Še vedno je najšibkejši člen vsakega pametnega telefona in mobilne naprave njegov vir energije, ki vedno prekmalu usahne in že po dobrem letu začne pešati. Ali se obeta kakšen pozitiven premik?
Ko mobilnemu telefonu ali tablici (vedno prekmalu) zmanjka energije, se nam čas za polnjenje akumulatorjev v teh napravah vedno zdi predolg, zato smo toliko bolj veseli funkcij hitrega polnjenja. Ta poleg skrajšanega časa s seboj nosi (manj znano) neželeno posledico: hitro polnjenje zelo verjetno zmanjšuje življenjsko dobo in/ali kapaciteto litij-ionskih akumulatorjev, ki so najpogostejši vir energije za mobilne naprave.
Dodana vrednost grafita
Pri kitajskem tehnološkem podjetju Huawei so prepričani, da so razvili način, ki omogoča hitro polnjenje akumulatorja brez omenjenih neželenih učinkov, ter ga te dni tudi pokazali na tematskem simpoziju o akumulatorjih in baterijah na Japonskem. Bistvo je v grafitni prevleki anode, pojasnjujejo in navajajo, da pri akumulatorju kapacitete 3000 miliamperskih ur, ki velja že za kar zmogljivejšega v svetu današnjih mobilnih naprav, dosežejo 48-odstotno napolnjenost že po petih minutah na vtičnici, kar naj bi zagotovilo deset ur delovanja brez ponovnega srečanja z vtičnico. Na prototipu manjše kapacitete (akumulator, kapacitete 600 miliamperskih ur, gotovo ne bo preživel celega dneva običajne uporabe pametnega telefona, a so trenutno najpogostejši pri nosljivih napravah) so dosegli 68-odstotno napolnjenost v pičlih dveh minutah.
Majhen korak na še dolgi poti
Toda pot od laboratorija do uporabnikov za to obetavno rešitev ne bo kratka in hitra. Tovrstni akumulatorji so še vedno razmeroma veliki in zahtevajo posebne polnilce, a že ta napredek pomeni veliko, saj področje akumulatorskih tehnologij kljub številnim raziskavam preprosto ni deležno nekega pomembnejšega napredka.