Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Petek,
24. 10. 2014,
19.01

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 10. 2014, 19.01

7 let, 3 mesece

Ocenili smo: Samsung Galaxy S5 Mini

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Samsung je že tretjič izdal pomanjšano različico aktualnega paradnega konja. S5 Mini želi biti privlačen mobilnik srednjega razreda, kamor ga sicer uvrščajo zmogljivosti, ne pa tudi visoka cena.

Ker sta bila pomanjšana naslednika pametnih telefonov Galaxy S3 in S4 pri kupcih sprejeta dobro, izid različice z letnico 2015 in sveže zaporedno številko ni presenečenje. Prav tako nismo šokirani ob dejstvu, da S5 Mini tako kot njegova predhodnika ni le miniaturna različica aktualnega paradnega konja, temveč je Samsung spet pošteno oklestil tudi strojno opremo. Lahko ga vržete v umivalnik in v zaprašeno omaro Če ne gledamo centimetrov po dolgem in počez, je S5 Mini pravzaprav nemogoče ločiti od večjega brata. To je dobro, saj je tako kot S5 opremljen s certifikatom IP67, ki uporabniku zagotavlja odpornost naprave na vdor vode (30 minut do globine enega metra) in prahu ter jo varuje pred morebitnimi padci z manjših višin, a slabo, ker je telefon odet v plastično ohišje in obrobljen s cenenim ponaredkom kroma. Čeprav je videz subjektivne narave, bomo podobno kot v testu Galaxy S5 zapisali, da se dizajn Samsungu ni najbolj posrečil. Zaslon je pregovorno čudovit, pa čeprav ima malce manj ostrine Kot večina Samsungovih dražjih pametnih telefonov je tudi S5 Mini opremljen z matriko Super AMOLED, ki zna narisati čudovite barve, izrazite kontraste in res globoko črnino. Čeprav ločljivost 720 x 1.280 slikovnih pik ob vseprisotnosti full HD že nekaj časa ni več razlog za vzdihovanje, nas odsotnost dobrega milijona dodatnih slikovnih pik ni zmotila, saj zaslon s 4,5 palca ni prevelik. Mini si je od polnopravnega S5 izposodil tudi možnost ekstremne zatemnitve zaslona, ki pride prav predvsem ob nočni uporabi telefona.

Zmogljivost srednjega razreda za ceno visokega Tisti, ki so že kdaj rokovali s telefonom Galaxy S5, se bodo ob Miniju počutili kot doma, saj je uporabniška izkušnja skoraj enaka. S5 Mini privzeto poganja Android KitKat 4.4.2, ki ga je mogoče nadgraditi na različico 4.4.4., v prihodnosti najbrž tudi na Android 5 Lollipop. Čezenj je poveznjen vmesnik TouchWiz, daleč najboljši do zdaj, saj vsebuje precej manj Samsungovih programskih smeti, ki jih ne uporablja nihče.

Ker gre vendarle za okrnjeno različico prvaka, bodo lastniki S5 Mini v primerjavi z uporabniki Galaxy S5 prikrajšani za večopravilni način z odpiranjem aplikacij v oknih, upravljanje telefona z ročnimi gestami in pospeševalnik prenosa podatkov s spleta, ki združi signala povezav Wi-Fi in 3G ali LTE. Pot na S5 Mini je sicer našel čitalnik prstnih odtisov, ki je premiero doživel ob aprilskem lansiranju S5, a je še vedno zelo nezanesljiv.

Kaj pa splošna gladkost delovanja? Uporabnik, ki je z Minijem zamenjal svojo staro Regljo, bo seveda navdušen, saj je štirijedrni procesor spodobno hiter, a primerljiv performans danes ponujajo tudi številni telefoni srednjega razreda, za katere ni treba odšteti skoraj 500 evrov, kolikor za S5 Mini v prodaji brez vezave zahtevajo slovenski ponudniki mobilnih storitev. Za precej manj denarja je mogoče dobiti tudi konkretno boljše telefone, kot sta Nexus 5 in OnePlus One, a ti seveda ne nosijo imena s pedigrejem.

Kako se obnese kot fotoaparat? Čeprav je Samsung z vodo razredčil tudi Minijevo kamero, saj ima v primerjavi s komponento, ki si jo lasti Galaxy S5, njen senzor je osem megapikslov, ponuja pa tudi nekaj manj nastavljivosti, so fotografije odlične. Poleg tega, da so barve in kontrasti poustvarjeni več kot solidno, je z Minijem mogoče ujeti tudi precej podrobnosti, kar nadobudnemu telefonskemu fotografu, ki bi svoje delo rad delil z družbenimi omrežji, omogoča, da jih celo malo obreže. Preverite spodnjo galerijo slik.

Zmogljivost baterije na srečo ni "mini" 2100-miliamperska baterija je spodobno orožje S5 Mini v boju zoper zahtevnega uporabnika, saj ji preživetje dneva ob normalnem ravnanju s telefonom ni nobena težava, malce bolj ekonomični lastniki pa bodo iz nje zmogli iztisniti še kakšnih deset ur več. Ob sprotnem izklapljanju povezav in srednji svetlosti zaslona je med testom pretrpela tri ure ogledovanja filmske serije Možje X, preden nas je naprava opozorila, da je čas za hrano iz električne vtičnice. Pohvalno.

Le za največje ljubitelje južnokorejske znamke Galaxy S5 Mini je spodoben telefon, a mu tekmecev ne manjka. Med najresnejšimi je zagotovo Sonyjeva Xperia Z3 Compact, ki kljub pomanjšanim dimenzijam glede na Z3 ne skopari s strojno močjo, na pohodu pa so tudi številni kitajski modeli, ki za dvakrat manjši znesek ponujajo podoben performans. Da poceni supertelefonov, kot sta že omenjena OnePlus One in Nexus 5, sploh ne omenjamo! S5 Mini zato priporočamo le uporabnikom, ki si obupno želijo Galaxyja S5, a imajo preplitke žepe za "pravega".

Ocena: 7.5

Tehnične karakteristike: Dimenzije: 131.1 x 64.8 x 9.1 mm Teža: 120 g Zaslon: 11.4 cm, 720 x 1.280 pikslov, 326 ppi, Super AMOLED, 16 M barv Procesor: štiri-jedrni 1,4 GHz Exynos 3 Grafični procesor: Mali-400MP4 Delovni pomnilnik: 1,5 GB RAM Shranjevanje podatkov: 16 GB (možnost razširitve z microSD do 64 GB) Povezljivost: Wi-Fi (tudi hotspot), Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, microUSB, DLNA, NFC, 2G/3G/LTE Operacijski sistem: Android 4.4.2 KitKat, uporabniški vmesnik TouchWiz Fotoaparat: 8 MP, samodejno ostrenje, LED bliskavica, ročno ostrenje s pritiskom na zaslon, zaznava obraza in nasmeha, stabilizacija slike, HDR Video: Full HD Baterija: Li-Ion 2.100 mAh Ostalo: Identifikacija s prstnimi odtisi, certifikat IP67

Ne spreglejte