Ponedeljek, 8. 8. 2016, 6.23
7 let, 3 mesece
Test: adria mobil coral XL plus A670 SL
Udobni karavaning za 75 tisoč evrov po avtocestah in stranpoteh Dalmacije
Bivalnik z dolžino 7,3 metra, dvojno spalnico, kuhinjo, kopalnico in klimatizirano dnevno sobo je prava mobilna hiša na štirih kolesih, ki zagotavlja mobilni dopust s poudarkom na udobju. Novomeška Adria Mobil je na osnovi prenovljenega fiata ducata izdelala 75 tisoč evrov vreden kompromis med ceno in kakovostjo, s katerim nagovarja predvsem tradicionalne kupce bivalnikov z alkovensko (mansardno) karoserijsko nadgradnjo.
Bistvo bivalnikov v svobodi dopusta, tisti največji stavijo na udobje Z bivalnikom, ki je dolg 7,3 metra in ima maso več kot tri tone, boste v večini kampov med najbolj opaznimi gosti.
Bistvo bivalnika je v svobodi potujočih. Kadarkoli se je treba ob cesti ustaviti, imate vse – od čisto prave kuhinje s plinskimi gorilniki, kabine za prhanje, stranišča do velike postelje – dobesedno pri roki. Če vas na primer sredi hrvaške avtoceste ustavijo sunki burje, jo lahko uženete s postankom in prenočitvijo na enem izmed postajališč. Veliki coral XL kot bivalnik s 7,3 metra dolžine sicer ni namenjen počitnikovanju v smislu stalnih premikov in tudi parkirati ob odročnih plažah ga pogosto ni preprosto. Največji bivalniki so namenjeni daljšemu potovanju s poudarkom na udobju in ne toliko vsakodnevni menjavi lokacij.
To pač ni le bivalniški kombi, na primer novomeški model active, prav tako ne njihov manjši bivalnik zasnove crossover z iztegljivim spalnim delom, temveč potovalnik za večje družine (ali več manjših) s poudarkom na udobju. Tako po dimenzijah kot ravni udobja je bližje razredu sonic oziroma polnointegriranih bivalnikov, kakršna vozita tudi Tina Maze in Jakov Fak.
Resnici na ljubo tudi Hrvaška kot najpogostejša poletna destinacija Slovencev ni ravno urejena po zgledu svobode karavaninga. Pri naših južnih sosedih je namreč dovoljeno prenočevati le v urejenih kampih ali na avtocestnih postajališčih. Zato je tudi pri potovanju po cestah Dalmacije izbira večjega bivalnika smiselna.
Zaščitni znak corala XL je mansarda z ležišči nad voznikovim prostorom. Tovrstna zasnova ima svoje zveste kupce, vpliva pa na aerodinamiko in s tem tudi na porabo goriva.
Novinci v karavaningu? Ne ustrašite se tri metre visokega alkovna. Spodaj jedilni kot, zgoraj postelja z integriranim panoramskim oknom. Ko postelja ni v uporabi, jo je mogoče rahlo dvigniti in tako olajšati prehod med voznikovim in bivalnim prostorom.
Poletni dopust z več kot sedem metrov dolgim bivalnikom tudi za začetnike v karavaningu nikakor ni prevelik izziv. Vožnja mora biti sicer zaradi alkovenske zasnove – to je tista prepoznavna grba nad voznikovim prostorom (višina 3,3 metra) - in dolgega zadnjega previsa, zaradi katerega bivalnik v ostrejših zavojih potrebuje več manevrskega prostora, previdnejša. Najbolj nevarna je sicer višina in predvsem med vožnjo skozi kampe je treba na veje in drugo rastje ves čas paziti. Morda v takem bivalniku ne bi bil odveč celo višinski senzor. Kuhinja s tremi plinskimi gorilniki, proti zadnjemu delu kabina za prhanje, prostor za kemični WC in zadaj velika postelja.
