Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Ponedeljek,
7. 3. 2016,
6.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Audi

Ponedeljek, 7. 3. 2016, 6.00

7 let, 1 mesec

Letališče Maribor: nočni spopad audija SQ7 in reaktivca odločilo 0,4 sekunde

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Letališče v Mariboru je gostilo dvoboj v pospeševanju na 300 metrov med novim športnim terencem audijem SQ7 in reaktivnim letalom alpha jet. Odločile so štiri desetinke sekunde.

Novi audi SQ7 je v Mariboru naletel na zanimivega tekmeca

Audi je prejšnji teden predstavil svoj najzmogljivejši športni terenec SQ7, ki športnost pri vozilih SUV postavlja na novo visoko raven. Audijevi inženirji so novega športnega terenca napolnili z napredno tehnologijo. Motor ima dvojni turbinski polnilnik (pri nižjih vrtljajih deluje le eden), ob tem pa še električni kompresor za podporo v nižjih vrtljajih motorja. Avtomobil za potisk torej ne uporablja izpušnih plinov, temveč je ta elektronsko podprt in zato precej bolj odziven.

Nekaj dni pozneje so ta avtomobil že pripeljali na letališče v Mariboru, kjer mu je ponoči družbo na letališki stezi delalo še reaktivno letalo alpha jet. Pri Audiju so si zamislili dvoboj obeh v pospeševanju na razdalji 300 metrov. Na eni strani je bil SQ7 z močjo 435 "konjev" in pogonom na štiri kolesa, na drugi dvomotorno reaktivno šolsko letalo s preračunano močjo okrog 10.600 "konjev". V audiju je sedel tovarniški dirkač Mike Rockenfeller, v letalu pa pilot Red Bullove ekipe Flying Bulls Philippe Haidbauer.

Philippe Haidbauer je nekdanji pilot avstrijskih zračnih sil, ki se je leta 2009 pridružil ekipi Flying Bulls. Z njimi je že lani gostoval na mariborskem letališču. | Foto: Philippe Haidbauer je nekdanji pilot avstrijskih zračnih sil, ki se je leta 2009 pridružil ekipi Flying Bulls. Z njimi je že lani gostoval na mariborskem letališču.

Športni terenec je za 0,4 sekunde ugnal letalo, ki je nato poletelo v noč nad Mariborom

Že pred štartom je bilo bolj ali manj jasno, da so pri Audiju dobro izračunali razdaljo, do katere ima SQ7 v ravni črti še lahko prednost pred letalom. Po 11 sekundah brezkompromisnega pospeševanja in prevoženih 300 metrih je športni terenec obdržal še štiri desetinke sekunde prednosti, nato se je letalo kmalu odlepilo od tal in poletelo v noč nad Mariborom.

Če bi pospeševali do tradicionalne razdalje 402 metra oziroma četrt milje, bi bilo letalo bržkone uspešnejše. Pri 300 metrih je letalo vozilo s hitrostjo okrog 220 kilometrov na uro, v zraku se letalo približa hitrosti tisoč kilometrov na uro.

Alpha jet je dvoboj na 300 metrov izgubil, a se je nato suvereno dvignil proti nebu. Letalo doseže najvišjo hitrost okrog 1000 kilometrov na uro | Foto: Alpha jet je dvoboj na 300 metrov izgubil, a se je nato suvereno dvignil proti nebu. Letalo doseže najvišjo hitrost okrog 1000 kilometrov na uro

Od "freelancerja" do polno zaposlenega pilota Flying Bulls

Philippe Haidbauer se je pred enajstimi leti pridružil avstrijskim zračnim silam. Leta 2008, ko je letel z atraktivnim dvokrilnikom boeingom PT-17 stearmanom, je bil prvič del ekipe Flying Bulls.

"Z njim sem dejansko kot 'freelancer' že izvajal zračne šove za Red Bull. Teh šovov in poletov je bilo nato vse več in več. Začel sem leteti tudi z letalom DC-6, lovci alpha jeti, manjšimi akrobatskimi letali in podobno. Na eni točki sem se moral odločiti in tako sem pred dvema letoma in pol zapustil zračne sile in se pridružil Red Bullu. Zdaj letim le še na šovih in preostalih dogodkih ter opravljam še posamezne poslovne polete po naročilu družbe," je na lanskem obisku Maribora za Siol.net povedal pilot iz Salzburga.

Prostor v kontrolnem stolpu so tokrat zasedli Audijevi inženirji in časomerilci. | Foto: Prostor v kontrolnem stolpu so tokrat zasedli Audijevi inženirji in časomerilci.

 
Ne spreglejte