Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
10. 10. 2015,
9.14

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Citroën Zgodbe strojev

Sobota, 10. 10. 2015, 9.14

7 let, 2 meseca

Citroën DS - Francozi so jo že leta 1955 poimenovali "la deese", boginja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
6. oktobra 1955 je na salonu v Parizu Citroën predstavil model DS 19, ki je z obliko in tehniko popolnoma šokirala avtomobilski svet. V prvih 45. minutah po razkritju so zanj prejeli kar 749 naročil.

Trije mušketirji poskrbijo za rojstvo ene od največjih avtomobilskih ikon

Že tri leta pred svetovno premiero so mediji, predvsem avtomobilski časopisi zaslutili, da Citroën pripravlja nekaj revolucionarnega, saj je znamka bila v velikem vzponu. Takratni direktor Citroëna Pierre Bercot je to razumel kot jasno znamenje: pričakovanja so velika. Projekt VGD je leta 1952 dobil uradno ime DS 19.

Pri razvoju in izpopolnjevanju tega avtomobila, ki je potekalo v strogi tajnosti, pa so glavno vlogo odigrali trije ključni možje.

Za večno in še danes izjemno romantično ter prepoznavno obliko je poskrbel kdo drug kot Italijan. Genij, kipar, industrijski oblikovalec in velikan avtomobilskega dizajna Flaminio Bertoni. V sodelovanju z aeronavtičnim inženirjem Andrejem Lefebvrejem, zagovornikom prednjega pogona in aerodinamike, je svet razsvetlil z avtomobilom z drugega planeta. Ta pa nikoli nebi bil tako drugačen, tako specifičen, če v zgodbi nebi sodeloval še tretji mož, Paul Magès, inženir samouk in izumitelj hidravlike. Prav on je izumil slavno hidropnevmatsko vzmetenje, poleg tega pa je zasnoval še hidravlični servovolan, sklopko in zavorni sistem avtomobila DS.

Pol stoletja nazaj je njegova proizvodnja zahtevala celo brezprašno komoro in do mikrona natančno izdelavo

Že prvi dan salona v Parizu se je tudi nemudoma pričela serijska proizvodnja modela DS. V mestu in celotni pariški regiji, je bilo v izdelavo modela DS vključenih 12 tovarn. DS je torej tudi z vidika tehnologije izdelave pričel pisati zgodovino, saj so pri njegovi izdelavi uporabili postopek s sestavljenimi elementi, ki je bil podoben načinu dela v obrtnih delavnicah in takrat redko uporabljen v avtomobilski industriji.

Vsaka tovarna se je torej specializirala za izdelavo določenega sestavnih delov. V tej proizvodnji verigi je zlasti izstopala tovarna v kraju Asnières, ki so jo zgradili posebej za DS.

Opremljena je bila z najsodobnejšimi orodji, stroji in brezprašno komoro, zato je bila edina na svetu, ki je lahko izdelovala dele za unikaten hidravlični sistem vzmetenja modela DS, ki je moral biti že takrat izdelan do mikrona natančno.

Vozil se je lahko po treh, svetil v ovinek in prerešetan predsednika Francije odpeljal na varno

Citroën DS je povojni Franciji pomagal zgraditi identiteto, poskrbel za do tedaj nepredstavljivo tehnično revolucijo avtomobilske industrije in mimogrede še francoskemu narodnemu heroju, Charlesu de Gaullu je med poskusom atentata, v katerem ga je zadela toča 140 krogel s hidropnevmatskim vzmetenjem, rešil življenje. S štirimi predrtimi pnevmatikami se je s prizorišča zločina odpeljal brez težav.

Doprinos ultimativnega pionirja v industrijo, kjer se je pred letom 1955 napredek izražal v relativno počasnih, evolucijskih korakih, je deloval kot nekajkilometrski sprint, ob katerem je Evropo osvojil s tipično francoskim šarmom in do tedaj za znamko Citroën z nepredstavljivo samozavestjo.

Ob izstrelitvi v štirikolesno sfero je v trenutku presegel pomen prevoznega sredstva in postal eden največjih prispevkov tehnične dediščine 20. in 21. stoletja. Njegovo zračno vzmetenje že 60. leto zlahka nosi status ekvivalenta drugim še aktivnim spomenikom sposobnosti kreativnega in učinkovitega služenja človeštvu.

Njegovi rumeni žarometi so svetili v ovinke, skozi katere se je peljal dobesedno na zraku. Hidropnevmatsko vzmetenje s prilagodljivo višino podvozja je zagotavljalo raven udobja, ki je številni ne dosežejo še danes, in v najbolj kritičnih razmerah se je lahko brez težav peljal le po treh kolesih.

Seveda je krmiljenje olajševala servo pomoč, za povečanje zmogljivosti ob manjši porabi goriva pa je že v 70. letih prejšnjega stoletja tako dobil elektronski vbrizg in petstopenjski menjalnik.

Bil je prvi na svetu s polavtomatskim menjalnikom, na seznamu doplačilne opreme je bila celo klimatska naprava ter interkom. Njegova streha je zaradi nižanja težišča izdelana iz steklenih vlaken, zadnje smerne utripalke so integrirane v strešne loke, vrata nimajo zgornjih okvirjev. Šok še traja.

Predsedniški DS iz leta 1964 je bil daljši od lincolna, limuzine, parkirane pred Belo hišo

General Charles de Gaulle, ki je med drugo svetovno vojno vodil odporniško gibanje Francije in kasneje postal tudi francoski predsednik, je bil eden od največjih oboževalcev DS-a. V njem je, kot smo omenili že prej, preživel atentat, napad z avtomatskim orožjem. Jasno je bilo, da sta dizajn in napredna tehnika tega avtomobila prepričala tudi številne druge predsednike uprav in visoke politike. Iz predsedniške palače Francije je v poznih šestdesetih zato prišlo v Citroën novo naročilo za predsedniški avtomobil z enim samim pogojem, DS mora biti daljši od lincolna, s katerim se vozi predsednik ZDA.

14. novembra 1968 so v Elizejsko palačo dostavili predsedniški DS. V dolžino je meril rekordnih 6,53 metra. Pod njegovo konstrukcijo pa se je podpisal karoserijski mojster Henri Chapron.

Tudi v Sloveniji ima DS veliko privržencev in častilcev svojega oblikovnega kulta

Pred Vilo Bled, v kateri je slovenski uvoznik novonastale Citroënove znamke DS počastil 60. obletnico te avtomobilske ikone, je bilo jasno, da tudi na slovenskih cestah DS ohranja tehniško kulturo in izročilo francoskega avtomobilskega udobja. Člani Citroën kluba Slovenije so ob bok novih modelov DS (DS3, DS4 in čisto novi DS4 crossback ter DS5), ki so že naprodaj v Sloveniji, postavili nekaj izredno ohranjenih modelov, med katerimi je bil najstarejši iz leta 1966. Mi smo legendarno žabo zapeljali po čudovitih cestah Bele krajine, ko je nastajala multimedijska zgodba Citroënov leseni navdih.

Omeniti velja tudi, da je na slovenskem avtomobilskem trgu DS zdaj samostojna znamka. Ta nov mejnik je izročilo avtomobilske tradicije imena DS doživelo lani 1. junija, ko so se pri Citroënu odločili, da bodo na krilih vrednot bogate zgodovine modela DS znamko DS Automobiles kot samostojno znamko koncerna PSA ponovno poizkusili popeljati med znamke višjega razreda.

Ne spreglejte