Tovrstni senzorji so sicer nameščeni na zadku, a marsikateri voznik si bo kot dodatek za lažje manevriranje vendarle omislil tudi vzvratno kamero. Ko smo bivalnik z večkratnim manevriranjem spravili na eno izmed dalmatinskih parcel, se ni bilo mogoče izogniti vprašanju, ali bodo iz avtomobilske industrije tudi med bivalnike zašle 360-stopinjske kamere. Te nudijo veliko natančnejši pogled iz (umetno izdelane) ptičje perspektive. Takrat bi lahko tako velik bivalnik voznik tudi na manjše parcele zanesljivo parkiral samostojno.
Bivalnik je namenjen za potovanje petih oseb. Usnjeno oblazinjenje zagotavlja pravšnjo raven udobja.
V nekaterih kampih v Dalmaciji se lahko z bivalnikom zbudite neposredno ob morju.
Alkoven mansarda sicer ni zadnji krik mode, a ima svoje stalne kupce Osrednja digitalna konzola ob vhodnih vratih v bivalnik.
Vozili smo 7,3 metra dolg bivalnik na osnovi prenovljenega fiata ducata, ki je namenjen petim osebam in je vsaj iz prostorskega izkoristka odličen ter resen tekmec tudi polnointegriranim bivalnikom. Nekoč je bila alkovenska zasnova bivalnika skoraj zlato pravilo in tak je bil tudi prvi bivalnik novomeškega karavaning podjetja.
Danes se predvsem zaradi aerodinamike in z njo povezane porabe goriva taka zasnova umika pol- in polnointegriranim bivalnikom, kljub vsemu pa še vedno ima svoje zveste kupce. V tem zgornjem spalnem delu so pri Adrii izdelali novo spalnico z integriranim panoramskim oknom, ki je z dodatno lestvico, ograjo in tudi zaveso kot nalašč za dopustniško spalnico tudi manjših otrok. Ker bo iz svojega sedeža v sedalnem kotu slabše videl na cesto in bo tako težje prenašal daljše vožnje, lahko tam zgoraj udobno spi.
Tudi med daljšimi vožnjami je počutje v voznikovem prostoru dobro. Hvalimo možnost tempomata, sistema za speljevanje v klanec, prav tako tudi zmogljivosti Fiatovega motorja s 150 "konji".
Iz kampa ne morete pobegniti kot z avtomobilom, a zato imate kuhinjo, prho, klimatsko napravo …
Velik bivalnik je z vidika dopustniške uporabnosti bolj udoben, a manj praktičen kot prikolica ali večji šotor. Z njim je iz kampa težko pobegniti na dopoldansko kopanje v bližnjem zalivu, pri prikolici ali šotoru pa tovrstno svobodo seveda omogoča dodatni osebni avtomobil ali kombi.
Na drugi strani tovrsten bivalnik omogoča popolno samozadostnost, torej uporabo kopalnice, stranišča ali kuhinje, ne da bi bilo treba iz bivalnika narediti en korak. Ko ste na primer pozno zvečer utrujeni, vam pod prho ni treba pešačiti skozi temno noč, temveč lahko to relativno preprosto (z nekaj prilagajanja na prostorsko omejitev) opravite kar v bivalniku. Enako velja tudi za pripravo zajtrka, kosila ali večerje.
Čeprav si bo marsikdo kosilo sicer raje skuhal oziroma spekel na zunanjem gorilniku, se kosilo tudi sredi poletne pripeke zlahka pripravi v kuhinji bivalnika. Z nekaj odprtimi okni in napo nad kuhalniki se namreč notranjost učinkovito prezrači.
In še to – udobje bivalnika nudi tudi dejstvo, da vas zaradi priključka z električno energijo lahko ob vrnitvi s plaže pričaka prijetno ohlajena notranjost bivalnika.
Na sto kilometrov od 12 do 13 litrov dizelskega goriva
Poraba goriva tako masovnega alkovenskega bivalnika seveda ni nizka in nanjo vpliva več dejavnikov. Tako nagib ceste kot tudi smer pihanja (močnejšega) vetra in količina pitne ter odpadne vode, ki jo vozimo s seboj. Tako smo v poti iz Ljubljane proti srednji Dalmaciji zabeležili porabo 12 litrov na sto prevoženih kilometrov, v nasprotni smeri pa je bila poraba (veliko več vožnje v klanec) za okrog osem decilitrov višja.
