Hrup pri sosedu. Ste ga dolžni trpeti?

V sosednjem stanovanju otroka zganjata takšen hrup, da se včasih ne moremo niti normalno pogovarjati, sosed pa je gluh za naše prošnje, naj bodo manj hrupni, piše bralka. Kakšne pravne možnosti ima na voljo? 

Preberi članek

Komentarji

16

Pridružite se razpravi! Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.

• tratar21 / 11.01.2017. ob 11:59

Sam sem doživel podobno izkušnjo. Pravni nasvet je dolgovezenje brez učinka, bla bla. Če gre za psihopata, kot v mojem primeru, kjer se ne da ne zlepa ne z grda bo težko.Potrebno bo imeti živce in veliko časa, hoditi večkrat na policijo,delati zapisnike, pa ne bo preveč učinkovito, pomagalo pa bo. V mojem primeru je trajaloštiri leta dokler se ni izselila.

Odgovori
  • Maj / 11.01.2017. ob 20:26

Moj sosed cele dneve zunaj na vrtu navija radio veseljak, da se ga sliši po vsej vasi. Edino zdaj sredi zime imamo hvalabogu mir. Policija pravi, da v dnevnem času ne more narediti ničesar in tako mi ni preostalo drugega, kot, da sem še jaz nabavil zvočnike in navijam tehno in rave glasbo kar ni pomagalo saj uživa v ropotanju. Še najbolje je pomagal kitajski blokator fm signala, ki je zablokiral vse postaje in je zdaj vsaj občasno mir.

Odgovori
    • boc / 11.01.2017. ob 20:26

V pristojnosti policije pa je izvajanje ukrepov za prekrške po 8. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru. Po prvem odstavku tega člena se za prekršek kaznuje, kdor na nedovoljen način med 22.00 in 06.00 moti mir in počitek ljudi s hrupom, pri čemer ne gre za nujne intervencijske ali vzdrževalne posege. Globa za ta prekršek znaša od 83,46 do 208,65 evra.

Po drugem odstavku tega člena se za prekršek kaznuje, kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustičnega aparata ali akustične naprave ali glasbila moti mir ali počitek ljudi, kar ni posledica dovoljene dejavnosti. V tem drugem primeru gre za povzročanje hrupa ne glede na dnevni čas, pri čemer je pomembno, da tak hrup nekoga moti pri miru oziroma počitku.

in še 3. V google napiši ; zakon o javnem redu in miru hrup policija Sams em imel identičen problem in smo zadevo več kot uspešno rešili. 1x policija, drugič pa advokat in tožba. Življenje je eno in ne moreš dovoliti, da ti ga uničujejo primitivni brezobrazneži.

• začuden / 11.01.2017. ob 10:02

Gospa je žrtev neodzivnih in nesramnih sosedov in lepo je napisala, da se je že poskušala pogovoriti... in kaj ji svetuje naša pravnica: naj se poskuša pogovoriti ... Gospej je potrebno povedati, da naša zakonodaja omogoča motenje sosedov na razne subtilne načine kamor spada tudi igra sladkih sosedovih malčkov, ki se morata "razvijati"ob nesramnem in prvinskem očetu, da bosta v šoli lahko ustrahovala učiteljice in potem naprej v življenju sama postavljala meje, kajti zanju zdaj ni mej.

Odgovori
  • efranjo / 11.01.2017. ob 15:41

kaj pa naredimo takrat, ko je hiša slabo zvočno izolirana in zato uhaja hrup izven stanovanja?

Odgovori
    • Maj / 11.01.2017. ob 15:41

Glasno seksajte in bodo sosedje od fovšije pokrepali;)

• fizik10 / 11.01.2017. ob 09:38

Hrup je zelo relativna zadeva. Nekoga bo ropotanje v mejah normale, za drugega bo nevzdržno. Ocena ali je preglasno ali ne, je torej subjektivna. Edina objektivna ocenitev je torej meritev hrupa. Vprašanje je, če je v zakonu tudi zapisana najvišja dovoljena glasnost (v dB)...po moji oceni bi morala biti zapisana dovoljena glasnost po celotnem spektru frekvenc. Verjetno zakon ni zapisan tako dosledno in zato je vprašanje, kako se da ta težava pošteno in objektivno soditi.

Odgovori
  • don / 11.01.2017. ob 10:38
  • don / 11.01.2017. ob 10:39

Ja ja, sta taprava kalibra, ki iščeta. Pravno nima smisla, ker bo trajalo in koštalo, na koncu bojo pa itak še bolj glasni. Jaz bi se obrnil na stare dobre batine. Gospa danes zlahka najde tri ogromne omare, ki jih briga za pravice, urade za enake možnosti, zapor in podobne kvačkarije.

Odgovori
    • Maj / 11.01.2017. ob 10:39

Bravo, v tej državi se edino na grd način še lahko kaj doseže.

• začuden / 11.01.2017. ob 10:02

Gospa je žrtev neodzivnih in nesramnih sosedov in lepo je napisala, da se je že poskušala pogovoriti... in kaj ji svetuje naša pravnica: naj se poskuša pogovoriti ... Gospej je potrebno povedati, da naša zakonodaja omogoča motenje sosedov na razne subtilne načine kamor spada tudi igra sladkih sosedovih malčkov, ki se morata "razvijati"ob nesramnem in prvinskem očetu, da bosta v šoli lahko ustrahovala učiteljice in potem naprej v življenju sama postavljala meje, kajti zanju zdaj ni mej.

Odgovori
  • Jure12345678 / 11.01.2017. ob 12:01

V vsakem nloku se najde kaksna stara vesca ki jo moti vsak ze najmanjsi zvokec tudi sredi dneva. Ko sem jaz zivel v bloku sem imel nesreco da je ravno pod mano zivela taksna. Prisla je ze ob majnsih premikih stola cez dan, ko se je sesalo, ce sem se tusiral sredi noci ko sem prisel iz sluzbe.. na zacetku sem poslusal biti prijazen pa ni bilo nic drugace ..pot sem imel enkrat dosti in je ta prijaznost "odlsa" od takrat naprej je bil mir... naj se preselijo sredi gozda ce jim kaj ne pase..

Odgovori
    • Maj / 11.01.2017. ob 12:01

Gospa bi ti morala začeti težiti nazaj takrat, ko bi ti rad spal in bi bil hitro za to, da se naredi mir. Kdor se hoče znoreti naj gre pa sam v gozd in se naj dere ter ropota kot mu paše.

• MarkJurko / 11.01.2017. ob 12:01

Sam se opredeljujem tako. Tisti, ki so samovšečni in jih ne zanimajo sosedje in tsrpno skupno življenje, naj se odselijo v privatno hišo in tam norijo po želji. Če pa stanuješ v večstanovanjskem bloku se moraš zavedati, da imajo vsi radi mir in ne moreš početi kar se ti ravno zahoče. Tega očeta bodo čez par let otroci komandirali, če pa ju ne bo ubogal bo pa še tepen. Prej ali slej se slabo povrne!