Ponedeljek, 12. 10. 2015, 14.06
7 mesecev, 3 tedne
Android M: revolucija je lahko na prvi pogled nevidna
Operacijski sistem Android je v zadnjih letih zelo dozorel. V svetu ga uporablja že 1,4 milijarde naprav, njegova najpopularnejša aplikacija, Googlova spletna trgovina Play, pa ima več kot milijardo aktivnih uporabnikov. Po ocenah raziskovalno-analitičnega podjetja IDC Android (vse različice) globalno domuje na več kot 80 odstotkih pametnih telefonov. Najnovejša inkarnacija naj bi ta položaj še utrdila oziroma številke še dvignila.
Kot je to že v navadi, so pri pretakanju šeste različice Androida znova v prednosti uporabniki Googlove serije naprav Nexus. Med prvimi srečnimi prejemniki je bil tudi naš telefon Nexus 5, zato smo se odločili, da se podamo v drobovje in pogledamo, kakšne novosti prinaša omenjeni operacijski sistem.
Na desni strani je namreč drsnik, ki nam ob pritisku pove, pri kateri črki smo, še lažje pa je želeno aplikacijo poiskati v namenskem iskalniku na vrhu zaslona. Tja samo vpišemo prvih nekaj črk in že jo imamo pri roki. Zelo uporabna funkcija predvsem za tiste, ki imajo nameščeno vso knjižnico Google Playa.
Uporabniki sicer v osrednjem meniju še vedno pogrešamo ustvarjanje novih map in združevanje aplikacij po tematiki, kar še vedno ostaja zgolj domena domačih zaslonov oziroma namizja.
Omenjene vizualne novosti so sicer na voljo tudi uporabnikom nekaterih starejših različic Androida (v. 4.4 in novejši), ki bodo prav tako lahko izkoristili izjemno uporaben pametni iskalnik po aplikacijah.
To je zdaj deloma odpravljeno, saj so namestili tako imenovani upravljalnik pomnilnika, ki omogoča soliden pregled nad pomnilniško uporabo pri posameznih aplikacijah in s tem odkrivanje čezmernih porabnikov. Uporabo pomnilnika lahko pregledate za posamezne časovne intervale, in sicer za zadnjih tri, šest, 12 in 24 ur.
Žal upravljalnik ne omogoča tudi resničnega upravljanja, s katerim bi aplikacijam lahko natančno določili dovoljeno uporabo RAM.
Pri Googlu so v ta namen med nastavitve dodali optimizacijski razdelek, ki skrbi za čim nižjo porabo akumulatorske energije med neaktivnostjo aplikacij. Tako torej lahko ročno uravnavate izvajanje nepotrebnih procesov v ozadju in si s tem kupite marsikakšno dodatno minuto delovanja.
Baterija počiva tudi, kadar je telefon v spanju in neuporabljen počiva na mizi. V tem primeru namreč procesi, ki se izvajajo v ozadju, preidejo v hibernacijski način in s tem privarčujejo dragoceno energijo.
Zdaj se je to spremenilo. Vsaki nameščeni aplikaciji namreč lahko natanko določite, do katerih preostalih aplikacij oziroma podatkov sme dostopati in do katerih ne. Prav tako vas aplikacije pred namestitvijo same vprašajo, kako daleč smejo. S stališča varovanja podatkov vsekakor dobrodošla lastnost.
Če ste bolj komunikativne narave, pa se z Googlovo umetno inteligenco lahko tudi pogovarjate. Namesto da pritisnete omenjeno tipko, preprosto vprašajte, kar želite vedeti. Googlov asistent je zdaj (lahko) dosegljiv ves čas, ne glede na to, na katerem zaslonu oziroma podmeniju ste. Slovenščine zadeva (pričakovano) ne podpira.
Tako tudi novi Android namesto lastnika beleži vstopna gesla in nastavitve aplikacij v svoj virtualni spomin v oblaku in jih po potrebi (ob obnovitvi sistema, ponovne namestitve programov) prikliče v uporabo.