Sreda, 8. 7. 2015, 16.19
7 let, 2 meseca
Zakaj naj ne bo Facebook vaš prvi vir novic
Družbeno omrežje Facebook za številne uporabnike – več kot 60 odstotkov, ugotavlja raziskovalno podjetje Pew Research – postaja primarni vir aktualnih novic, a ga od tradicionalnih medijev loči pomembna stvar. Informacij, ki jih prejemamo v časopisu, na televiziji, radiu, tej spletni strani, od drugih ljudi, ne moremo ravno filtrirati. Razen če pogledamo stran ali dlani pritisnemo na ušesa. Facebook pa uporabnikom to omogoča in to tudi zelo dejavno počne.
Uporabnik lahko tudi sam prepreči prikazovanje tipov in tematik objav, ki ga ne zanimajo, ga dolgočasijo ali so v nasprotju z njegovimi prepričanji (kako to storiti, preberite tukaj). Vse v redu, dokler gre za slike dojenčkov oseb, ki jih komaj poznate. Kaj pa, ko zaplavamo v ideološke vode?
Ravno zaradi tega so na Facebooku tako uspešne strani, ki s skrajno polariziranimi objavami pihajo na dušo uporabnikom, ki se nagibajo v eno ali drugo skrajnost, pa naj gre za politično ali versko prepričanje, podpihovanje teorij zarot, športno navijanje ali kakšno drugo ideologijo.
Komunikolog Christian Sandvig z ameriške univerze Harvard je v eni od študij zapisal, da ima Facebook zaradi vseprisotnosti in omenjenega filtriranja objav ter polariziranja novic celo dovolj potenciala, da vpliva na izid državnih volitev.
Naš nasvet za čim bolj nevtralno izkušnjo na Facebooku: do aktualnih novic dostopajte prek tradicionalnih medijev, lahko tudi njihovih izpostav na družbenem omrežju (kot je Planet Siol.net na Facebooku), tega pa uporabljajte predvsem za to, čemur je prvotno namenjen – povezovanje s prijatelji.