Torek, 15. 9. 2015, 18.59
8 let, 8 mesecev
Akrapovič in Mercedes iskala popolnost in nadgradila vrhunski avtomobil
Kako nadgraditi že tako vrhunski avtomobil?
Akrapovič je na avtomobilskem salonu v Frankfurtu predstavil svoj najnovejši izdelek, ki predstavlja standard v izdelavi ultralahkih izpušnih sistemov. Da bi bila odmevnost slovenskega produkta v Frankfurtu še večja, so izpušni sistem namestili na vrhunski avtomobil mercedes-benz S 63 AMG coupe. Izziv, s katerim se je morala Akrapovičeva ekipa spopasti, je bila zahtevna nadgradnja že tako impresivnega avtomobila. Končni izdelek zmanjša težo, ustvari raznoliko zvočno podobo in izboljša zmogljivost vozila.
Slovenski produkt avtomobilu doda 8,6 kilovata moči in …
Mercedes-AMG S 63 AMG coupe poganja osemvaljni biturbo motor s 430 kilovati (585 "konji"), in čeprav je bil poudarek na oblikovanju ultralahkega sistema, so pri Akrapoviču moč povečali za 8,6 kilovata, pri tem pa dosegli tudi večji navor pri vseh vrtljajih.
Izpušni sistem iz linije Evolution Line je v celoti izdelan iz titana najvišje kakovosti, ki so ga Akrapovičevi tehniki s svojim strokovnim znanjem vrhunsko oblikovali, vključuje pa tudi dele, ulite v njihovi lastni livarni. Za izdelavo revolucionarnega dela izpuha, aktivnega X-kosa povezovalnih cevi, je bila potrebna izjemna natančnost.
"Seveda, pri tem izpuhu je pomemben tudi vizualni aspekt. Izhod, zaključki sistema so oblikovani s kombinacijo karbona in titana, prvič smo dodali tudi posebne vložke, s katerimi smo še dodatno okrepili vizualno podobo, tako da je izdelek res lep na pogled. Poleg znižanja teže ta sistem, kot je značilno za naše izdelke, prinaša prirastke moči, navora ..." razlaga Matej Bulc, vodja avtomobilskega oddelka izpušnih sistemov pri Akrapoviču.
… odvzame 45 odstotkov mase
"Ta kos omogoča, da se izpušni plini z obeh strani motorja mešajo in ustvarijo boljši pretok, kar izboljša zmogljivost. Cilj pri razvoju tega izpušnega sistema je bil tudi povečati zmogljivost in poskrbeti za vzdržljivost. Ker pa lahko temperature med uporabo dosežejo tudi do 800 stopinj Celzija, so bile pri tem skrbno oblikovanem konceptu uporabljene posebne titanove zlitine, ki so za 45 odstotkov lažje od jekla. Z uporabo takih specializiranih materialov so lahko inženirji oblikovali izpuh, ki je za približno 45 odstotkov lažji od serijskega," pravijo pri Akrapoviču.
Enako pomemben je bil tudi zvok izpušnega sistema, kjer se je morala ekipa iz Ivančne Gorice spopasti z idejo o oblikovanju dveh različnih zvočnih profilov. Mercedes-benz S 63 AMG coupe s svojim zaporedjem vžigov valjev in edinstvenim zvokom iz osemvaljnega motorja izvabi bogat, poln in prijeten zvok, hkrati pa so oblikovali še drug, močnejši rohneči zvok, ki je bolj značilen za ameriške športne avtomobile.
Tudi Bulcu, ki bedi nad oddelkom avtomobilskih izpuhov pri Akrapoviču, smo zastavili vprašanje o primerjavi tega serijskega izpušnega sistema s tistim z zmagovalnega prototipa Le Mansa ...
"Sistem v dirkalniku R18 je tako rekoč optimiziran do onemoglosti, močno optimiziran je tudi serijski sistem, ki ga predstavljamo danes. Ravno pri tem smo dobili tisto dodatno prednost, torej optimizacijo na vseh ključnih področjih, od fluidodinamike, strukturnih analiz … In tu je skupna točka med R18 in tem serijskim izdelkom S 63. Torej je bil projekt izdelave izdelka, tega izpušnega sistema, kot nekakšen racing, dirkaško zasnovan projekt, na teh temeljih je nastalo to, kar vidimo zdaj," pravi Bulc.
Pritisk na gumb spremeni naravo zvoka mercedesa
Tako lahko voznik povsem spremeni naravo zvoka že s pritiskom na gumb tako imenovanega Akrapovič sound kita. Naprava uporablja aktivni X-kos, ki vključuje vodeno in natančno izdelano loputo ventila, ta pa omogoča, da izpušni plini pritekajo z obeh strani motorja in se med seboj mešajo. Ko je loputa odprta, je zvok polnejši, bolj tekoč in doneč ter ima rahlo višjo frekvenco, pri zaprti loputi pa so izpušni plini z obeh strani motorja med seboj ločeni, sistem pa ustvarja čist in močan zvok izpušnih plinov.
Akrapovičevi inženirji so prvič uporabili tudi posebno tehniko povezave titana in ogljikovih vlaken, s katero so ustvarili edinstveno površino na izhodih.