16. 9. 2011,
8.28

Petek, 16. 9. 2011, 8.28

Španci spet na evropskem vrhu

V velikem finalu EP med Španijo in Francijo je zmago slavila prva. Slovenska košarkarska reprezentanca je z zmago proti Srbiji končala na sedmem mestu. V tekmi za tretje mesto zmaga Rusije.

Za zaključek EP, ko so se za naslov prvaka merili Španci, ki so nastopali kot branilci naslova, in pa prerojeni Francozi na čelu s Tonyjem Parkerjem moč Španije ni pojenjala in drugič zapored je naslov evropskega prvaka pristal v njihovih rokah. Tudi v prvi peterki prvenstva sta bila dva Španca, Pau Gasol in Juan Carlos Navarro. Slednji je tudi MVP prvenstva. Rusija je v tekmi za tretje mesto upravičila vlogo favorita proti najprijetnejšemu presenečenju prvenstva, čeprav je morala za zmago trepetati do zadnjih sekund. Makedonija je namreč znova pokazala, da je zasluženo prišla v polfinale in da bi lahko ob malce več sreče posegla tudi po medalji. V zadnjem napadu deset sekund pred koncem tekme pri vodstvu Rusije za dve točki je namreč Damjanu Stojanovskemu pri na videz enostavnemu polaganju na koš ušla žoga iz rok in nova senzacija Makedonije, ki je imela v dvorani Arena v Kaunasu skoraj tisoč svojih navijačev, je splavala po vodi.

Za Slovenijo pa se je prvenstvo končalo že v soboto. Košarkarji pod vodstvom Božidarja Maljkovića so na tekmi za sedmo mesto prosti Srbiji vodili večji del tekme. Ob polčasu je bil izid 44:39, na krilih Gorana Dragića pa so v tretji četrtini še povečali prednost (64:51). Slovenija je vodila tudi že za 15 točk, a je Srbija po delnem izidu 19:3 ujela priključek in spet je odločala napeta končnica. Po trojki Jake Lakoviča in košu Erazma Lorbka pol minute pred koncem je Slovenija prišla do odločilne prednosti in zmage za sedmo mesto (72:68).