Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
20. 7. 2017,
4.23

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,23

Natisni članek

Natisni članek

Adria Mobil Na dopustu

Četrtek, 20. 7. 2017, 4.23

7 let, 1 mesec

Test: Adria Mobil active kot bivalna nadgradnja renault trafica

Slovenski dopustniški izdelek: kombi, ki skriva kuhinjo, omare in dve postelji

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,23
Adria mobil active test | Foto Gregor Pavšič

Foto: Gregor Pavšič

Potovalni kombi, ki lahko vsak dan opravlja družinske naloge in ima vselej za hitre počitnice pri sebi tudi dve postelji, manjšo kuhinjo in nekaj omaric, je pisan na kožo družinam z aktivnim življenjskim slogom. Upoštevati je treba dodatno maso in neizbežne prostorske kompromise, ki pa vseeno odtehtajo veliko ponujenega pustolovskega duha in vsestranskosti vozila.  

Motor: 1,6-litrski dizelski motor, moč: 140 kW
Poraba goriva: 8,2 litra na 100 prevoženih kilometrov
Cena testnega vozila: 62.911 EUR

Cena vozila | Tehnični podatki
Palec gor: praktičnost, prilagodljivost, enostavnost odpiranja strešne postelje, poraba goriva
Palec dol: vozne lastnosti na slabši cesti, ni zaščite na oknih proti mrčesu, cena

To je nadgrajeni Renaultov trafic, ki so mu pri novomeški Adrii Mobil vdahnili obilo pustolovskega duha in potovalne uporabnosti.  | Foto: Gregor Pavšič To je nadgrajeni Renaultov trafic, ki so mu pri novomeški Adrii Mobil vdahnili obilo pustolovskega duha in potovalne uporabnosti. Foto: Gregor Pavšič Adria Mobil je Renaultovemu traficu vdihnila pustolovski duh

Med poletnim potepom po Dalmaciji smo preizkusili enega cenovno najdostopnejših in predvsem zaradi vsakodnevne uporabnosti zelo mikavnih izdelkov slovenskega karavaninga. To je nadgrajeni Renaultov trafic, ki so mu pri novomeški Adrii Mobil vdahnili obilo pustolovskega duha in potovalne uporabnosti. Postavili so ga ob bok podobnim potovalnim kombijem, ki jih na trgu – tako v serijski ponudbi proizvajalcev (volkswagen california, mercedes vito/razred V marco polo, ford nugget) kot različnih predelovalcev – ni malo. Nas je zanimalo, ali lahko tak kombi družini oziroma dvema posameznikoma z aktivnim življenjskim slogom predstavlja tudi alternativo klasičnim družinskim enoprostorcem.

Rešitev je v kampu pritegnila precej pozornosti, a tudi nekateri uporabniki karavaninga v Sloveniji je še niso poznali. Bi se lahko Adria Mobil za boljšo promocijo tega vozila povezala tudi z Renaultovimi prodajnimi saloni?  | Foto: Gregor Pavšič Rešitev je v kampu pritegnila precej pozornosti, a tudi nekateri uporabniki karavaninga v Sloveniji je še niso poznali. Bi se lahko Adria Mobil za boljšo promocijo tega vozila povezala tudi z Renaultovimi prodajnimi saloni? Foto: Gregor Pavšič

Streho nad strešno posteljo dvignemo s potiskom roke in hidravlike niti ne potrebujemo. Želeli bi si še iztegljivo streho in komarnike na spodnjih oknih.  | Foto: Gregor Pavšič Streho nad strešno posteljo dvignemo s potiskom roke in hidravlike niti ne potrebujemo. Želeli bi si še iztegljivo streho in komarnike na spodnjih oknih. Foto: Gregor Pavšič

Bivalnik ali bivalni kombi?

Izhodiščni Renaultov trafic z vidika potovalnega udobja in kakovosti izdelave oziroma materialov ni na ravni nekaterih neposrednih tekmecev, vseeno pa ponuja zelo solidno osnovo za dopustniško in obenem vsakdanje družinsko vozilo.

