Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Torek,
19. 1. 2016,
12.27

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Donald Trump volitve ZDA Apple Matic Tomšič

Torek, 19. 1. 2016, 12.27

7 let, 2 meseca

Trump: Apple bomo prisilili, da bo službe iz Kitajske vrnil v ZDA

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
"Apple bomo pripravili do tega, da bo svoje preklete računalnike in druge stvari znova proizvajal v Združenih državah Amerike," je napovedal kandidat za 45. predsednika ZDA Donald Trump.

Kot je Donald Trump bežno poudaril v včerajšnjem govoru na univerzi Liberty v ameriški zvezni državi Virginija, želi v ZDA znova pripeljati na tisoče delovnih mest. Delovnih mest, ki so jih ZDA izgubile s tem, ko je Apple proizvodnjo elektronike preselil v jugovzhodno Azijo. Pa lahko, če zmaga na predsedniških volitvah, Trump tehnološkega velikana res prisili v selitev proizvodnje nazaj v domovino?

Ne. Ne, poudarjajo pri ameriškem tehnološkem mediju Gizmodo. Predsednik ZDA namreč nima pooblastil, da bi ameriško podjetje prisilil v prekinitev sodelovanja z zunanjimi izvajalci na drugi strani Tihega oceana. Kongresu seveda lahko predlaga sprejetje zakona, ki bi onemogočil najemanje zunanjih izvajalcev, a da bi to dosegel brez tveganja propadov velikih podjetij, bi moral praktično povzročiti revolucijo v globalni prosti trgovini, še opozarjajo pri Gizmodu. Dodajajo, da se Trump s takšnimi izjavami zapleta v lasten paradoks – sam je zaprisežen kapitalist, hkrati pa bi rad omejil kapitalizem, kakšnega zagovarja Apple.

Azijci so učinkovitejši od Američanov Osrednji razlog, da Apple večji del svojih naprav proizvaja v Aziji, predvsem na Kitajskem, je tamkajšnja dobavna veriga komponent, ki je neprimerno bolj razvita in učinkovita od ameriške. Apple s tem povečuje dobiček, seveda pa ne škodi niti dejstvo, da je kitajski delavec, ki sestavlja iPhone, plačan manj, kot bi bil ameriški. A glavni dejavnik je dobavna veriga. Zdaj že pokojna Motorola je pred nekaj leti izkusila neučinkovitost ameriške, saj je proizvodnjo v Teksasu zaprla po vsega enem letu.

Trump pozabil, da Apple "preklete računalnike" že proizvaja v ZDA V izjavi, ki je bila glede na številne odzive na svetovnem spletu zgolj puhlica za izvabljanje aplavza, je Donald Trump za nameček pozabil, da Apple računalnike že proizvaja v ZDA. Leta 2013 so del proizvodnje preselili nazaj domov. V stomilijonskem proizvodnem obratu na tekočem traku sicer nastajajo samo osebni računalniki Mac Pro, precej nišne naprave, ki predstavljajo zelo majhen delež Applove prodaje na svetovni ravni.

Ne spreglejte