Sreda, 31. 5. 2017, 20.20
5 let, 7 mesecev
Izjemno življenje moža, čigar priimek pozna ves svet #fotozgodba
Njegov priimek je že dolga leta sinonim za osebne računalnike. Velja za enega najsposobnejših poslovnežev vseh časov, v zadnjih letih je imel zadnjo besedo pri dveh zgodovinskih poslih. Je redni gost predsednikov ZDA, zvest mož in znan po življenjskem slogu, ki kar ustreza enemu najbogatejših posameznikov na svetu. To je Michael Dell.
Poslovnež od mladih nog
Michael Dell se je rodil 23. februarja 1965. Odraščal je v Houstonu, četrtem največjem mestu Združenih držav Amerike. Prvi nakup, ki ga je opravil s svojimi prihranki od rojstnih dni, je bil kalkulator pri sedmih letih. Ko je bil star osem let, je že vedel, da želi nekoč biti podjetnik in se poskusil v pisanju izpitov GED (ameriški ekvivalent zaključnih izpitov našega maturitetnega tečaja). Na fotografiji petletni Michael Dell pred družinsko hišo v Houstonu.
Dell je pri dvanajstih letih ob šoli začel delati v manjši lokalni gostilni kot pomivalec posode in v zelo kratkem času napredoval v šefa strežbe. Svojih prvih zaslužkov ni zapravil za sladkarije in igrače, temveč jih je s pomočjo mame, ki je bila borzna posrednica, vložil v delnice in dragocene kovine, kot sta zlato in platina.
Pri 15 letih je Dell kupil svoj prvi računalnik, Apple II (na fotografiji), in ga nemudoma razstavil ter znova sestavil, da bi videl, kako točno deluje. V srednji šoli je začel s svojim prvim velikim poslom - posredništvom pri prodaji časopisnih naročnin ljudem, ki so se jim naročnine ravnokar iztekale. V enem letu je zaslužil (upoštevajoč inflacijo) 53.400 ameriških dolarjev, več od svojih učiteljev.
Po dokončani srednji šoli je Michael Dell izobraževanje nadaljeval na medicinski fakulteti v sklopu teksaške države univerze, a v drugem letniku šolanje opustil. Saj ne, da čas, preživet na fakulteti, za Della ne bi bil plodovit - v svoji sobi v študentskem domu je sestavljal in nadgrajeval osebne računalnike. Zaslužil je ogromno denarja, po poročanju nekaterih virov mu je v žep kapnilo (preračunano v današnjo vrednost) 440 tisoč ameriških dolarjev. Na fotografiji že milijarder in uspešen poslovnež Dell ob vrnitvi v svojo nekdanjo študentsko sobo.
Michael Dell in Dell
Michael Dell je v začetku leta 1984 ustanovil računalniško podjetje PC's Limited. Ugotovil je, da bo veliko bolj dobičkonosno, če bo sestavljene osebne računalnike prodajal sam in ne koristil uslug posrednikov pri prodaji, kot so to takrat počeli drugi proizvajalci tehnike. Maja 1984 je podjetje preimenoval v Dell Computer Corporation.
Do leta 1987 se je podjetje Dell zelo razširilo - vsak mesec so naredili okrog 7.000 osebnih računalnikov, ki so bili prilagojeni željam kupcev. Michael je tistega leta v žep pospravil dvomilijonski dobiček.
Podjetje Dell, ki ni bilo znano le po vrhunski kakovosti računalnikov, temveč tudi po učinkoviti tehnični pomoči - večina pritožb ali prošenj je bila razrešena z enim samim telefonskim klicem - je leta 1988 vstopilo na borzo. Michael Dell je z 22 leti postal takrat eden najmlajših poslovnežev s podjetjem na Wall Streetu. Leta 1992 je za nameček postal še najmlajši direktor podjetja, ki ga je ameriška poslovna revija Fortune uvrstila na seznam 500 največjih podjetij na svetu (Fortune 500).
Dell je do druge polovice 90. let prejšnjega stoletja računalnike prodajal predvsem poslovnim uporabnikom, nato pa se je začel osredotočati tudi na potrošniški trg. S 16-odstotnim tržnim deležem in najvišjimi ocenami zanesljivosti računalnikov in prijaznosti do strank je leta 1999 prvič postal vodilni svetovni proizvajalec, prehitel je podjetje Compaq. Ta je po združitvi s podjetjem Hewlett-Packard leta 2002 sicer znova zavzel prvi mesto, a ne za dolgo, Dell ga je kmalu spet prehitel.