Njegove ključne prednosti so jasne. Na cesti, oboroženi s prtljago, nepogrešljivimi dopustniškimi pripomočki in načrtom poti, smo jim lahko hitro pritrdili. Active je dolg le pet metrov (4,99 metra) in to je njegova ključna prednost pred klasičnimi bivalniki. Na avtocesti je potovalna hitrost lahko višja, mnogo lažje se je z njim odpraviti na izlet na podeželje ali v mesto, hitreje tudi poiščemo parkirišča in podobno.

In ko poiščemo prostor za prenočevanje v urejenih kampih ali zunaj njih, s takim kombijem – na prvi pogled navzven sploh ne razkriva svojega karavaning porekla – pod vejami borovcev in med grmičevjem tudi bistveno lažje najdemo prostor.

 

Klasični bivalnik

Bivalni kombi

Razlogi za:

Dodatni prostor, več udobja

Klimatizirana notranjost

Bolj uporabna kuhinja in bivalni prostor

Večja posoda za vodo

Večja okretnost v mestih, na ožjih cestah ali v kampih

Uporaben tudi vsakdan in vselej pripravljen na počitniški oddih

Nižja poraba goriva

Višja potovalna hitrost

Razlogi proti:

Višja poraba goriva

Omejena mobilnost

Ne uporabljamo ga vsakdan

Manj prijetno bivanje v kombiju v primeru slabega vremena

Manjša kuhinja in bivalni prostor

Premikanje prtljage za raztegovanje postelje

Navzven je razliko v primerjavi s klasičnim traficom komaj mogoče opaziti. To je tudi prednost za lastnike activa, ki bi ga uporabljali vsakodnevno. | Foto: Gregor Pavšič Navzven je razliko v primerjavi s klasičnim traficom komaj mogoče opaziti. To je tudi prednost za lastnike activa, ki bi ga uporabljali vsakodnevno. Foto: Gregor Pavšič

Tak kombi lahko praktično kjerkoli v nekaj minutah postane prenočišče za mlajšo družino ali posameznika na potovanju. | Foto: Gregor Pavšič Tak kombi lahko praktično kjerkoli v nekaj minutah postane prenočišče za mlajšo družino ali posameznika na potovanju. Foto: Gregor Pavšič

Active je 400 kilogramov težji od potniškega trafica, kar vpliva na vozne lastnosti in porabo goriva

Celo na podeželskih cestah je lahko spodobno hiter. Opozarjamo, da active vendarle izvira iz tovorne izvedbe trafica (furgon) in da je okrog 400 kilogramov težji od potniškega trafica. Če na potovanju prtljage ne razporedimo pravilno in preveč obremenimo le zadnjo os, je treba na luknjastih cestah (in na poti prek Dolenjske in Bele Krajine proti Hrvaški jih resnično ni malo) voziti mnogo počasneje.

Pogonski 1,6-litrski dizelski motor (140 kilovatov) je zanesljivo kos tudi izdatneje opremljenemu kombiju, ki med dopustom tehta okrog 2,5 tone. V tem podatku tudi vidimo glavni razlog, da ima active približno liter višjo porabo goriva na sto prevoženih kilometrov kot potniški trafic. Naša povprečna poraba je znašala 8,2 litra na sto prevoženih kilometrov, kar pa je seveda še vedno zelo sprejemljivo in precej bolje kot pri večjih bivalnikih.

Zadnjo klop je mogoče premikati in si s tem olajšati dostop do elementov kuhinje. Eden najbolj uporabnih predalov se skriva pod klopjo. Ta se lahko prelevi v posteljo, pod katero tudi ostane prostor za prtljago. Le v zadnjem delu kombija je takrat ne sme biti naložene preveč. | Foto: Gregor Pavšič Zadnjo klop je mogoče premikati in si s tem olajšati dostop do elementov kuhinje. Eden najbolj uporabnih predalov se skriva pod klopjo. Ta se lahko prelevi v posteljo, pod katero tudi ostane prostor za prtljago. Le v zadnjem delu kombija je takrat ne sme biti naložene preveč. Foto: Gregor Pavšič

Obilnega kosila tu največkrat ne bomo kuhali, saj je kombi vendarle majhen in si je zato kosilo ali večerjo prijetneje pripraviti zunaj. | Foto: Gregor Pavšič Obilnega kosila tu največkrat ne bomo kuhali, saj je kombi vendarle majhen in si je zato kosilo ali večerjo prijetneje pripraviti zunaj. Foto: Gregor Pavšič

Za raztegovanje strešne postelje ne potrebujemo hidravlike

Active skriva spalno integrirano nadgradnjo na strehi. Ko odpnemo varovalne zatiče, jo je mogoče dvigniti že z rahlim potiskom roke. Spalni del je torej lahko pripravljen manj kot v minuti in hidravlične pomoči pri tem nismo pogrešali.

