o sprejemu zakona o davku na nepremičnine. Davek bo nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, davek od premoženja, pristojbino za vzdrževanje gozdih cest ter davek na nepremičnine večje vrednosti. Skupni letni prilivi so ocenjeni na okoli 400 milijonov evrov, po 200 milijonov evrov za državo in občine.

DZ bo glasoval tudi o tem, ali je predlog novega energetskega zakona primeren za nadaljnjo obravnavo ter ponovno odločal o novelah zakonov o dohodnini in bančništvu, na kateri je državni svet prejšnji teden izglasoval odložilni veto.

Ne spreglejte