Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 5. 2023,
11.25

Osveženo pred

12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,25

1

Natisni članek

trgovci inflacija prodaja trgovina

Petek, 5. 5. 2023, 11.25

12 mesecev

Slovenija z enim večjih padcev trgovine na drobno v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,25

1

trgovina, izdelki, police | Foto STA

Foto: STA

Obseg trgovine na drobno v evrskem območju se je marca na mesečni ravni zmanjšal za 1,2 odstotka, v EU pa za 1,1 odstotka. V medletni primerjavi je upadel za 3,8 oziroma 4,1 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat. Slovenija je v medletni primerjavi zabeležila enega večjih padcev med državami EU. Ta je znašal 12,8 odstotka.

V mesečni primerjavi je v območju z evrom obseg prodaje na drobno pri hrani, pijači in tobaku upadel za 1,4 odstotka, pri neživilskih proizvodih pa za 1,1 odstotka. Prodaja pogonskih goriv se je medtem povečala za 1,6 odstotka.

V EU se je prodaja hrane, pijače in tobaka zmanjšala za 1,2 odstotka, neživilskih proizvodov pa za 1,1 odstotka. Prodaja pogonskih goriv se je povečala za en odstotek.

Med državami, za katere je imel Eurostat podatke, so imele največje mesečne padce Latvija (−2,7 odstotka), Nemčija in Poljska (obe −2,4 odstotka) ter Luksemburg (−1,9 odstotka). Največje mesečne rasti so imele Romunija (+2,9 odstotka), Portugalska (+2,3 odstotka) in Irska (plus en odstotek). V Sloveniji je bila medtem zabeležena 0,3-odstotna mesečna rast.

Medletno je prodaja hrane, pijače in tobaka v območju z evrom upadla za 6,8 odstotka, prodaja neživilskih proizvodov pa za 2,2 odstotka. Prodaja pogonskih goriv je bila za 3,5 odstotka večja kot marca lani.

V EU se je prodaja hrane, pijače in tobaka v medletni primerjavi zmanjšala za 6,6 odstotka, neživilskih proizvodov za 3,2 odstotka, prodaja pogonskih goriv pa se je povečala za 2,8 odstotka.

V medletni primerjavi so največje padce zabeležile Estonija (−13,5 odstotka), Madžarska (−13,2 odstotka) in Slovenija (−12,8 odstotka). Največjo rast so evropski statistiki zabeležili pri Španiji (+10,8 odstotka), Romuniji (+7,2 odstotka) in Cipru (+5,6 odstotka).

Ne spreglejte