Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 2. 2012,
12.59

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Četrtek, 9. 2. 2012, 12.59

7 let, 2 meseca

Najdražje prodan hlod v zgodovini licitacij v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu končuje šesta licitacija vrednih vrst lesa, ki je bila po besedah organizatorjev presežek v vseh kazalcih.

Najdražje je bil kupcu iz Nemčije prodan hlod gorskega javorja, ki je dosegel 16.577,58 evra in je po besedah organizatorjev najdražje prodan hlod v zgodovini licitacij v Sloveniji in Avstriji.

"Ta javor je najdražje prodan hlod v vsej zgodovini licitacij v Sloveniji in Avstriji," je na današnji predstavitvi rezultatov šeste licitacije lesa v Slovenj Gradcu povedal tajnik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Jože Mori. Zveza je licitacijo pripravila v sodelovanju z Društvom lastnikov gozdov Mislinjske doline in Zavodom za gozdove Slovenije.

"Več kupcev, višje ponujene cene" Licitacija je potekala od 23. januarja do 3. februarja in je po besedah organizatorjev presegla pričakovanja, saj se je povečala ponudba, več je bilo kupcev in višje ponujene cene. Skupno 410 lastnikov gozdov iz vseh koncev Slovenije in nekaj tudi iz Avstrije je letos ponudilo 2482 hlodov. Na lanski licitaciji je, za primerjavo, 268 lastnikov gozdov ponudilo 1768 hlodov.

Licitacije se je letos udeležilo 30 kupcev, ki so oddali skupno 5353 ponudb za nakupe hlodov. Med kupci je bilo letos več tujih kot domačih kupcev, kar po ugotovitvah organizatorjev kaže na kupno moč slovenskih kupcev, hkrati pa to sledi trendu velikega izvoza slovenske hlodovine v tujino, ki ga slovenski strokovnjaki za gozdarstvo in lesarstvo obžalujejo.

Med kupci je bilo 11 domačih, osem iz Avstrije, štirje Nemci, dva Hrvata, en kupec je prišel iz Švice, prvič pa so se kot samostojni ponudniki licitacije udeležili tudi štirje kupci iz Italije, ki so po besedah tajnika Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline Jožeta Jeromla oddali razmeroma visoke ponudbe.

Najdražji ponovno gorski javor, kupec izdelovalec furnirja iz Hamburga Najvišjo ceno je, tako kot lani, tudi letos dosegel les gorskega javorja. Najvišja ponujena cena je bila 9720 evrov za kubični meter, kar je za 25 odstotkov več kot lani. Drugo in tretjo najvišjo ceno za kubični meter lesa je prav tako dosegel gorski javor, na četrto mesto pa se je uvrstil oreh s 6152 evri za kubični meter, kar je celo za 76 odstotkov več kot lani.

Drugouvrščeni hlod gorskega javorja po ceni za kubični meter pa je kot celotni hlod dosegel najvišjo ceno, in sicer je lastnik s Tolminskega zanj dobil 16.577 evrov. Kupec hloda je bil izdelovalec furnirja iz Hamburga, sicer pa so med kupci hlodovine višje kakovosti tudi izdelovalci glasbil in veliki lesni trgovci.

"Takšen les je izredno iskan in ga ni na pretek po Evropi" "Takšen les je izredno iskan in ga ni na pretek po Evropi," je opozoril tajnik zveze Jože Mori. Tako Mori kot v.d. direktorja Zavoda za gozdove Slovenije Jošt Jakša pa sta izpostavila, da je za to, da se v gozdu vzgoji dober les in da ga lastnik tudi najde, potrebno gozdarsko strokovno znanje.

Jakša je poudaril, da les ni samo darilo matere narave, ampak je plod več kot sto let dolgega načrtnega dela slovenskih gozdarjev. Želi, da bi ga kot delo, ki prinaša dodano vrednost celotni Sloveniji, prepoznala tudi država. Prednost Slovenije je v kvaliteti in ne količini lesa, je dejal Jakša, ki je uporabo lesa za kurjenje označil kot "barbarski posel", medtem ko kurjenju lesnih ostankov ne nasprotuje.

Ne spreglejte