Polna posoda goriva sicer sprejme za okrog 80 evrov dizelskega goriva. To je na odročnejših bencinskih črpalkah ob Jadranski magistrali sicer cenejše kot ob avtocestah, a razlika vendarle ni bistvena.
Za nakup 75 tisočakov, dnevni strošek najema vsaj okrog 200 evrov
Tak karavaning pa jasno ni poceni. Na testu smo imeli prototipno različico bivalnika coral XL, ki v osnovni različici stane 60 tisočakov, v testni različici pa je cena z dodatno opremo narasla na 75 tisoč evrov. Kdor bi želel tak bivalnik v poletni sezoni najeti, bi ga najem dnevno zagotovo stal okrog 150 evrov.
Temu je treba prišteti še od 40 do 50 evrov dnevnega stroška uporabe kampa (parcela in taksa za manjšo, tričlansko družino), strošek goriva (sto kilometrov stane v povprečju dobrih 13 evrov) in cestnin.
Fiatov pogonski agregat kos veliki masi, hvalimo sistem za speljevanje v klancu
Kljub velikim dimenzijam je dopustniška vožnja prijetna. Položaj za volanom je dober, enako velja za preglednost. Želeli bi si seveda modernejšega infozabavnega sistema oziroma vsaj radijskega sprejemnika, avdioozvočenje je podobno kot trdota volanskega mehanizma bližje tovornim kot potniškim vozilom. To je bržkone tudi razlog, da je spredaj na voljo le eno (zelo) zasilno držalo za pijačo.
Fiatov pogonski dizelski motor s 150 "konji" je že stari znanec bivalnikov in tudi tokrat je zelo dobro opravil svojo nalogo. Za doseganje povprečnih hitrostih od 100 do 120 kilometrov na uro ni bilo treba priganjati do skrajnih obremenitev.
Hvalimo tako natančnost šeststopenjskega menjalnika, prav tako tudi doplačljiv tempomat in sistem za speljevanje v klancu. Ko je treba na klancu zanesljivo speljati s tritonskim in dobrih sedem metrov dolgim bivalnikom, pride takšna elektronska pomoč še kako prav.
Notranjost bivalnika, dnevni in nočni tloris
Voznikov in sovoznikov sedež sta vrtljiva okrog svoje osi, tako da lahko z zadnjima sedežema tvorita omizje za štiri ali celo pet ljudi. Sedeži so usnjeno oblazinjeni, udobni in tako dajejo vtis čisto prave male dnevne sobe na štirih kolesih. Mizica v jedilnem kotu je prav tako nastavljiva po višini, skupno pa ima bivalnik pet sedežev z varnostnim pasom in lahko tudi prevaža ravno toliko ljudi. Dodatek isofix za otroški sedež je prav tako doplačljiv.
Srednji prostor bivalnika je namenjen tudi kuhinji s plinskimi gorilniki, vodo, lijakom in hladilnikom na nasprotni strani. Hvalimo osnovno ploščo na dotik, ki se nahaja tik ob vratih in je osnova za vklop oziroma izklop osnovnih funkcij bivalnika. Tam na primer prižgemo tako notranjo osvetljavo, vključimo črpalko za dotok vode v kuhinjo ali kopalnico, prav tako tudi preverimo stanje pitne in odpadne vode. Oba merilnika kažeta le količino vode po četrtinah in zato ne dajeta povsem natančnega podatka. Predvsem pri količini preostale pitne vode bi si želeli natančnejšega podatka.
V zadnjem delu bivalnika je še velika postelja za dva ali tri ljudi, ki ji lahko podnevi odstranimo del sredinske podlage. Dobrih 180 centimetrov visoki ljudje lahko na tej postelji spijo tudi povsem iztegnjeni. Z vrati stranišča je mogoče prehod zapreti in tako notranjost bivalnika ločiti na dva dela.
