Torek, 8. 7. 2014, 14.39
8 let, 7 mesecev
Kako je München pokazal sredinec Microsoftu
Skoraj polovica od dobrih 33 tisoč münchenskih javnih uslužbencev pri svojem delu uporablja osebne računalnike, na katerih niso nameščena Microsoftova Okna, temveč LiMux, platforma, zasnovana na eni od različic odprtokodnega operacijskega sistema Linux.
Münchenski mestni svet je takrat odločil, da mora alternativa Microsoftovim rešitvam vsebovati širok nabor aplikacij, omogočati združljivost s preostalimi platformami (Windows, Mac OS), redno prejemati posodobitve tudi za strojno opremo, delovati na starejših računalnikih in biti čim bolj preprosta za uporabo. Glavni in pravzaprav edini kandidat za migracijo je bil seveda odprtokodni operacijski sistem Linux.
Leta 2009 je temelj LiMuxa postala druga, še bolj zanesljiva in daleč najbolj razširjena različica Linuxa, Ubuntu. OpenOffice so Münchenčani pozneje zamenjali s podobnim paketom pisarniških orodij LibreOffice.
Bolj kot na osvoboditev iz Microsoftovega primeža so münchenski veljaki ponosni na enotnost, ki so jo pokazali vsi sodelujoči v projektu LiMux. "Pravi čudež je, da tako dolg in za marsikoga kontroverzen proces mestu ni prinesel večjih sporov, nepotrebnih stroškov in, kar je najpomembnejše, političnih spletk," pravi eden od idejnih očetov LiMuxa Peter Hofman.