Danes ima Dell še vedno približno 16-odstotni tržni delež, a je šele tretji največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu. Pred njim sta vmes prerojeni Hewlett-Packard in kitajski Lenovo. Dellu je vmes namreč velike preglavice in posledično slabšo prodajo povzročil trg tabličnih računalnikov, podjetje je imelo tudi kadrovske težave. Je pa Dell še vedno glavni drugje in sicer na področju računalniških zaslonov (na fotografiji), kjer ima trenutno največji tržni delež.
Dellovi zgodovinski prelomnici
Michael Dell je leta 2004 direktorski stolček podjetja prepustil drugim in prevzel predsedniško funkcijo, a vajeti Della nazaj v roke vzel leta 2007, ko je tržni delež podjetja začel padati. Poskrbel je tudi za nekatere kadrovske spremembe in začel razmišljati o naslednji veliki stvari, ki bi mu dala še več nadzora nad podjetjem - privatizaciji. Dellu namreč ni bilo všeč, da je moral za vsako odločitev odgovarjati delničarjem. Leta 2013 mu je po dolgi bitki z Wall Streetom podjetje Dell uspelo spraviti nazaj v zasebno last. Šlo je za do takrat največjo podjetniško privatizacijo v zgodovini.
Dell je nato lahko začel razmišljati o naslednji veliki stvari, in sicer odkupu podjetje EMC, enega največjih ponudnikov storitev računalništva v oblaku in informacijske varnosti na svetu. Posel, vreden kar 60 milijard evrov, je bil končan septembra lani. Gre za največji prevzem tehnološkega podjetja vseh časov.
Michael Dell osebno
Michael Dell je po podatkih poslovnega medija Forbes trenutno 40. najbogatejši človek na svetu. Vrednost njegovega premoženja znaša 18,5 milijarde evrov.
Dejstva, da je milijarder, Michael Dell ravno ne skriva. Rad ima luksuzna bivališča in hitra ter udobna prevozna sredstva. To je njegova hiša in posestvo na obrobju mesta Austin, prestolnice ameriške zvezne države Teksas. | Foto: Billionaire Houses
Družina Dell ima tudi več domovanj v bolj eksotičnih krajih - to je eno od posestev na havajskem otočju, za katerega je Michael Dell po poročanju medijev odštel več kot 65 milijonov evrov. | Foto: Pinterest
Leta 2006 je Michael Dell skupaj z Robom Waltonom, sinom ustanovitelja največje trgovske verige na svetu Walmart, kupil tudi tole celotno letovišče Hualalai na Havajih. Koliko je odštel za svoj delež, ni znano, najverjetneje pa je šlo za trimestni znesek (v milijonih dolarjev, seveda).
Kar zadeva vozila, je Dell ljubitelj športnih avtomobilov znamke Porsche. Njegova trofeja je ekskluzivni stuttgartski superšportnik Carrera GT.
Po poročanju medijev se Michael Dell v službo sicer vozi s terenskim vozilom znamke Hummer.
Kakšne avtomobile vozijo drugi tehnološki superbogataši?
Znano je, da je imel Michael Dell tudi manjše zasebno reaktivno letalo gulfstream V, leta 2013 pa si je naročil kar novega boeinga 787 Dreamliner, ki stane več kot 200 milijonov evrov.
Michael Dell je od leta 1989 poročen s teksaško modno oblikovalko Susan Dell (prej Susan Lieberman), ki jo je spoznal eno leto prej. Par ima štiri otroke.
Kot večina drugih tehnoloških milijarderjev je tudi Michael Dell dober znanec dobrodelnih organizacij. Skupaj z ženo sta ustanovila dobrodelni sklad Michael & Susan Dell Foundation (podobno kot Bill Gates in njegova žena Melinda), prek katerega se je na račune različnim neprofitnih organizacijam od leta 1999 zlila že več kot milijarda evrov.
Michael Dell se kot eden najvplivnejših direktorjev v ZDA in na svetu tudi redno znajde v družbi najvplivnejšega ameriškega politika. Družil se je z zadnjimi štirimi predsedniki ZDA - Billom Clintonom, George Bushem mlajšim, Barackom Obamo in Donaldom Trumpom. | Foto: Matic Tomšič/Reuters
Viri: Dell.com, Forbes, Michael Dell@Facebook, Fortune
Preberite tudi:
Deset stvari, ki jih niste vedeli o Billu Gatesu