Vsa okna imajo nameščene tudi mreže proti komarjem (enako tudi vhodna vrata), a se je na nekaterih oknih ta mreža skupaj s senčnikom tudi rada snela z vodila.
V zadnjem tovornem prostoru lahko peljete kolesa in skoraj vso počitniško prtljago
V bivalniku je več manjših omaric za odlaganje prtljage in oblek, te je mogoče v manjši omarici pri prhi tudi obesiti. Večja odlagalna prostora sta še pod zadnjo posteljo. Največji del prtljage jasno spravimo v zadnji tovorni prostor, do katerega je mogoče dostopati z obeh strani bivalnika.
Odklepanje vrat ni vezano na centralno zaklepanje bivalnika in je zato treba vrata odkleniti ročno s ključem. V ta prostor zlahka spravimo več koles, mizo in stole, otroške igrače in najrazličnejše drobnarije. Zaradi večje stabilnosti je imel testni bivalnik tudi iztegljive nogice pod zadnjim previsom. Bivalnik ima dodatni prtljažni prostor tudi na strehi, zato ima na zadnji steni tudi nameščeno lestev.
Kdor bivalnik najame, naj ne pozabi na cevi, električni kabel, podstavke za kolesa …
In za konec še praktični nasveti novincem, ki se odločajo za najem bivalnika. Preden odrinete na pot, je treba s seboj obvezno vzeti cev za vodo, podaljšek kabla za električno energijo, priporočamo tudi podkolesne podstavke za izravnavo lege na neravnih tleh. Pred izbiro kampa je smiselno preveriti tudi, ali je tam urejen odtok odpadne vode in možnost dolivanja pitne vode na parceli.
In ko se vrnete z zasluženega dopusta, si je treba tudi za praznjenje (in čiščenje) bivalnika vzeti dovolj časa. Verjemite, da boste s prostorsko tako bogatim bivalnikom na dopust resnično odpeljali skoraj vse potrebne in nepotrebne stvari, zagotovo pa boste nazaj z dopusta pripeljali še kak dodaten pripomoček.
Cena testnega modela: |
74.970 EUR |
---|---|
Cena osnovnega modela: |
60.551 EUR |
Dodatna oprema: |
14.419 EUR |
- meglenke
|
|
Tehnični podatki |
|
---|---|
Motor: |
Fiat 2,3-litrski turbodizelski motor 150 KM |
Mere in mase: |
Dolžina: 7.360 mm, širina: 2.299 mm, višina: 3.075 mm, medosna razdalja: 4.035 mm, masa vozila: 3.036 kg, največja dovoljena masa: 3.500 kg, nakladalna masa: 464 kg, število homologiranih sedežev: 5 |
Oprema vozniške kabine in bivalnega dela: |
Okrasna blazina 4x (420x420 mm), sedežna skupina L, dodaten sedež z varnostnimi pasovi na zofi, ležišča v spalnicami z vzmetnicami, preproga v bivalnem delu in kabini, zaščita ležišča, število ležišč: 5+1 |
Ležišča: |
ležišče v mansardi (210x140 cm), ležišče v sedežni skupini (205x105/56 cm), odeja, postelja zadaj (203x85 cm in 190x85 cm) |
Kopalnica: |
Kemični WC vrtljiv s pasivno ventilacijo, ločena tuš kabina, tuš pipa ločena |
Kuhinja: |
Kuhalnik 3-pl., električni vžig s pokrovom |
Električna oprema in razsvetljava: |
Ambientne luči LED, električne vtičnice, elektro blok, luč v garažnem prostoru, predinstalacija za satelitsko opremo, predinstalacija za solarne celice, predšotorska svetilka LED, reflektorji LED, komandna plošča, svetilka v garderobni omari, vtičnice 12V |
Ogrevanje/klima: |
Ogrevanje prtljažnega prostora, plinska peč truma combi 4, samodejna klimatska naprava |
Avdio/video oprema: |
Predinstalacija za TV (230V, 2x 12V, antenska vtičnica), predinstalacije za kamero za vzvratno vožnjo, omarica za TV |
4