Petek, 28. 2. 2014, 15.28
8 let, 11 mesecev
Arso pojasnjuje, kako nastanejo zloglasne izpušne sledi letal na nebu

Kot so zapisali, v zadnjih tednih opažajo povečano aktivnost nekaterih posameznikov in skupin, ki z vremenom povezane naravne pojave razlagajo na svojstven način, napačno in zavajajoče. "Kroženje teh v delu javnosti povzroča občutek ogroženosti in vnaša nemir," so zapisali v izjavi za javnost, v kateri je med drugimi domnevno spornimi ali zavajajočimi trditvami laikov zaslediti tudi dileme, ki se porajajo okrog sledi reaktivnih letal.
Slednje pristaši teorij zarote pogosto poimenujejo kar Chemtrails, kar je nekakšna angleška skovanka za besedici chemical in trail oziroma po slovensko kemične sledi.
Kot razlagajo pri Arsu, reaktivna letala letijo na višinah med 10 in 14 km. Ob izgorevanju letalskega goriva nastaja vroča zmes vodne pare, ogljikovega dioksida, dušikovih oksidov, ogljikovodikov in delcev nečistoč. Temperatura zraka je na omenjeni višini večinoma okoli -50 stopinj Celzija, še pišejo.
Če je vlage v okoliškem zraku več, sledi letal vztrajajo dlje časa, se širijo in počasneje razkrojijo, saj na kristale dodatno primrzujejo molekule vodne pare iz okolice. Če pa je okoliški zrak suh, kondenzacijske sledi hitro izginejo oziroma se posušijo, saj kristalčki sublimirajo. Zgolj od relativne vlažnosti zraka na višini leta je torej odvisno, kako izrazite in kako dolgotrajne kondenzacijske sledi letala puščajo na nebu, so pojasnili pri Arsu.