V zgornji del se spleza prek vozniškega oziroma sovozniškega sedeža. Pri odprtini nad vozniškim prostorom ni nobene zaščite za manjše otroke. Na obeh straneh sta okni, sprednjega pa je mogoče tudi odpreti in tako zagotoviti ustrezno zračenje. Ta odprtina ima nameščeno tudi mrežo proti mrčesu. Kdor ima srečo z iskanjem prostora za prenočevanje, lahko zjutraj iz svoje mobilne spalnice zagleda tudi svojo priljubljeno plažo oziroma morje. Hvalimo tudi lično urejeni luči LED v obeh kotih sprednjega dela nadgradnje, ki ju aktiviramo na dotik.

Sprednja sedeža je mogoče obrniti nazaj, sicer pa je sprednji del klasično kombijevski. Vzvratne kamere ni, zato pa manevriranje olajšajo parkirni senzorji. | Foto: Gregor Pavšič Sprednja sedeža je mogoče obrniti nazaj, sicer pa je sprednji del klasično kombijevski. Vzvratne kamere ni, zato pa manevriranje olajšajo parkirni senzorji. Foto: Gregor Pavšič

Dodatno ležišče tudi spodaj, ki pa zahteva nekaj prostorske kombinatorike

Tak bivalni kombi je idealen za mlajši ali starejši par, prav tako tudi za mlajše družine z enim ali dvema otrokoma. Teoretično je tak active sicer registriran za pet oseb. Ker ima le okrog 400 kilogramov nosilnosti, ni namenjen izletom večjega števila odraslih oseb.

Na vrhu sicer zlahka spita dve odrasli osebi ali tudi dve odrasli osebi z manjšim otrokom. Dodatno ležišče je mogoče s podiranjem klopi pripraviti še v zadnjem delu kombija.

Pri tem poudarjamo, da je tudi iz vidika spalnega udobja tak kombi resnično odličen za krajše potepe (na primer za konec tedna), pri daljših potovanjih (in posledično večji količini prtljage) pa je pričakovano treba sprejeti tudi nekaj nepogrešljivih kompromisov. Če imate na primer v zadnjem delu več prtljage, bo vsakič potrebnega nekaj prelaganja in prostorskega tetrisa in šele nato sledi zlaganje postelje.

Kuhinja odlična za gretje mleka in kuhanje kave, kosilo smo si raje skuhali zunaj

Na levi strani kombija je nameščena tudi manjša kuhinja z dvema gorilnikoma, umivalnikom in 20-litrsko posodo za čisto vodo. Na levi strani je tudi 35-litrski hladilnik. Odprtina vanj je sicer majhna, a je zato hladilnik precej globok. Kuhinja je zgledno uporabna, a vseeno smo jo uporabljali zelo redko. Svetujemo dodatni gorilnik za kuho na prostem, kar je bolj prijetno tako za kuharja kot tudi za vonjave oziroma temperaturo v notranjosti vozila.

Iz spalnice na strehi kombija je mogoče tako v trenutku, ko se prebudite, že videti morje in plažo. | Foto: Gregor Pavšič Iz spalnice na strehi kombija je mogoče tako v trenutku, ko se prebudite, že videti morje in plažo. Foto: Gregor Pavšič

Bivalnik takih utorov za premikanje klopi nima. Pomislek imamo iz vidika čiščenja, če se nam po tleh slučajno kaj polije. Takrat se umazanija skrije v ta vodila, ki jih je nato težko očistiti. | Foto: Gregor Pavšič Bivalnik takih utorov za premikanje klopi nima. Pomislek imamo iz vidika čiščenja, če se nam po tleh slučajno kaj polije. Takrat se umazanija skrije v ta vodila, ki jih je nato težko očistiti. Foto: Gregor Pavšič

