Četrtek, 24. 12. 2015, 6.14
8 let, 9 mesecev
Fiat 500 X: komu vse je lahko namenjena najboljša petstotica
Tisti Fiatov avtomobil, ki je tehnično bližje jeepu renegadu kot preostalim petstoticam
Fiat 500 X je tista nadgradnja legendarne moderne petstotice, ki jo je Fiatov del koncerna Fiat-Chrysler potreboval precej bolj nujno kot novo generacijo osnovnega fiata 500, namesto katere je ta nedavno spet dobil le prenovo. Manjši crossoverji v avtomobilski industriji danes zapovedujejo nove trende in čez manj kot deset let naj bi v Evropi vsak peti voznik, ki bo odšel v salon po novo vozilo, izbral prav avtomobil tovrstne karoserijske izvedbe. Kdor takega avtomobila ne bo imel v ponudbi, se mu slabo piše že danes, v nekaj letih pa naj bi se ta trend še bolj poznal.
Toda pri Fiatu za razliko od prepoznavne televizijske kampanje, v kateri mala petstotica zaužije modro tabletko in postane večji X, tega pomembnega avtomobila niso naredili na hitro. Za razliko od različice trekking pri fiatu 500 L so namreč izdelali resnično nov avtomobil, ki je samosvoj in tudi tehnično zelo dobro podkovan. Jeepovi geni so namreč v tem fiatu močno izpostavljeni in tega mu nikakor ne štejemo kot slabo.
Namenjen predvsem starejšim?
Če bi avtomobil ocenjevali z vidika starejših uporabnikov, bi tako kot pri vseh crossoverjih pohvalili vstopanje in izstopanje iz vozila, prav tako preglednost. Avtomobil je dovolj preprost za uporabo, svoje doda tudi samodejni devetstopenjski menjalnik.
Starejšim bo nudil tudi dovolj prostora na zadnji klopi in v prtljažniku, ki ima uporabno dvojno dno. Pri družinski uporabi se vsaj poleti zatakne, kadar bi z majhnim otrokom želeli za nekaj dni odpotovati na morje, zato pa je X zelo prepričljiv in enako šarmanten kot original v urbanem okolju. Predvsem z najvišjo stopnjo opreme in ličnimi 17-palčnimi platišči tam krade poglede bolj kot marsikateri crossover, to pa je navsezadnje tudi tisto, kar italijanski avtomobili že tradicionalno uspešno zagotavljajo.
Devetstopenjski samodejni menjalnik ne bo všeč vsem, tudi mi bi raje izbrali cenejšega ročnega
Tudi vozne lastnosti so najbolj idealne za mestne in starejše voznike. Devetstopenjski menjalnik na primer povsem zadovolji takrat, ko izberemo normalni oziroma varčen način vožnje. Ta je najbolj udoben, menjalnik pa takrat tudi dobro sledi delovanju motorja ter pri pretikanju prestav ne zamuja zaznavno. Zato je lahko mirnejša vožnja po podeželskih cestah zelo udobna in prijetna.
Manj zadovoljni smo bili z menjalnikom, ko smo hoteli skozi ovinke peljati bolj dinamično oziroma v načinu sport. Takrat menjalnik ne uspe več dohajati poskočnega 103-kilovatnega motorja. Kdor se hoče s tem fiatom peljati tudi hitreje, naj raje izbere ročni menjalnik. Bilo bi namreč škoda, da zaradi menjalnika ne bi izkusili celotnega Fiatovega paketa, ki z vidika voznih lastnosti tudi pri dinamični vožnji nikakor ni slab.
Čeprav je imel testni fiat štirikolesni pogon, se je moč motorja večji del časa prenašala le na sprednji kolesi. Kadar zadnji kolesi ne potrebujeta pogona, sklopka namreč izklopi pogon na zadnji kolesi in varčuje z gorivom. Voznik lahko izbere tudi način vožnje ''traction'', ki pride prav predvsem na blatnih cestah, sicer pa bo štirikolesni pogon predvsem v službi varnosti in asistenčne vloge takrat, ko nas pot izjemoma zapelje na blato ali pozimi na sneg.
Konkurenca med crossoverji je v Evropi huda in fiat 500 X v najboljši konfiguraciji ni poceni
In če so pri Fiatu pri osnovnem modelu 500 pred tedni predstavili le prenovo in ne dejanske nove generacije vozila, so s crossover različico X znatno povečali svojo ponudbo. Fiat se je v prvih petih mesecih letošnjega leta z njim že zavihtel med prvo deseterico crossoverjev tega dimenzijskega razreda v Evropi, kjer pa je konkurenca kajpak neizprosna.
Fiat 500 X – še posebej v najboljši konfiguraciji, kakršno smo imeli na testu – namreč ni poceni avtomobil in Italijani z njim tudi nočejo ponuditi vozila, katerega največji adut bi bila zgolj nizka cena. Avtomobil namreč nudi bogat nabor opreme in kakovosten štirikolesni pogon, prav tako pa tudi ne zanemarljive oddaljenosti od tal.
Tak avtomobil torej stane dobrih 34 tisoč evrov, kar je jasno bistveno več od kralja tega razreda – renaulta capturja. Francoski crossover je v svoji najdražji različici približno deset tisoč evrov cenejši, a nudi le dvokolesni pogon. V cenovnem razredu nad 30 tisoč evri so na trgu na voljo tudi crossover različice družinskih karavanov, na primer škoda octavia scout ali seat leon xperience.
Petstotico X je kajpak mogoče dobiti tudi za manj denarja. Že danes se veselimo preskusa testnega vozila z na primer 1,4-litrskim turbobencinskim motorjem in dvokolesnim pogonom. Ta je pri enaki opremi približno osem tisoč evrov cenejši in tudi precej bolj ''ljudski''.
Tudi petstotica X stavi na premium kupce
Toda tako kot je fiat 500 premium malček, je tudi njegova različica X premium crossover in zato primerjave z renault capturjem, peugeotom 2008 in opel mokko bržkone niti niso smiselne. Od njih je celo nekaj milimetrov daljši in zato pri Fiatu raje pričakujejo, da bi lahko najdražji model družine 500 v kombilimuzinskem razredu celo speljal nekaj kupcev vozilom kot sta volkswagen golf in ford focus.
Fiatov avtomobil cilja na drugo skupino kupcev in kdor se bo odločil za njegov nakup, bo dobil simpatičen, prepoznaven in tehnično zelo dobro založen avtomobil. Zato si pod črto upamo zapisati, da je petstotica X trenutno najboljša različica družine 500 in kakovostno v samem vrhu ponudbe crossoverjev.