Četrtek, 13. 2. 2014, 20.40
7 let, 9 mesecev
Zakaj je Bosna revna država
Bosna in Hercegovina, kjer se že nekaj dni nadaljujejo protesti nezadovoljnih prebivalcev, je četrta najrevnejša država na stari celini. Po podatkih Svetovne banke je bil leta 2012 v BiH BDP na prebivalca, ki upošteva primerjavo kupne moči, 6.856 evrov. Nominalni BDP na prebivalca je bil 3.326 evrov.
Po koncu vojne, ki je bila najbolj uničujoči spopad na stari celini po drugi svetovni vojni, se je Bosna in Hercegovina, ki je po Daytonskem mirovnem sporazumu postala nekakšen mednarodni protektorat, počasi pobrala s tal.
Kot je že omenjeno, je bil leta 2012 po podatkih Svetovne banke (Statistična agencija Bosne in Hercegovine še ne navaja podatka za to leto) nominalni BDP na prebivalca 3.326 evrov.
Čeprav je dolgo veljalo, da je Republika Srbska za približno 20 odstotkov revnejša od Federacije BiH, pa zadnji statistični podatki kažejo drugače. V 1,4-milijonski srbski entiteti, ki obsega 49 odstotkov ozemlja države, je bil po podatkih Gospodarske zbornice Republike Srbske leta 2012 BDP na prebivalca 6.013 konvertibilnih mark oziroma 3.074 evrov.
So pa v Federaciji BiH, ki je razdeljena na deset kantonov, kar precejšnje regionalne razlike: v najbogatejšem sarajevskem kantonu so povprečne bruto plače 820 evrov, v tuzelskem kantonu, kjer so se začeli zadnji protesti, pa le 581 evrov.
Bolj ugodni so podatki Agencije za delo in zaposlovanje, ki je – na podlagi anketne brezposelnosti po definiciji Mednarodne organizacije dela (ILO) – namerila "le" 27,5-odstotno brezposelnost.
Tudi podatki ILO o anketni brezposelnosti kažejo zlasti visoko stopnjo brezposelnosti med mladimi (od 15 od 24 let), po podatkih iz novembra lani je bilo leta 2012 brezposelnih več kot 63 odstotkov mladih v vsem BiH.
Leto 2013 je bilo bolj uspešno za kmetijstvo, zlasti zaradi ugodnega vremena. Pridelek koruze, krompirja, grozdja in industrijskih rastlin je bil namreč veliko večji kot leto poprej, ko je udarila suša, pridelek jabolk in sliv pa se je kar podvojil.
Izvoz Federacije BiH je bil v prvih desetih mesecih leta 2013 za 6,3-odstotka večji kot v istem obdobju leta 2012. Federacija BiH sicer največ izvaža v Nemčijo, sledijo Hrvaška, Italija, Avstrija, Slovenija, Srbija, Črna gora, Češka republika, Turčija in Kosovo. Najpomembnejše uvoznice pa so Hrvaška, Nemčija, Italija, Srbija, Kitajska, Slovenija, Avstrija, Turčija, Poljska in ZDA.
V primerjavi z decembrom 2012 je bilo decembra 2013 0,2-odstotka več zaposlenih v industriji, industrijska rast pa je bila 3,4-odstotna. Izvoz se je med decembrom 2012 in decembrom 2013 povečal za kar 28,7 odstotka. Lani sta velik skok doživela lesarstvo in rudarjenje, veliko večja je bila tudi prodaja kmetijskih pridelkov, zlasti zelenjave in sadja.