Active je dober potovalni kompromis, ki pa stane več kot 60 tisoč evrov

Tak potovalni kombi je torej lahko odličen za hiter skok na počitnice, vozilo pa poceni vseeno ni. Osnovni active stane 47.500 evrov, cena testnega je znašala skoraj 63 tisoč evrov. Med dodatno opremo ni bilo pomembnejših elementov razkošja ali luksuza (morda z izjemo sistema Webasto za ogrevanje prostora), temveč bolj ali manj sestavni deli potovalnega vozila, ki bi jih samoumevno v njem tudi pričakovali. Ker izhaja active iz tovornega trafica, je treba na primer doplačati tudi za okno v stranskih vratih s funkcijo odpiranja.

Adria Mobil je torej z activom našla dober kompromis med klasičnimi bivalniki in enoprostorci (z dodatkom šotora), vseeno pa je mogoče za dobrih 60 tisoč evrov dobiti tudi že omenjeno (bolj osnovno, a s traficom primerljivo različico) Volkswagnovo californio.

Za tiste, ki bi ga redno uporabljali in bi ga vzeli kot dodatnega družinskega člana

Vseeno pa activa vidimo kot dodatnega družinskega člana. Torej kot vozilo, ki iz dneva v dan skrbno opravlja svoje mobilnostne naloge, vseeno pa je z vgrajeno opremo in omarami lahko v vsakem hipu nared tudi za potep v neznano. Pri takem kombiju, kjer s seboj peljemo tudi kuhinjo in spalnico, končni cilj niti ni tako pomemben.

Activa ni mogoče objektivno primerjati z bivalniki, saj ga kljub dodatni masi (s seboj pač vedno vozimo manjšo kuhinjo, omarice …) lahko uporabljamo tudi vsak dan kot povsem običajen kombi (brez ene vrste sedežev). Za aktivne družine, ki konce tedne pogosto rade preživljajo zdoma, je kljub slabšim voznim lastnostim in okretnosti lahko tudi resen nadomestek klasičnega enoprostorca.

Dodatna svetilka LED v zadku kombija. Osvetlitev in luči v notranjosti activa so zelo zgledno urejeni. | Foto: Gregor Pavšič Dodatna svetilka LED v zadku kombija. Osvetlitev in luči v notranjosti activa so zelo zgledno urejeni. Foto: Gregor Pavšič

Posoda za čisto vodo lahko shrani do 20 litrov tekočine. | Foto: Gregor Pavšič Posoda za čisto vodo lahko shrani do 20 litrov tekočine. Foto: Gregor Pavšič

Cena testnega vozila: 62.911 EUR

Cena osnovnega vozila: 47.497 EUR
Dodatna oprema: 15.414 EUR

Nadzor tlaka v gumah, ogrevanje Webasto air top 2000 STC, akumulator AMG 100Ah, gasilni aparat, tepihi v kabini, WC porta poti, paket barvni D69, ročna klimatska naprava s filtrom, parkirni senzor, volan oblečen v usnje, hitro odpiranje okna na voznikovi strani, tempomat z omejevalnikom hitrosti, dodatno zatemnjena stekla, meglenke, 17'' aluminijasta platišča, lakirani sprednji in zadnji odbijači, vodila vrat, radio, navigacija, zemljevid, okno na desnih vratih z odpiranjem, okno na levi strani z odpiranjem, metalik barva, rezervno kolo

 

Mere in mase:
Dolžina: 4.999 mm, širina: 1.960 mm, višina: 1.999 mm (2.035 mm z odprto nadgradnjo), medosna razdalja: 3.098 mm, masa vozila: 2.354 kg, največja dovoljena masa: 2.780 kg, največja teža priklopnega vozila: 2.000 kg, nosilnost: 426 kg, notranja višina: 1.350 mm, št. homologiranih sedežev: 5, število mogočih ležišč: 4

Oprema:
Hladilnik-kompresorski: 36 litrov, posoda za čisto vodo: 20 litrov, posoda za odpadno vodo: 30 litrov
Ne spreglejte