Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
23. 9. 2014,
10.24

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 9. 2014, 10.24

8 let, 6 mesecev

Tovornjak prihodnosti vozi sam, imun proti utrujenosti, realnost že leta 2025?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tovornjak prihodnosti bo znal voziti sam. Imun bo proti utrujenosti voznikov, zaradi tekoče vožnje bo manj zastojev. Voznik bo v kabini dobil več prostora, postal bo tudi menedžer in logist.

Pogled v prihodnost evropskega tovornega prometa

Mercedes-Benz je že poleti predstavil prototip svoje študije future truck 2025, s katero so se brez usmerjanj voznika po avtocesti pri Magdeburgu v Nemčiji vozili s hitrostjo do 80 kilometrov na uro.

S tem so pokazali na prihodnji potencial sistemov za samodejno vožnjo, ki so jih kot asistenčne sisteme že predstavili tudi v novem razredu S in bi v primeru tovornjakov lahko v prihodnosti znatno vplivali na varnost evropskih avtocest.

Tovornjaki bi bili imuni proti utrujenosti in preobremenjenosti voznikov, ker bi vozili bolj enakomerno, bi bilo manj zastojev, povprečna hitrost prometa pa bi bila višja.

Radarski senzorji in stereokamera že danes osnova samodejnih asistenčnih sistemov

Mercedes-Benzov tovornjak uporablja vse že znane tehnološke rešitve koncerna, ki mu omogočajo delno samodejno vožnjo. V Stuttgartu so sistem poimenovali highway pilot, primerjali pa bi ga lahko s sistemom avtomatskega pilota v modernih potniških in transportnih letalih.

Sprednji radarski senzor ima doseg 250 metrov in skenira cesto v 18-stopinjskem območju. Dodatni radarski senzor s kratkim dosegom "vidi" do 70 metrov ceste pred tovornjakom, zazna pa objekte v 130-stopinjskem območju ceste.

Na vrhu notranje strani vetrobranskega stekla je nameščena kamera, ki snema dogajanja na cesti sto metrov pred tovornjakom, zazna pa dogajanje v 45-stopinjskem območju vodoravno in 27-stopinjskem območju navpično.

Tovornjak s pomočjo te kamere vidi, koliko pasov ima cesta, zazna pešce, nepremične ali premične objekte in prometne znake. Kamera tudi nadzoruje črte, ki označujejo vozni pas, kar je tudi eden izmed temeljev samodejne vožnje.

Tovornjak ima ob tem še dodatne stranske senzorje z dosegom 60 metrov in 170-stopinjskim kotom vzdolžne zaznave.

Ko tovornjak vozi samodejno, so svetila LED obarvana modro in utripajo

Pri Mercedes-Benzu so pri zasnovi zunanjosti iskali oblikovno čistost, saj študijo zaznamujejo mehke in delno zaobljene linije. Majhne kamere so nadomestile velika vzvratna ogledala. Ko je tovornjak ugasnjen, je sprednji del vozila zaprt. Žarometov mimoidoči ne morejo videti. Ko zarohni motor, se prižgejo žarometi in svetila LED. Če tovornjak upravlja voznik, je osvetlitev bela, v samodejnem načinu vožnje pa modra. Takrat svetila tudi utripajo.

Več prostora za voznika, ki bo postal tudi menedžer in logist

Ker je študija namenjena prikazu samodejne vožnje tovornjakov prihodnosti, je temu prilagojena tudi notranjost tovornjaka. Snovalci so predvideli, da bo imel voznik v prihodnosti v tovornjaku več prostega časa, in mu zato namenili dodatni prostor. Notranjost je vsaj v študiji minimalistično in elegantno zasnovana, voznik lahko zavrti svoj sedež in si pripravi majhno mobilno pisarno.

Voznik tovornjaka bo moral imeti v prihodnosti pri sebi tudi tablični računalnik s spletno povezavo, saj bo poleg vloge voznika opravljal tudi vlogo transportnega menedžerja in logista.

Ne spreglejte