TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
13. 3. 2010,
7.49

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sobota, 13. 3. 2010, 7.49

8 let

"Bolezen je lahko tudi izziv za spremembe"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Bolezen ni nujno zgolj nekaj slabega, ampak je lahko izziv za spremembe, je ob 18. vseslovenskem srečanju žensk z rakom dojke dejala Marija Vegelj Pirc.

Kot še pojasnjuje predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije, ki prireditev organizira, marsikatera ženska pravi, da je z boleznijo zmogla spremeniti svoje življenje na boljše. Pozitiven odnos do življenja je tudi vodilo prostovoljk in prostovoljcev društva, katerega osnovna dejavnost in naloga je organiziranje samopomoči. Kdo je bolj uspešen in bolj prepričljiv kot bolnik, ki je uspešno premagal bolezen in tudi potem zmogel spoznati, da je treba tudi spremeniti način življenja, pojasnjuje predsednica društva. Rak ni več tabu v naši družbi Direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Mojca Gruntar Činč pa poudarja, da je današnja prireditev gotovo znak, da rak ni več tabu v naši družbi in to niti ne sme biti. Ob tem poudarja, da društva za boj proti raku igrajo neprecenljivo vlogo pri preprečevanju bolezni. Brez bolnikov ministrstvo namreč ne more oblikovati politik ter ukrepov za uspešno preprečevanje bolezni, zato niti brez sodelovanja ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

Tudi Vegelj Pirčeva poudarja sodelovanje med stroko, politiko in bolniki za uspešno obvladovanje problematike raka. Sodelovanje "z roko v roki", za kakršnega so si v društvu v preteklih letih prizadevali, se je po besedah Vegelj Pirčeve udejanjilo prav s sprejemom državnega programa za nadzorovanje raka in z ustanovitvijo evropskega partnerstva za boj proti raku.

Vir novega upanja in veselja do življenja Srečanja v Cankarjevem domu v Ljubljani, ki poteka pod geslom Nova pomlad življenja, so se udeležile članice skupin za samopomoč iz 18 krajev Sloveniji. Idejo za vsakoletno srečanje žensk z rakom dojke so v društvu onkoloških bolnikov dobili po obisku prireditve Nova pomlad življenja italijanskega združenja žensk z rakom dojke v Trstu. Kot so zapisali v sporočilu za medije, tovrstna srečanja poznajo širom po svetu. Za številne ženske je to nepozabno doživetje, vir novega upanja in veselja do življenja. Obiski častnih gostov iz politike, stroke in civilne družbe pa krepijo občutek solidarnosti, dajejo pozitivne vzglede in zavest, da v nesreči nisi sam, so še dodali.

Ne spreglejte