Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 2. 2014,
15.28

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 2. 2014, 15.28

8 let, 11 mesecev

Arso pojasnjuje, kako nastanejo zloglasne izpušne sledi letal na nebu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Namigovanja, da skozi izpuste letal razširjajo kemikalije z namenom doseganja strateških ciljev, je svetovna stroka že večkrat ovrgla. Tokrat so se oglasili tudi na domači Agenciji za okolje (Arso).

Kot so zapisali, v zadnjih tednih opažajo povečano aktivnost nekaterih posameznikov in skupin, ki z vremenom povezane naravne pojave razlagajo na svojstven način, napačno in zavajajoče. "Kroženje teh v delu javnosti povzroča občutek ogroženosti in vnaša nemir," so zapisali v izjavi za javnost, v kateri je med drugimi domnevno spornimi ali zavajajočimi trditvami laikov zaslediti tudi dileme, ki se porajajo okrog sledi reaktivnih letal.

Slednje pristaši teorij zarote pogosto poimenujejo kar Chemtrails, kar je nekakšna angleška skovanka za besedici chemical in trail oziroma po slovensko kemične sledi.

Sledi včasih bolj, drugič manj obstojne "Da bi se izognili širjenju takšnih razlag, želimo na Agenciji za okolje pojasniti na kratko in na razumljiv način razložiti nekatere naravne pojave," so zapisali. Kot poudarjajo, so sledi reaktivnih letal na nebu različno obstojne. Včasih so zelo kratke in hitro izginejo, včasih pa trajajo dolgo in se celo širijo.

Kot razlagajo pri Arsu, reaktivna letala letijo na višinah med 10 in 14 km. Ob izgorevanju letalskega goriva nastaja vroča zmes vodne pare, ogljikovega dioksida, dušikovih oksidov, ogljikovodikov in delcev nečistoč. Temperatura zraka je na omenjeni višini večinoma okoli -50 stopinj Celzija, še pišejo.

Vse je odvisno od vlažnosti zraka "Vroč izpuh, ki vključuje tudi drobne delce in vodno paro, se pomeša med hladnejši okoliški zrak. Ker ima zrak omejeno zmožnost sprejema vodne pare v plinasti obliki, se pri ohlajanju relativna vlaga hitro zviša in začnejo se izločati vodne kapljice oz. ledeni kristalčki."

Če je vlage v okoliškem zraku več, sledi letal vztrajajo dlje časa, se širijo in počasneje razkrojijo, saj na kristale dodatno primrzujejo molekule vodne pare iz okolice. Če pa je okoliški zrak suh, kondenzacijske sledi hitro izginejo oziroma se posušijo, saj kristalčki sublimirajo. Zgolj od relativne vlažnosti zraka na višini leta je torej odvisno, kako izrazite in kako dolgotrajne kondenzacijske sledi letala puščajo na nebu, so pojasnili pri Arsu.

Ne spreglejte